Lifestyle

Apel do mam: Przestańcie być złe. Pozwólcie dzieciom kochać i być kochanymi przez ich ojców.  

Listy do redakcji
Listy do redakcji
25 czerwca 2021
Photo by Marcos Paulo Prado on Unsplash
 

Z okazji dnia ojca na naszych łamach ukazały się dwa teksty, które wzbudziły wśród Was ogromne emocje. Oba opisujące walkę ojców o kontakty z dziećmi: Przejmujący list ojca do dzieci: dziś życzenia złożę sobie sam oraz „Kocham cię, córeczko” mówiłem. Teściowa przerywała: nie wierz w to, twój tata jest zły. Dziś publikujemy jeden z listów, który przyszedł do redakcji Oh!me w odpowiedzi na te teksty.

Na wstępie muszę to powiedzieć – jestem kobietą. Kobietą, samotną matką z dwójką dzieci. Jest to ważne, żeby to zaznaczyć bo nie chcę wyjść w tym, co chcę napisać, na „skrzywdzonego samca”.  

Żyjemy w szalonych czasach. Rozwodników spotykamy na każdym rogu. Gdy oprócz małżeństwa nie łączyło nas nic więcej to nie ma problemu. Każdy idzie w swoją stronę po rozwodzie i tyle. Problem pojawia się, gdy oprócz ślubowania „miłości i wierności” w naszym wspólnym życiu pojawiły się dzieci. Przy rozwodzie rodziców, albo po prostu przy rozstaniu, to one cierpią najbardziej. To właśnie ten aspekt rozstań chciałabym poruszyć.

Typowa sytuacja: rodzice się rozstają, dzieci zostają przy matce. Klasyka. Czy aby na pewno to dobrze dla tych dzieci?

Scena I

Rozwód rodziców. Podział majątku. Opieka nad dziećmi. Niby wszystko w porządku, jednak w trakcie życia „po rozwodzie” okazuje się, że ex małżonka za nic w świecie nie ułatwi ojcu kontaktów z dziećmi. A nie daj Bóg rozwód z jego winy. Co z tego, że kocha dzieci? Co z tego, że zrobi dla nich wszystko? Skoro dla matki tych dzieci jest największym potworem i ona zrobi wszystko by mu dopiec, nawet jeśli kosztem własnych dzieci? Większość się podda, dla dobra dzieci. Nieliczni będą walczyć, też dla dobra dzieci.

Scena II

Rozwód rodziców. Ewidentna wina matki. Oprócz niewierności małżeńskiej zaniedbała i dom i dzieci. Co się dzieje w sądzie? Znowu walka. Bo ona jest matką. Bo dzieci powinny być z nią. Co z tego, że zapominała je nakarmić bo upiła się kolejną flaszką wódki. Ona jest matką i ona musi sprawować władzę rodzicielską nad dziećmi. A kochający ojciec? Kochający ojciec poświęca ostatnie pieniądze na adwokatów, żeby walczyć o dzieci, żeby walczyć z niesprawiedliwym systemem. Na koniec wygrywa? Niekoniecznie bo nawet jeśli uzyskuje opiekę nad dziećmi to przez kolejne lata chodzi z nimi na terapię.

Scena III

Rozwód rodziców. Podział majątku. Ustanowienie opieki. Oprócz dwóch weekendów w miesiącu, dwóch tygodni wakacji i co drugich świąt ojciec poświęca każdą wolną chwilę dzieciom. Płaci alimenty. Zawsze na czas. Dodatkowo zawsze zapewnia rozrywki dzieciom. Jak trzeba kupi dodatkową parę butów czy spodni. A matka? Matka na zasiłku „bo ona nie może pracować bo zajmuje się dziećmi”. Tak zajmuje, odprowadzając je skoro świt do przedszkola i zabierając je stamtąd jako ostatnie. Wnosi o podwyższenie alimentów. Bo przecież tipsy i rzęsy muszą być zrobione.

***

Te sceny, niestety, ale są prawdziwe. Każde rozstanie jest dla obu stron trudne. To oczywiste. Wiązaliśmy z drugim człowiekiem swoje życie, planowaliśmy przyszłość, mamy dzieci. Niestety, życie to nie bajka i nie zawsze wychodzi. Czasami ktoś zawodzi. Tylko dlaczego przy tym zawsze muszą cierpieć dzieci? Uważamy się za rozsądnych, dojrzałych ludzi. Bądźmy więc nimi. Każde dziecko zasługuje by mieć oboje rodziców. To nasze dzieci, po rozstaniu rodziców, ponoszą największą karę z możliwych za zbrodnie, której nie popełniły. Pozwólmy im więc się cieszyć i kochać po równo oboje rodziców.

