Intensywny, ale bezpieczny. Dynamiczny, ale przeznaczony dla praktycznie każdego. Indoor cycling wszedł na stałe do rozkładu zajęć wielu klubów fitnessowych i siłowni. Czym jest ten sport i co powoduje, że jest tak popularny? Czy znajduje też zastosowanie w zaciszu domowym?
Indoor cycling – co to za sport?
Indoor cycling to zajęcia grupowe wykorzystujące rowery spinningowe. Zalicza się je do treningów wytrzymałościowo-siłowych. Zazwyczaj organizuje się sesje od 30-80 minut o różnym stopniu intensywności. Jeździe na rowerze towarzyszy dobrze dobrana muzyka, która pomaga utrzymać właściwe tempo.
Indoor cycling w warunkach domowych
Chociaż treningi te są znane najbardziej z siłowni i klubów fitnessowych, swobodnie można je zorganizować w domu. Jedynym wymaganiem jest posiadanie roweru spinningowego. Można je znaleźć w sklepach sportowych wyszukując rower stacjonarny – prosportowy.pl.
Dla kogo przeznaczony jest indoor cycling?
Stworzony przez Jonathana Goldberga program wykorzystujący rowery spinningowe pozwolił na trenowanie przez zawodowych kolarzy niezależnie od pogody. Indoor cycling nie jest jednak przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów. Trening aerobowy przeprowadzony na rowerze treningowym pobudza krążenie i metabolizm organizmu, dzięki czemu okazuje się skuteczną pomocą przy odchudzaniu. Czas trwania sesji treningowej również sprzyja spalaniu tłuszczu. Intensywne wykorzystanie lipidów następuje bowiem ok. 30 minut po rozpoczęciu ćwiczeń.
Jak wykonać trening na rowerze spinningowym w domu?
Indoor cycling wykonywany w domu wymaga stworzenia odpowiednich warunków. W szczególności polecamy:
- Dobrać odpowiednią dla planowanej intensywności treningu playlistę,
- Uruchomić aplikację z wizualizacją trasy lub odpalić dobry film na laptopie (np. Kinomap, iConsole+)
- Przygotować ręcznik i ubranie sportowe (niekoniecznie profesjonalny strój kolarski).
Intensywność ćwiczeń należy dostosować do stopnia zaawansowania treningowego. Przyjmuje się jednak, że jednostki treningowe powinny zostać w ciągu tygodnia zróżnicowane, aby uniknąć monotonii i przetrenowania.
Rodzaje treningów indoor cycling
Spinery, czyli stacjonarne rowery spinningowe, dają szeroki wachlarz możliwości. Pozwalają zorganizować:
- Trening regeneracyjny – polegający na jeździe w strefie komfortu, z tętnem nie wyższym niż 50% maksymalnego
- Trening wytrzymałościowy – ze stałym lub stopniowo wzrastającym obciążeniem organizmu w zakresie tlenowym 50-65% tętna maksymalnego
- Trening siłowy – ćwiczenia z dużym oporem i niższą kadencją – na poziomie 60 rpm
- Trening interwałowy – polegający na cyklicznych przyspieszeniach o różnej intensywności i długości
- Trening VO2max – wprowadzający organizm na granicę przemian tlenowych, poprzedzony rozgrzewką, wykorzystywany jako test wydolnościowy i trening dla osób zaawansowanych.
Zazwyczaj zaleca się od 3-5 treningów tygodniowo. Osoby rozpoczynające przygodę ze spinningiem mogą rozpocząć od krótkich, 30-minutowych jednostek.
Pracują nie tylko nogi
Dobrze zorganizowany trening nie tylko wzmacnia łydki i uda, ale również świetnie działa na mięśnie brzucha. W prawidłowym wykonaniu zadań, potrzebny jest silny gorset mięśniowy, który można wzmocnić za pomocą planków, ćwiczeń z wykorzystaniem piłki gimnastycznej czy gum oporowych.
Ciekawą alternatywą dla rowerów stacjonarnych mogą być steppery. Zalety ich użytkowania zostały opisane na naszym blogu prosportowy.pl. Zapraszamy do zapoznania się z tym materiałem.
Artykuł sponsorowany