Lifestyle

Ogólnopolski Strajk Kobiet na mapie. Sprawdź, gdzie odbywają się manifestacje w twoim mieście

Redakcja
Redakcja
3 października 2016
Ogólnopolski Strajk Kobiet na mapie. Sprawdź, gdzie odbywają się manifestacje w twoim mieście
Fot. Screen z Google Maps
 

Dziś ważny dzień. Niektórym nie po drodze. Jeśli jednak chcesz pokazać, że twój głos ma znaczenie. Wybierz się na jedną z manifestacji. My będziemy w Warszawie na Placu Zamkowym (i w paru innych miejscach też).

Sprawdź na mapie, gdzie odbywają się manifestacje w ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet

Linki do wydarzeń na Facebooku:

Wydarzenie główne: Ogólnopolski strajk kobiet! Polish women on strike!

Ogólnopolski Strajk Kobiet – Warszawa

Ogólnopolski Strajk Kobiet – Kraków!

Ogólnopolski Strajk Kobiet – Gdańsk

Ogólnopolski strajk Kobiet – Katowice!

Ogólnopolski strajk kobiet! W Naszej Sprawie // Poznań!

Ogólnopolski strajk kobiet – Bydgoszcz

Ogólnopolski Strajk Kobiet – Częstochowa

Ogólnopolski Strajk Kobiet – Legionowo

Ogólnopolski Strajk Kobiet- Siedlce

Ogólnopolski Strajk Kobiet Płock

Ogólnopolski Strajk Kobiet- Radomsko

Ogólnopolski strajk kobiet – Włocławek

Ogólnopolski strajk kobiet Białystok

Ogólnopolski Strajk Kobiet Kielce

Ogólnopolski Strajk Kobiet – Pabianice

Ogólnopolski Strajk Kobiet -Toruń

Ogólnopolski strajk kobiet Wrocław

Ogólnopolski Strajk Kobiet Bełchatów

Ogólnopolski strajk kobiet Kłodzko

Ogólnopolski Strajk Kobiet Grudziadz #czarnyprotest

Ogólnopolski Strajk Kobiet – Suwalki

Ogólnopolski Strajk Kobiet- Chełm

Ogólnopolski Strajk Kobiet Gostynin

Ogólnopolski strajk kobiet – Piotrków Trybunalski

Ogólnopolski strajk Kobiet Inowrocław

Ogólnopolski Strajk Kobiet – Elbląg

3 Ogólnopolski strajk kobiet – Kalisz

Ogólnopolski Strajk Kobiet! Ciechanów

Ogólnopolski strajk kobiet! – Politechnika Łódzka

Ogólnopolski Strajk Kobiet – Będzin

Ogólnopolski Strajk Kobiet SZCZECIN!!!

Ogólnopolski Strajk Kobiet – Legnica

Ogólnopolski strajk kobiet! Wałbrzych

Ogólnopolski Strajk Kobiet – Chrzanów

Ogólnopolski Strajk Kobiet – Poznań

Ogólnopolski strajk kobiet – Oława #CZARNY PONIEDZIAŁEK

Ogólnopolski Strajk Kobiet – Sosnowiec

Ogólnopolski Strajk Kobiet Ostrowiec Świętokrzyski

Ogólnopolski Strajk Kobiet – Piła

Ogólnopolski strajk kobiet- Węgrów! Polis women on strike!

Ogólnopolski Strajk Kobiet- Olecko

Ogólnopolski Strajk Kobiet – Zagłębie

Ogólnopolski Strajk Kobiet, Cieszyn

Ogólnopolski strajk kobiet! //Mogilno

Ogólnopolski Strajk Kobiet! Oborniki Śląskie do Wrocławia

Ogólnopolski Strajk Kobiet – Sanok

Ogólnopolski strajk kobiet! Świdnica

Ogólnopolski Strajk Kobiet! Goleniów

Ogólnopolski Strajk Kobiet Zgorzelec

Szukajcie, wydarzeń jest tak dużo, że nie jesteśmy w stanie wszystkich tutaj wypisać. Sprawdźcie na mapie, szukajcie na Facebooku. 