Niestety nasze społeczeństwo wciąż jest głęboko przekonane, że dzieci powinny pozostać przy matce. Nie jest to prawda. Nie powinno być społecznej zgody na to by matki nastawiały dzieci przeciwko ojcom. Zdradził Cię? Powiedz przyjaciółce jaki z niego złamas! Ale niech dla dzieci zawsze będzie kochającym tatą. Być może Ciebie już nie kocha, ale je na pewno. Dzieci zasługują na poczucie bezpieczeństwa. To im się po prostu należy. Nie zabieraj im tego.

Ten tekst to apel. Apel do matek, które w żądzy zemsty odbierają dzieciom możliwość kochania ojca. Do matek, które do swoich dzieci mówią „Wasz ojciec to drań”. Do matek, które zatopione we własnym egoizmie i zawiści zapominają, że dzieci to też ludzie. Do matek, którym po czasie się przypomniało, że nie mają instynktu macierzyńskiego, a dziecko traktują jak maszynkę do zarabiania pieniędzy.

Przestańcie być złe. Pozwólcie dzieciom kochać i być kochanym przez ich ojców.


Lifestyle

Zaparcia – co je powoduje i jak sobie z nimi poradzić?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
25 czerwca 2021
Zaparcia - przyczyny, objawy, sposoby na zatwardzenie
Fot. iStock
 

Zaparcia to problem, który pojawia się często i bywa bardzo dokuczliwy. Zbyt rzadkie oddawanie stolca wiąże się nie tylko z dyskomfortem,  ale także z nieprzyjemnymi dolegliwościami, które potrafią utrudnić codzienne funkcjonowanie. Co powoduje zaparcia i w jaki sposób można z nimi walczyć?

Zaparcia — kiedy możemy o nich mówić?

Według statystyk nawet 30% osób dorosłych może cierpieć z powodu zaparć. Znacznie częściej problem z zaparciami mają kobiety. Zaparcia, czyli nieregularne, zbyt rzadkie oddawanie stolca, negatywnie wpływa na jakość życia. Zaburzenie polega na zbyt długim zaleganiu strawionego pokarmu w przewodzie pokarmowym lub też wiąże się z brakiem możliwości jego wydalenia z końcowego odcinka jelita grubego. Jeżeli zaparcia powtarzają się notorycznie, wywierają negatywny wpływ na zdrowie. Niedostatecznie przetrawione produkty zalegające w jelitach ulegają fermentacji i gniciu. Wydzielają przy tym toksyny, które zatruwają organizm.

Zaparcia - przyczyny, objawy, sposoby na zatwardzenie

Fot. iStock/Zaparcia

Aby mówić o zaparciu, musi zaistnieć przynajmniej jedno z poniższych warunków:

  • wypróżnienie następuje rzadziej niż 3 razy w tygodniu;
  • wypróżnienie może być niepełne i bolesne;
  • masa kałowa może być bardzo zbita.

Przyczyny i rodzaje zaparć

Gdy zaparcia pojawiają się wyłącznie od czasu do czasu, jako reakcja na niewłaściwą dietę czy też sytuacje stresowe, nie ma się czym przejmować. Jednak jeżeli towarzyszą przez cały czas, dolegliwość przechodzi w stan przewlekły. Pojawiające się zaparcia mogą mieć różne przyczyny i przebieg.

Zaparcia idiopatyczne (czynnościowe)

Zaparcia idiopatyczne nie wynikają z istnienia choroby. Są natomiast efektem zbyt wolnego przechodzenia treści pokarmowej przez jelito grube przez całą jego długość, lub dysfunkcji odruchu odbytniczo-odbytowego, czyli nie dochodzi do rozluźnienia zwieracza odbytu pomimo silnego parcia na stolec.

Przyczyny zaparć czynnościowych upatruje się w nieregularnym trybie życia, który uniemożliwia korzystanie z toalety zgodnie z potrzebą. Może to być niewłaściwa dieta, w której przeważają pokarmy wysoko przetworzone i ubogie w błonnik, lub też zbyt mała ilość wypijanych płynów, która sprawia, że stolec zmienia konsystencję z plastycznej, na twardą i zbitą, która jest znacznie trudniejsza do wydalenia. Niehigieniczny styl życia, pozbawiony regularności i aktywności fizycznej także prowadzi do rozregulowania rytmu dobowego jelit. Również przyjmowanie pewnych leków (w tym przeczyszczających) może wpłynąć na pojawienie się dolegliwości z wypróżnianiem.

Zaparcia - przyczyny, objawy, sposoby na zatwardzenie

Fot. iStock/Zaparcia

Zaparcia nawykowe

Zaparcia nawykowe zaliczane są do zaparć idopatycznych. Polegają na świadomym powstrzymywaniu się od konieczności oddawania stolca, i również nie mają przyczyny w anatomicznych zmianach chorobowych. Bardzo często można je zaobserwować u małych dzieci, które z różnych powodów unikają wizyt w toalecie. Brak regularnych wypróżnień może być efektem celowego powstrzymywania odruchu defekacji, np. z powodu niechęci do korzystania z toalety poza domem.

