Go to content

Siłownia – poradnik dla początkujących

Fot. Materiały prasowe

Siłownia u niektórych wywołuje przestrach w oczach, a u innych uśmiech na twarzy. Ci, którzy wykonują trening na siłowni bardzo sobie chwalą taką formę aktywności fizycznej. Z kolei osoby obawiające się takich miejsc powinny po prostu dobrze się przygotować i spróbować. Swej decyzji na pewno nie pożałują pod warunkiem, że zdadzą sobie sprawę z kilku podstawowych rzeczy.

Od czego zacząć?

Chcąc rozpocząć ćwiczenia na siłowni musimy najpierw sami w domu się do tego przygotować i wcale nie chodzi tu o kwestię fizyczną, a mentalną. Musimy zdać sobie sprawę, że początek na siłowni może być trudnym czasem, zwłaszcza jeśli nasze ciało nie miało wiele styczności z ćwiczeniami siłowymi. Ważne jest, aby mieć świadomość, że formy, płaskiego brzucha czy mięśni nie wyrobimy sobie w tydzień. Na efekt potrzebny jest czas.

Kolejna sprawa to określenie naszego celu. Chcąc zredukować tkankę tłuszczową powinniśmy ćwiczyć inaczej niż w przypadku, gdy naszym celem jest zbudowanie tkanki mięśniowej. Nie możemy zapominać również o starej prawdzie, która głosi, że 70% sukcesu o płaski brzuch zależy od diety. Chcąc przyśpieszyć efekt i znacznie poprawić zarówno swoją sylwetkę, jak i samopoczucie dobrze jest połączyć trening na siłowni z odpowiednią dietą.

Wiedząc już w jakim celu udajemy się na siłownie, kolejną decyzją do podjęcia jest wybór miejsca.

Wybór siłowni

Fot. Materiały prasowe

W każdym mieście, a nawet już i w mniejszych miejscowościach znaleźć można siłownię. Jednak siłownia siłowni nierówna. Nie każda będzie odpowiednia zwłaszcza dla osób początkujących, którzy niekoniecznie wiedzą co i jak ćwiczyć. Oczywiście ważna jest lokalizacja, cena, godziny otwarcia klubu czy oferta zajęć dodatkowych. Jednak musimy zastanowić się na czym nam konkretnie zależy. Jeśli zamierzamy wykonywać tylko ćwiczenia na siłowni nie ma potrzeby wykupowania karnetu oferującego usługi, z których i tak nie skorzystamy.

Początkujący na siłowni powinny przede wszystkim wybrać miejsce, gdzie w godzinach otwarcia siłowni zawsze przebywa trener. Nie musi być to wybór opcji trenera personalnego, ale dobrze jest, gdy osoba posiadająca wiedzę na temat techniki wykonywania ćwiczeń jest gdzieś obok. Wtedy zawsze możemy poprosić o pomoc czy o pokazanie prawidłowej techniki. Ponadto jeśli trener jest obecny w sali, sam zareaguje gdy zobaczy, że źle wykonujemy dane ćwiczenie. Jest to bardzo ważne, bo prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji i sprawia, że ćwiczenia są efektywne.

Strój i obuwie

Rzeczy na siłownie, które musimy ze sobą zabrać to strój i obuwie. Nie należy tego bagatelizować, bo wbrew pozorom odgrywają one dużą rolę podczas treningu. Strój na siłownię musi być strojem sportowym. Siłownia to nie rewia mody. Biżuteria oraz ozdoby na ubraniach w postaci cekinów, a nawet zamki i guziki są kiepskim wyborem. Najlepiej zdecydować się na strój z przewiewnych materiałów wysokiej jakości, które poprawią komfort treningu. Wybierając ubranie nie możemy zapomnieć również o bieliźnie, a zwłaszcza o staniku sportowym, który dobrze podtrzyma piersi nie doprowadzając do otarć. Kolejna ważna sprawa to obuwie. Buty muszą mieć dobrą przyczepność podeszwy do powierzchni, być wytrzymałe na uderzenia, a przy tym lekkie, by nie powodowały dyskomfortu.

