Kto kiedykolwiek próbował pozbyć się „oponki”, wie, że brzuch jest jedną najtrudniejszych do wyćwiczenia części ciała. Trzeba naprawdę sporo wysiłku, żeby osiągnąć wymarzony efekt. Ale nie jest to niemożliwe, więc uzbrajamy się w cierpliwość i odpowiednie ćwiczenie, które ostatnio stało się bardzo popularne. To wariacja na temat klasycznych brzuszków. „Frog crunches”, czyli żabie brzuszki to ćwiczenie, które wspaniale angażuje wszystkie mięśnie brzucha. A te pomagają nam utrzymać prawidłową postawę.
Większość osób, którym zależy na pozbyciu się tkanki tłuszczowej z okolic brzucha i talii oraz wzmocnieniu mięśni zlokalizowanych w tej partii ciała, z reguły ogranicza się do wykonywania tradycyjnych brzuszków. Choć niewątpliwie mają one swoje zalety, warto wzbogacić rutynę treningową o znacznie efektywniejsze ćwiczenie. „Frog crunches” to ćwiczenie inspirowane charakterystycznym ruchem, który żaby wykonują w wodzie. Jak przekonuje trenerka personalna Ana Pishevar, ta specyficzna wersja brzuszków angażuje wszystkie mięśnie brzucha, a ponadto pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy i poprawia naszą koordynację ruchową.
„Frog crunches obejmują całą ścianę brzucha, w tym mięśnie skośne. Są one niezwykle istotne z punktu widzenia codziennego funkcjonowania, gdyż pomagają skręcać, zginać i obracać tułów, wspomagają także ruchy miednicy i oddychanie. Chociaż wykonywany ruch działa głównie na dolne i skośne mięśnie brzucha, tak naprawdę angażuje wszystkie mięśnie tego obszaru. To niesamowicie skuteczne ćwiczenie – nie tylko pod względem budowy mięśni i rzeźbienia sylwetki, ale także utrzymania prawidłowej postawy ciała i równowagi”
– wyjaśnia ekspertka w rozmowie z portalem „Well & Good”.
Aby wykonać ćwiczenie, trenerka radzi położyć się na podłodze, a następnie wyprostować nogi i unieść w górę, ręce natomiast ułożyć pod głową. Wraz z wydechem podnosimy nogi i używając mięśni tułowia przyciągamy kolana do łokci, jednocześnie unosząc głowę, barki i górną część pleców. Wykonując to ćwiczenie upewnij się, że zarówno górna, jak i dolna część ciała są uniesione pod takim kątem, by ruch był wykonywany przez mięśnie brzucha, a nie ręce i nogi. Utrzymuj kręgosłup w neutralnej pozycji, poruszaj się powoli i staraj się nie ciągnąć za szyję rękami. Ćwiczenie powtarzamy kilkanaście razy. Różnicę dostrzeżemy już po kilku tygodniach.