Zaparcia wynikające z choroby

W tym przypadku zaparcia są skutkiem istniejącej choroby, a nie zaburzeniem samym w sobie. Wpływ ich powstawanie mogą mieć choroby takie jak: schorzenia neurologiczne, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, guzy w jelicie, hemoroidy, mocznica, lub też zbyt niski poziom wapnia i potasu. Zaparcia czynnościowe pojawiają się u osób starszych w momencie, gdy z wiekiem parcie na stolec zaczyna zanikać.

Zaparcia — objawy

Najczęściej zaparcia wywołują objawy, które są przyczyną dyskomfortu. Zazwyczaj zaparciom towarzyszą: wzdęcia, mdłości, odbijanie, brak apetytu, uczucie pełności i bóle brzucha. Mogą pojawić się zawroty głowy, podwyższona temperatura i ostatecznie bolesne wydalanie twardego kału.

Zaparcia - przyczyny, objawy, sposoby na zatwardzenie

Fot. iStock/Zaparcia

Leczenie zaparć

Przewlekłe zaparcia, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, powinny być sygnałem, że czas umówić się na wizytę u lekarza. Ponadto konieczne jest wprowadzenie pewnych zasad, które mają wpływ na przyspieszenie pracy jelit.

Przede wszystkim należy zadbać o zmianę stylu życia. Wprowadź regularną aktywność fizyczną, która poprawia pracę układu pokarmowego. Konieczne będą również zmiany w diecie.

Zadbaj o to, by:

  • nie brakowało błonnika, który jest istotny dla prawidłowej pracy jelit. Jego źródłem są przede wszystkim produkty zbożowe: grube kasze, otręby, ryż brązowy, orzechy, suszone owoce, świeże warzywa i owoce;
  • unikać żywności wysokoprzetworzonej, bogatej w cukry, np. słodkich bułek, rogali, białego pieczywa, kupnych ciastek i słodyczy, kakao i szczególnie czekolady, która działa zapierająco;
  • w diecie była odpowiednia ilość płynów (od 2 do 2,5 do nawet 3 litrów na dobę). Błonnik ułatwia oddawanie stolca, ale bez odpowiedniej ilości wody spotęguje efekt zaparć, wywoła wzdęcia i bóle brzucha. Większa ilość płynów w przewodzie pokarmowym poprawia rytm wypróżnień;
  • posiłki były regularne, najlepiej o stałych porach w ciągu dnia;
  • odpowiednie warunki do korzystania z toalety – bez pośpiechu i w spokoju.

Możesz sięgnąć również po środki dostępne w aptece bez recepty, takie jak olej parafinowy, laktulozę, czy ziołowe środki przeczyszczające (na przykład liść senesu), lub środki stymulujące pracę jelit. Jednak należy to potraktować jako rozwiązanie doraźne, ponieważ efekt może okazać się zbyt silny, i spowodować np. biegunkę z bolesnymi skurczami jelit. Długotrwałe przyjmowanie takich preparatów może prowadzić do jeszcze większego rozleniwienie układu pokarmowego, co tylko pogłębi istniejący już problem. W przypadku silnego zaparcia, na które nie działają leki, można zastosować doraźnie lewatywę dostępną w aptece. To rozwiązanie również należy potraktować jako awaryjne.


źródło:  www.mp.pl 

Lifestyle

Co za występ! Płaczemy ze smutku i zachwytu jednocześnie. „Masz piękny uśmiech, blask – nikt by nie podejrzewał…”

Redakcja
Redakcja
25 czerwca 2021

„It’s OK” to tytuł piosenki, z którą do amerykańskiej edycji „Mam talent!” przyszła 30-letnia Jane. Przed występem tradycyjnie jurorzy zadawali mnóstwo pytań – skąd jest, czym się zajmuje, o czym będzie piosenka. Z minuty na minutę wiemy o Jane coraz więcej. Okazuje się, że od kilku lat nie pracuje zawodowo, ponieważ… walczy z rakiem. Jurorzy z każdym jej zdaniem wpadają w coraz większe osłupienie – słowa, zachowanie i wygląd Jane kontrastują z tym, o czym opowiada. „Masz piękny uśmiech, blask – nikt by nie podejrzewał…”

„Ostatnie badania wykazały obecność nowotworu w kręgosłupie, wątrobie i płucach – mówi Jane i dodaje: – To ważne, żeby wszyscy wiedzieli, że definiuje mnie więcej niż tylko złe rzeczy, które mi się przytrafiły”

Posłuchajcie jej piosenki:

 

a

a


Zobacz także

Dzień dobry, kocham się… Jak poprawić sobie nastrój w parę minut

Najbogatsi ludzie tego świata, robią tych 5 rzeczy inaczej

To dzieci dają nam nadzieję na nowy, lepszy świat