Go to content

Rozciąganie do szpagatu

Rozciąganie do szpagatu
Fot. iStock

Rozciąganie, zwane w branży „stretchingiem” to bardzo przyjemny i niemeczący fragment pracy nad ciałem. Ta forma aktywności spodoba się każdemu kanapowcowi i poprawi humor, gdy pogoda nie zachęca do wyjścia z domu. W czasie ćwiczeń możesz obejrzeć ulubiony serial, posłuchać muzyki i naprawdę się zrelaksować. A jeśli marzysz o tym, by znieść się na wyżyny strechingu, pora na rozciąganie do szpagatu.

Zacznijcie powoli, w ramach rozgrzewki, zupełnie jak prężący się kot. Możecie nawet poprzeciągać się na dywanie. Przed rozciąganiem trzeba dać mięśniom czas na rozgrzanie. Wystarczy 10 min klasycznych, dobrze znanych ćwiczeń (chód w miejscu, marsz lub bieg z unoszeniem kolan do klatki piersiowej, krążenia ramion i głowy, skłony, pajacyki, wymachy nóg i rąk etc.) na rozgrzewkę.  Jest jednak kilka kroków do tego, by spełnić (przynajmniej częściowo) marzenie z dzieciństwa o byciu primabaleriną. Zobaczcie, jak ćwiczyć, by zrobić szpagat.

Pamiętajcie, że nie uda się wam zrobić szpagatu po jednym zestawie ćwiczeń, szczególnie, jeśli wcześniej nie ćwiczyłyście. Ale są i dobre wiadomości. Wystarczy kilka tygodni, około miesiąca rozciągania, by udało się to znakomicie!

Rozciąganie do szpagatu

  1. Rozgrzej się – oczywiście aktywnością, a nie herbatą ;), bez rozgrzewki zawsze narażasz ciało na kontuzję. Dobra wiadomość jest taka, że przy rozciąganiu nie potrzebujesz pośpiechu i zadyszki. Pracuj w swoim tempie.
  2. Nic na siłę. Pamiętaj, żeby dać się skusić na szybkie efekty.
  3. Nie masz czuć bólu, tylko „ciągnięcie”.
  4. Rozluźnij się, mięśnie nie powinny być spięte.
  5. Palce u stóp powinny być obciągnięte (nie zadarte).
  6. Pilnuj, by kolana były wyprostowane.
  7. Ćwicz symetrycznie, aby rozciągać równomiernie mięśnie obu nóg.
  8. Płyń lekko – pogłębiaj stopień rozciągnięcia, nie szarp i nie zmuszaj się. Tu ważny jest spokój i płynność.
  9. Pamiętaj, by nie rozciągać się intensywnie przed innym treningiem. Zostaw sobie najlepsze na deser 😉

Rozciąganie do szpagatu – ćwiczenia

Dziś podrzucamy wam fajny film instruktażowy, z pełnym zestawem ćwiczeń od Kasi Bigos dla entuzjastów szpagatów, ale pamiętajcie, nie tylko o szpagat chodzi. Nawet 15-20 minutowe rozciąganie w domu, bez pokonywania nadludzkich barier jest po prostu relaksujące i przyjemne. Więc jeśli tylko macie ochotę na chwileczkę ukojenia – rozciągnijcie się tak, jak lubicie najbardziej!

Druga propozycja na rozciąganie do szpagatu, to zestaw ćwiczeń od Oli Żelazo. Powodzenia!


źródła: youtu.be