Go to content

Farmakoterapia otyłości – wszystko co musisz wiedzieć

Farmakoterapia otyłości – wszystko co musisz wiedzieć

Otyłość to choroba przewlekła, która wpływa na obniżenie standardu życia, a oprócz tego może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2 lub schorzenia sercowo-naczyniowe. Wielu pacjentów ma świadomość swojego stanu, ale nie wie, co zrobić, aby skutecznie zrzucić nadprogramowe kilogramy i po pewnym czasie nie wrócić do stanu wyjściowego. W ostatnim czasie pojawiają się nowe możliwości leczenia choroby otyłościowej. Farmakoterapia otyłości rozwija się wyjątkowo szybko. U kogo można zastosować to leczenie? Jakie mamy możliwości leczenia, oraz czy jest ono bezpieczne? 

Kto powinien rozważyć farmakoterapię?

Do dietetyków i lekarzy zgłasza się wiele osób z otyłością, które mają za sobą liczbe próby odchudzania, a mimo to wciąż zmagają się z problemem nadmiarowych kilogramów. W przypadku, gdy BMI przekracza 27 kg/m2 i towarzyszą temu choroby współistniejące otyłości lub BMI wynosi więcej niż 30 kg/m2, lekarz może zdecydować się na wsparcie procesu leczenia farmakologią. Brak utraty masy ciała, zagrożenie związane z poważnymi chorobami czy pogarszające się samopoczucie to wystarczające powody ku temu, aby porozmawiać ze specjalistą i wziąć pod uwagę stosowanie odpowiednich leków wspierających walkę w chorobą otyłościową. 

Leki wspierające walkę z otyłością

Aby pacjent miał szansę zrzucić nadprogramowe kilogramy, niezbędne może okazać się połączenie kilku czynników. Ważne jest komplekowe podejście polegające na wdrożeniu zdrowszych nawyków żywieniowych pod okiem doświadczonego dietetyka, rozważenie włączenia leczenia farmakologicznego pod kontrolą lekarza, a w niektórych przypadkach również skorzystanie ze wsparcia psychologa. W kontekście farmakologicznego leczenia otyłości, jedną z grup leków, która budzi ogromne nadzieje są analogi GLP-1. Leki z tej grupy pierwotnie stosowane były w leczeniu cukrzycy typu 2, jednak zauważono, że jednym ze skutków ubocznych ich stosowania jest spadek masy ciała. Wśród dostępnych preparatów warto wskazać lek o nazwie Saxenda będący analogiem GLP-1, który został dopuszczony do leczenia otyłości przez FDA – Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Również w Polsce lek ten w Charakterystyce Produktu Leczniczego ma wskazanie do stosowania w leczeniu choroby otyłościowej. Saxenda między innymi wywiera wpływ na receptory kontrolujące apetyt i sytość w mózgu.

W ten sposób możliwe jest zmniejszenie uczucia głodu, a to pierwszy i bardzo ważny krok ku temu, aby osoba zmagająca się z otyłością, mogła zacząć wprowadzać zmiany w swoich dotychczasowych nawykach żywieniowych. Inny lek, o którym warto wspomnieć to Mysimba. Jest to lek złożony z dwóch preparatów – bupropionu i naltreksonu, które są stosowane samodzielnie w innych wskazanich. Bupropion wykorzystywany jest w leczeniu uzależnienia od nikotyny oraz w leczeniu depresji. Naltrekson to preparat stosowany w przypadku uzależnienia od opioidów czy alkoholu – w celu wspomagania abstynencji przez zmniejszenie potrzeby jego spożycia. Połączone w jeden preparam mają działanie wspomagające odchudzanie. 

Skuteczność farmakoterapii w leczeniu otyłości

Leki będące analogami GLP-1 aktywują receptory GLP-1, które wpływają na zmniejszenie wydzielania glukagonu, zmniejszenie apetytu, zwiększenie produkcji insuliny oraz na opóźnienie opróżniania żołądka. Zwiększenie aktywności receptorów GLP-1 wpływa na poprawę kontroli sygnałów w mózgu, które odpowiedzialne są za pojawienie się uczucia głodu. To sprawia, że osoba przyjmująca lek czuje sytość po zjedzeniu mniejszej porcji posiłku. Dzięki temu łatwiej jest wypracować zdrowe nawyki żywieniowe, które zawsze powinny być najważniejsze. Należy jednak pamiętać o tym, że decyzję o ewentualnym zastosowaniu farmakoterapii zawsze podejmuje lekarz prowadzący. To on analizuje każdy przypadek indywidualnie i na podstawie badań oraz historii choroby, może zaproponować najlepiej dopasowane rozwiązania.