Wydarzenia szczegółowe dla Warszawy:

Ogólnopolski strajk kobiet – Warszawska Mapa Strajku

Ogólnopolski strajk kobiet! – UW

Ogólnopolski Strajk Kobiet – SGGW

Ogólnopolski strajk kobiet! – PW

Ogólnopolski strajk kobiet! – UKSW

Ogólnopolski strajk kobiet! – Collegium Civitas

 


Lifestyle

30 lat skończone? Przyszedł czas na zmiany w twoim organizmie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
3 października 2016
Fot. iStock / Nachosuch
 

30 lat w zdrowiu, sile i zadbaniu. Idealnie by było, gdyby obrazek ten pasował do każdej z nas. Do świadomych kobiet, już dawno nie nastolatek, ale jeszcze nie dojrzałych pań. Im więcej czasu upływa, tym większe zmiany zachodzą w naszych organizmach, mimo, że mało która z nas ma taką świadomość.

Zmiany są na początku subtelne, ale nieuchronne, wywierające na naszej psychice i ciele coraz większe i trwalsze ślady. Pocieszająca jest świadomość, że nie przekraczamy nagle żadnej magicznej granicy, za którą kryją się wszelkie plagi dotykające naszą urodę i zdrowia. Warto mieć świadomość, co się zmienia i jakie konsekwencje dla każdej z nas niesie.

30 lat skończone – jakie zmiany zachodzą w organizmie? 

Twój metabolizm zwalnia

Wiadomo, że u każdej z nas metabolizm jest indywidualnością, a nieodpowiedni sposób odżywiania się może przyczynić się do zaburzeń metabolicznych lub wręcz odwrotnie – być wynikiem tych zaburzeń. Na jego szybkość wpływa także nasz wiek — im jesteśmy młodsze, tym mamy sprawniejszą przemianę materii. W okresie dojrzewania wartość przemiany materii jest najwyższa, z powodu zapotrzebowania organizmu na większą ilość składników energetycznych i odżywczych. Z reguły u osób po 20. roku życia zaczyna spadać. Zasada stanowi, że na każde 10 kolejnych lat, spadek wartości podstawowej przemiany materii sięga 3%. Teoretycznie nie są to duże ilości, ale w praktyce każde takie wahanie realnie wpływa na fakt, w jakim stanie utrzymujemy swoją sylwetkę. Po 30 roku życia wiele kobiet może zauważyć pojawiające się problemy z utrzymaniem wagi ciała, mimo że wcale nie jedzą więcej, niż jadły jeszcze kilka lat temu.

Mięśnie zaczynają słabnąć

Jeśli do tej pory nie zapałałaś wielką miłością do aktywności fizycznej, nadszedł czas na zmiany.  Po 30-stce stopniowo zaczynają zanikać włókna mięśniowe, mięśnie są mniej elastyczne i słabsze. Jeśli dodatkowo nie ćwiczyłaś wcześniej, już teraz możesz zauważyć, że twoje ciało przestaje być naturalnie jędrne i sprężyste. Co więcej, ubytki w masie mięśniowej negatywnie wpływają na metabolizm i spalanie kalorii. Nadszedł czas na pokochanie ruchu, by utrzymać mięśnie w formie, a kalorie w ryzach.

Gorzej wypoczywasz w nocy

Dzieje się tak z powodu spadku ilości melatoniny wytwarzanej w organizmie. Owszem, nie każdą z nas dotyka bezsenność, ale odczuwamy wyraźne zmęczenie bez tych porządnie przespanych 8 godzin w nocy. W dodatku przez nadmiar obowiązków świadomie skracamy długość snu, by zyskać szansę na podołanie wszystkim zobowiązaniom. A sen jest niezwykle potrzebny — podczas niego następuje obniżenie temperatury ciała, spadek tętna i zmiana aktywności mózgu. Pamiętaj, że w wieku 30 lat, twój organizm nie potrafi tak szybko regenerować się, jak 10 lat wstecz. W związku z tym możesz odczuwać nieprzyjemne konsekwencje: nudności i zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca, brzydsza, szara skóra i podkrążone oczy. Niedobór snu rozregulowuje też gospodarkę hormonów (m.in. kortyzolu) odpowiedzialnych za apetyt i wagę ciała.

