Go to content

Efekt nocebo. Gdy umysł wpędza ciało w chorobę

Fot. iStock / g-stockstudio

Zapewne słyszałaś już o efekcie placebo, a może nawet doświadczyłaś jego działania. Umysł ludzki ma niesamowitą siłę i „potrafi” przyjąć, że neutralna substancja może zadziałać, jak lek z prawdziwego zdarzenia. Placebo to dowód na moc siły woli, która doprowadza nawet do wyleczenia choroby czy złagodzenia jej objawów.

Umysł może nie tylko „iść” w tę najbardziej pożądaną stronę i przyczynić się do poprawy zdrowia i samopoczucia, ale może wywołać również negatywne objawy.

Choroby, które rodzą się z myśli

Nocebo w języku łacińskim oznacza „będę szkodzić”. W tym przypadku chodzi o to pogorszenie stanu zdrowia siłą umysłu. Jeśli uwierzysz w szkodliwość danego zjawiska czy pewnych rzeczy, jest bardzo prawdopodobne, że nie tylko poczujesz się gorzej, ale negatywne skutki twoich przekonań odczuje również ciało. Efektowi nocebo poświęcono osobne badania, przeprowadzone pod koniec XX wieku.

W eksperymencie poinformowano uczestników, że przez ich głowy przejdzie prąd o niewielkim natężeniu. W rzeczywistości badacze nie przepuścili żadnego ładunku przez głowy ochotników, a mimo wszystko dwie trzecie z nich skarżyło się na ból głowy. Podczas jeszcze innego eksperymentu przeprowadzonego w 3 różnych placówkach, ponownie udowodniono działanie efektu nocebo. Pacjentom podano aspirynę na poprawę czynności układu krążenia, przy okazji informując w dwóch placówkach o skutkach ubocznych ze strony układu trawiennego. W trzeciej z nich pacjenci nie zostali poinformowani o możliwych skutkach ubocznych. Sprawdzając wyniki swojej pracy, naukowcy określili, że u osób, które wcześniej wiedziały o możliwych skutkach ubocznych, prawdopodobieństwo wystąpienia tych dolegliwości było trzykrotnie wyższe, niż wśród tych ochotników, którzy nie wiedzieli o niepożądanym działaniu aspiryny.

Efekt nocebo może być tak ekstremalnie silny, że pacjenci byli w stanie uwierzyć w grożące im niebezpieczeństwo tak głęboko, na skutek czego sami doznawali np. ataków serca. Lepiej więc myśleć pozytywnie i nie wkładać sobie do głowy zbyt wielu czarnych myśli, to zawsze wychodzi na zdrowie.


źródło: www.hellozdrowie.pl