Ważna jest jednak świadomość, że leki nie są złotym środkiem na wszystko. Osoba z chorobą otyłościową powinna w pierwszej kolejności wraz z dietetykiem przeanalizować swoje zwyczaje żywieniowe, a farmakoterapie wykorzystać do tego, aby łatwiej wprowadzić niezbędne zmiany w swojej codziennej diecie. Pojawiające się rezultaty mogą stanowić jeszcze większą motywację do tego, aby utrzymać i polepszyć efekty. Jednak każdy przypadek wymaga indywidualnego traktowania i w tym celu warto zgłosić się do Holi, gdzie uzyska się fachową pomoc.

Czy farmakologiczne leczenie otyłości jest bezpieczne?

Rozumiemy, że niektórzy pacjenci nie są przekonani do podjęcia leczenia farmakologicznego, ponieważ obawiają się o swoje zdrowie i samopoczucie. Warto jednak już na początku zaznaczyć, że dopuszczane do użytku leki zostały przebadane przez doświadczonych specjalistów z tego zakresu i tym samym uznane za substancje bezpieczne, które z powodzeniem mogą być stosowane w przypadku leczenia cukrzycy typu 2. Oczywiście każdy środek farmakologiczny dostępny na rynku może posiadać ewentualne działania niepożądane, ale o nich zawsze powinien poinformować lekarz. Istotne jest także to, aby stosowany preparat został indywidualnie dopasowany względem potrzeb i historii chorób pacjenta. Dlatego sprawdź program Holi Med, który jest stworzony dla osób, chcących osiągnąć redukcję wagi poprzez zmianę swoich nawyków przy wsparciu nowoczesnych leków – https://www.klinikaholi.pl/holi-med

Rola farmakoterapii w kontekście diety i aktywności fizycznej

Leczenie choroby otyłościowej powinno buć nastawione na poszukiwanie jej przyczyn i wdrażanie postępowania nakierowane na zidentyfikowane przyczyny. W sytuacjach, w których podejmowanie aktywności fizycznej oraz próby zmiany nawyków żywieniowych nie przynoszą żadnych większych rezultatów, lekarz może zaproponować zastosowanie farmakoterapii. Zwłaszcza u pacjentów z insulinoopornością oraz tych w stanie przedcukrzycowym lub z cukrzycą typu 2. Stosowana farmakologia może być szczególnie polecana także wtedy gdy stan pacjenta może nieść ryzyko rozwoju chorób spowodowanych otyłością. Stosowanie leków z grupy analogów GLP-1 pozwala na lepszą kontrolę uczucia głodu, a to natomiast ułatwia wprowadzenie korzystnych zdrowotnie nawyków żywieniowych. Czas stosowania leczenia farmakologicznego powinien być wykorzystany do zmiany stylu życia, tak aby po zakończeniu leczenia uniknąć tzw. efektu jojo.

Farmakoterapia otyłości jako skuteczna opcja odchudzania

Otyłość, zwłaszcza ta nieleczona, często powoduje również inne problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca, czy choroby sercowo-naczyniowe. Ważne jest to, aby osoba zmagająca się z nadwagą zrozumiała, z jak poważnym schorzeniem ma do czynienia. Zdarzają się jednak pacjenci, którzy mają tego doskonałą świadomość, ale mimo to nie potrafią zmotywować się do przestrzegania nowych, zdrowych nawyków żywieniowych zaproponowanych przez dietetyka, czy do praktykowania aktywności fizycznej. W takich sytuacjach lekarz może rozważyć zastosowanie środków farmakologicznych. Farmakoterapia otyłości sprawdza się u wielu pacjentów, ale ważne jest to, aby całe leczenie odbywało się pod stałą kontrolą lekarza, który określi, jaki preparat należy przyjmować oraz jak długo trwać będzie cała terapia. Samodzielne dawkowanie i przyjmowanie leków będących analogami GLP-1 nie jest bezpiecznym rozwiązaniem i może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia poważnych skutków ubocznych leczenia.