Samodzielnie czy pod okiem trenera?

Fot. Materiały prasowe

Początek na siłowni dla wielu może być trudnym doświadczeniem. Wiele osób nie wie jak ćwiczyć na siłowni, by uzyskać określony efekt, dlatego warto zastanowić się nad wyborem trenera personalnego. Taka osoba opracuje nie tylko indywidualny plan treningowy z uwzględnieniem naszych możliwości, ale także odpowie na szereg intrygujących nas pytań: ile powinien trwać trening, jakie ćwiczenia na siłowni ćwiczyć, co ćwiczyć na siłowni żeby schudnąć? Te wszystkie kwestie rozwieje nam właśnie osoba trenera personalnego. Warto zapoznać się z ofertą All For Body ponieważ ich trenerzy personalni posiadają również przeszkolenie dietetyczne i dbają nie tylko o sam trening, ale również o komfort psychiczny i ciągłą motywację.

Oprócz trenerów skorzystać możemy z usług dietetyka, masażysty i fizjoterapeuty. Treningi odbywają się w własnych salach, dzięki czemu mamy kontakt sam na sam z trenerem i poczucie swobody, co dla wielu rozpoczynających ćwiczenia na siłowni może być ogromnie istotne. Ponadto trener personalny nie rzuci nas na głęboką wodę, co my sami często nieświadomie sobie robimy. Chcemy szybkich efektów, przez co wykonujemy ćwiczenia za szybko, ze zbyt dużym obciążeniem, zapominając o rozgrzewce czy rozciąganiu. Przy takim podejściu nie trudno o uraz, kontuzję czy zniechęcenie. Trener sprawi, że nasz trening będzie dla nas zarówno efektywny, jak i bezpieczny.

Siłownia – jak często ćwiczyć?

Fot. Materiały prasowe

Każdy oczekuje szybkich efektów, ale musimy uzmysłowić sobie, że częściej i mocniej nie zawsze oznacza lepiej. Ponadto ćwiczenia dla początkujących na siłowni nie mogą wyglądać tak samo jak dla osób zaawansowanych. Podobnie sprawa wygląda z ilością treningów. Czy można ćwiczyć codziennie? Wykonywać aktywność fizyczną należy codziennie, ale ćwiczyć z obciążeniem już nie. Mięśnie potrzebują czasu na regenerację, zwłaszcza gdy jesteśmy osobami początkującymi. Pierwsze nasze zajęcia powinny odbywać się z przerwami co 48 godzin.

Kiedy ćwiczenia staną się nawykiem?

Fot. Materiały prasowe

Jakie ćwiczenia na siłowni wykonywać albo co ćwiczyć na siłowni żeby schudnąć? Te pytanie padają bardzo często, a nie ma dla nich jednej ogólnej odpowiedzi. Tak naprawdę to kwestia indywidualna. Tak samo jak z nawykiem ćwiczeń. Dla jednych siłownia z czasem staje się miejscem, bez którego nie wyobrażają sobie dnia, dla innych obowiązkiem. Dużo zależy od naszego nastawienia, powodów dlaczego zdecydowaliśmy się na treningi, jak i od samych ćwiczeń. Mając trenera personalnego możemy powiedzieć mu, że dane ćwiczenie nam nie pasuje. Każdy lubi co innego, jeśli tylko będziemy szczerzy sami ze sobą i z trenerem, to dopasujemy tak trening, by nie tylko schudnąć czy wyrzeźbić ciało, ale i by cieszyć się czasem spędzonym na sali treningowej.

Więcej informacji na temat bezpiecznego odchudzania oraz poprawy aktywności fizycznej znajdziesz na https://allforbody.com/


Artykuł sponsorowany