W wielu 30 lat zauważasz pierwsze zmarszczki

To jednej z najmniej sympatycznych objawów upływu czasu. Zmiany nie rzucają się od razu w oczy, ale każda z nas zauważy w lustrze kurze łapki wokół oczu i delikatne rysy widoczne przy kącikach ust. Wynika to z wolniejszego metabolizmu i zmiany układu struktur w tkankach. Pojawiają się braki w zawartości kwasu hialuronowego i kolagenu w organizmie a skóra traci jędrność, pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne. Zwalnia praca gruczołów łojowych, więc cera jest gorzej natłuszczona. To jeszcze nie czas na sięganie po agresywne kremy przeciwzmarszczkowe dla dojrzałych kobiet, ale warto już zainwestować w kosmetyki z zawartością witamin C (rozświetla skórę i dodaje jej blasku) i E (chroni przed wolnymi rodnikami), z retinolem (pobudza komórki do regeneracji, poprawia jędrność i zmniejsza zmarszczki,) i koenzymem Q10 (wpływa na gładkość i jędrność skóry).

Zobacz również: 10 najważniejszych porad kosmetycznych, które muszą znać kobiety po „40”

Cierpisz po zakrapianej alkoholem imprezie

Minął już czas studenckich imprez, które zaczynały się w piątek po południu, a kończyły niepostrzeżenie w poniedziałek rano. Im więcej lat nam przybywa, tym mniej alkoholu toleruje nasz organizm. Po 30. zmniejsza się liczba nefronów w nerkach, które usuwają toksyny z układu krwionośnego. Dlatego też cierpisz z powodu kaca, nawet jeśli nie wypiłaś tyle, co kiedyś ci się przytrafiało. W dodatku skutki zakrapianej nocy ekspresowo uwidaczniają się na skórze twarzy i podkrążonych oczach.

Jeśli weszłaś już w piękny wiek 30+, korzystaj z życia, ale rozsądnie. Im lepiej zadbasz o siebie teraz, tym lepiej będziesz się czuła i wyglądała w późniejszych latach.


źródło: www.ofeminin.pl

Lifestyle

Tu nie chodzi o politykę, tu chodzi o nas. 7 powodów, by wziąć udział w czarnym poniedziałku

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
3 października 2016
Fot. Screen z YouTube/ Miłosz Orłowski/Czarny protest Łódź - Fabryka Równości

Wahasz się. A może uważasz, że to nie dla ciebie, że to ciebie nie dotyczy, że przecież tobie jest dobrze. Ty nie widzisz problemu. O co właściwie tyle hałasu? Nic cię nie uwiera – myślisz. Masz już dzieci, jesteś pewna, że więcej mieć nie będziesz. Wolisz zająć się „swoimi sprawami”. Inne pójdą, a ty wieczorem obejrzysz po prostu relację w telewizji. Wydmiesz usta, „wiedziałam, że to się nie uda” – stwierdzisz. Tak właśnie zakładasz, z góry spisując tę inicjatywę na straty.

Albo jest jeszcze inaczej. Strajk popierasz, na Facebooku kliknęłaś nawet „wezmę udział”, ale dziś dla ciebie dzień jak co dzień, i nie założysz bluzki w czarnym kolorze na znak solidarności ze strajkującymi, nie przerwiesz (choćby na chwilę) pracy, nie zatrzymasz się, żeby posłuchać „ich” racji. Tobie właśnie, chcę powiedzieć dzisiaj, że ja wezmę udział w strajku kobiet.

Będę strajkować bo:

1. Inne kobiety nie są mi obojętne

Ty również, niezależnie od twoich poglądów. Nie jestem, jak może łatwo i lekkomyślnie stwierdziłby pan Terlikowski „fanką aborcji”. Uważam, że to zawsze dramatyczna decyzja, przed którą żadna z nas nigdy nie powinna stawać. Ale życie jest bardziej zaskakujące niż myślisz. Jeśli nie ty, to może ktoś z grona twoich znajomych, albo z rodziny przeżywa właśnie taki dramat. Sprzeciwiam się ograniczaniu prawa kobiet, jako ludzi i obywatelek: prawa do decydowania za nie o sprawach ich dotyczących. Sprzeciwiam się ograniczaniu im prawa do należytej opieki podczas ciąży i do pełnej diagnostyki w trakcie jej trwania. Sprzeciwiam się do skazywania kobiet na cierpienie w imię ideologii jednej grupy społecznej. Sprzeciwiam się przedmiotowemu traktowaniu kobiet jako inkubatorów, które nie mają nic do powiedzenia w sprawie swojego ciała. Sprzeciwiam się wszystkim tym, którzy twierdzą, że kobieta nie jest władna podejmować decyzji związanej z tak intymną sprawą jak ciąża i macierzyństwo.

2. Boję się o przyszłość mojej córki

Nie jest mi obojętna przyszłość kobiet w moim kraju. Chcę, by były traktowane jako prawowite obywatelki tego państwa. Obawiam się, że obecnie dąży się do ograniczania kobietom praw i wolności, pod wpływem katolickiej propagandy ruchów „pro-life”. Obawiam się, że krok po kroku odbiera nam się godność, dąży do kontroli nad nami, jakbyśmy były gorszą kategorią obywateli. Chcę zatrzymać ten proces, by moja córka i miliony innych, młodych kobiet mogły w przyszłości żyć tu szczęśliwie, a nie myśleć o emigracji.

3.Wierzę, że mój protest coś zmieni

W kobietach jest siła. Pokażemy to dzisiaj, niezależnie od tego ile nas będzie. Zobacz tylko, jak szybko się zorganizowałyśmy. Jakie wsparcie płynie do nas z rożnych stron świata. Spójrz, jak mocno popierają nas nasi mężowie, partnerzy, pracodawcy, a nawet nieznajomi. W sobotę , w dniu manifestacji w Warszawie, na ulicy podszedł do mnie starszy pan. – Nie dajcie się – powiedział. Miał łzy w oczach. Nasz głos nie może zostać niezauważony.

4. Mam do tego prawo

Żyję w (póki co jeszcze) w wolnym, demokratycznym kraju, w którym obowiązuje wolność słowa i zgromadzeń. Mam możliwość zamanifestowania swojego zdania i publicznego wyrażenia sprzeciwu oraz lęku wobec zagrożeń, które niesie ze sobą wprowadzenie w życie ustawy „antyaborcyjnej”. Ten sprzeciw jest jednym z moich podstawowych praw obywatelskich.

5. Czuję, że miarka się przebrała

Zwolennicy i pomysłodawcy zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej wkraczają w sferę, która powinna stanowić naszą przestrzeń osobistą. Chcą wejść nam w nasze sumienia, kształtować na siłę nasz światopogląd, narzucić jeden, jedynie słuszny tor myślenia. Lekceważą konsekwencje, które ze sobą niesie tak instrumentalne traktowanie ciała kobiety. Chcą zdecydować o tym, jak ma wyglądać nasze życie i jaką ma ono wartość. Mam dosyć tej okrutnej propagandy, mam dosyć obrażania mnie i milionów innych kobiet nazywanych morderczyniami i współczesnymi czarownicami.

6. Uważam, że moje prawa są zagrożone

I nie zamierzam czekać, aż będzie za późno. Dopóki spór o ustawę antyaborcyjną ma podłoże ideologiczne, a nie merytoryczne, dopóty istnieje jawne zagrożenie, że nasze prawa zostaną ograniczone.

7. Jestem feministką

I zawsze stanę po stronie kobiet. Mój udział w Ogólnopolskim Strajku Kobiet jest opowiedzeniem się za kobietami, za ich godnością, zdrowiem i bezpieczeństwem.

Dla wielu z nas, czarny poniedziałek będzie miał wyjątkowe znaczenie. Na pewno znajdą się wśród nas te, które nigdy wcześniej nie brały udziału z w żadnej publicznej manifestacji swoich poglądów. Jeśli w ten jeden dzień zastrajkujemy, nie wykonamy swoich zwykłych obowiązków, uświadomimy sobie, a przede wszystkim innym, co tak naprawdę oznaczają te puste miejsca w biurach, w fabrykach, szkołach, urzędach. Dla nas to szansa, by zrozumieć i dać do zrozumienia im, jaką jesteśmy siłą. Tej siły nie można zlekceważyć. Wykorzystajmy szansę, by zawalczyć o siebie. Może nawet bardziej  nam to potrzebne w małych miasteczkach (to tam Polki odczują dużo mocniej konsekwencje zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej.) niż wielkich aglomeracjach. Bądźmy solidarne. Tu nie chodzi o politykę. Tu chodzi o nas.

 


Zobacz także

Przepis na udany związek? Zaakceptujcie różnice, one są wam naprawdę bardzo potrzebne

„Szczęściara z ciebie, twoi rodzice cię kochają. Moi się mnie tylko brzydzą”

4 główne zasady, które czynią Skandynawów najszczęśliwszymi ludźmi na świecie