Zdrowie

Siarka – pierwiastek życia, gwarant pięknej skóry, włosów i paznokci. Po czym można rozpoznać niedobór siarki?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
3 grudnia 2021
Siarka
Fot. iStock
 

Siarka (S) w organizmie człowieka występuje w każdej komórce. Dzięki niej skóra wygląda zdrowo, włosy i paznokcie są mocne, odporniejsze na uszkodzenia. Bez niej nie ma zdrowych stawów i dobrze funkcjonującej wątroby. Jaką rolę pełni siarka w organizmie, jak rozpoznać jej niedobór i w jaki sposób uzupełniać ten życiodajny pierwiastek.

Siarka — pierwiastek życia

Siarka (S, łac. sulphur) to pierwiastkiem przybierający żółty kolor. Stanowi ona jeden z najważniejszych z makroelementów budujących organizm człowieka. Wchodzi w skład każdej komórki, jest konieczna do prawidłowego przebiegu różnych reakcji w organizmie. Znajdziemy ją w wielu białkach, obecna jest w składzie m.in.: koenzymu A, biotyny, insuliny, mukopolisacharydów, sulfolipidów, tiaminy oraz kwasu liponowego. Bierze udział w reakcjach utleniania i redukcji, wpływa na przepuszczalność błony komórkowej, stabilizuje cząsteczki białka. Siarka jest także podstawowym składnikiem keratyny budującej skórę, włosy i paznokcie, oraz kolagenu, wpływającego na młody wygląd skóry.

Siarka

Fot. iStock/Siarka

Siarka nie kumuluje się w organizmie, ponieważ wydalana jest  z moczem. Wchłaniana jest głównie z białek w postaci aminokwasów siarkowych lub też z połączeń z żelazem. Mimo iż jest jej niewiele w organizmie, jak widać wpływa ona na ogół jego funkcjonowania.

Siarka organiczna

Siarka organiczna (MSM, czyli metylosulfonylometan) jest formą siarki, która bardzo dobrze wchłaniana jest przez organizm. Znajdziemy ją w naturalnych produktach spożywczych, takich jak: pomidory, kukurydza, herbata i kawa.

Siarka — zastosowanie dla urody 

Prawidłowy poziom siarki w organizmie konieczny jest dla zachowania zdrowej skóry, włosów i paznokci. Wspiera przebieg procesie regeneracji naskórka, wpływa na zahamowanie procesów starzenia się skóry. Stanowi cenne i skuteczne wsparcie w leczeniu dokuczliwych stanów zapalnych skóry, takich jak: trądzik, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, egzema.

Siarka jest także podstawowym składnikiem kreatyniny oraz kolagenu, białek budujących skóry, włosów i paznokci, w związku z tym odpowiada za ich kondycję i działa na nie leczniczo i odżywczo. Siarkę znajdziemy w składzie szamponów do włosów tłustych i z łupieżem. Koi skórę głowy skłonną do podrażnień.

Lecznicze kąpiele siarczkowe

Z powodu leczniczych właściwości siarka stosowana jest chętnie w leczniczych kąpielach (w balneologii). Siarka wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwpasożytnicze i przeciwgrzybicze skóry. Działa złuszczająco, uspokaja skórę, poprawia skuteczność przenikania odżywczych substancji ze stosowanych kosmetyków do głębszych warstw skóry. Po kapeli z siarką sucha skóra staje się miękka. Ponadto kąpiel w wodzie siarczkowej koi bóle związane z chorobami reumatologicznymi, łagodzi dolegliwości układu pokarmowego, oddechowego.

Siarka

Fot. iStock

Siarka na reumatyzm i zdrowy kręgosłup

Ten powszechnie występujący w organizmie pierwiastek jest niezbędny dla zdrowia stawów. Wchodzi w skład błon maziowych, mazi stawowej, jest budulcem dla chrząstki. Prawidłowy poziom siarki jest gwarantem elastyczności stawów i odporności na przeciążenia, umożliwia regenerację ubytków pojawiających się w obrębie chrząstek stawowych i więzadeł. Jest cenioną pomocą w leczeniu zwichnięć, oraz wsparciem po operacjach ortopedycznych. Ponieważ siarka znana jest z działania przeciwzapalnego, jest ceniona w stanach pourazowych, w przypadku schorzeń takich jak: dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów, rwa kulszowa.

Siarka odtruwa wątrobę

Ten pierwiastek życia pełni także nieco mniej oczywiste funkcje, takie jak odtruwanie wątroby i usprawnianie usuwanie szkodliwych substancji z organizmu. Siarka detoksykuje wątrobę poprzez wiązanie nikotyny i metali ciężkich w związki, zwiększa również wydzielanie kwasów żółciowych, neutralizuje toksyny wydzielane przez nadmiernie namnażające się grzyby.

Objawy niedoboru siarki

Niedobór siarki szybko uwidacznia się przede wszystkim w gorszej kondycji włosów, które tracą połysk i miękkość, zaczynają wypadać. Przy niedoborze siarki paznokcie częściej się łamią, a skóra traci ładny wygląd, jędrność, szybciej się starzeje. Niedobór siarki można rozpoznać po bardzo charakterystycznym znaku, czyli obecności ciemnego pierścienia widocznego na brzegu tęczówki oka.

Zbyt mała ilość siarki w organizmie powoduje pogorszenie nastroju, pojawienie się niepokoju, odczuwanie przewlekłego zmęczenia. Często też przy jej niedoborze dochodzi do niedoboru innych ważnych dla zdrowia minerałów, których wchłanianie uzależnione jest od tego życiodajnego pierwiastka.

Najczęściej niewystarczającą ilość siarki w organizmie powodują błędy dietetyczne, ale wpływ na to mają również choroby, jak np. uszkodzenie wątroby, nowotwory, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba wieńcowa.

Źródła siarki

Siarka wchłaniana się głównie z białek pod postacią aminokwasów siarkowych lub połączeń z żelazem. Ponieważ nie ustalono dziennego zapotrzebowanie na siarkę, uważa się, że pokrycie dziennego zapotrzebowania na białko, pokryje jednocześnie zapotrzebowanie na siarkę.

Siarka

Fot. iStock/Siarka

Siarkę można dostarczać do organizmu na różne sposoby. Najbardziej istotna jest dieta, w której nie brakuje źródeł siarki:

  • mięsa i podrobów, jaj, mleka;
  • cebuli i czosnku;
  • warzyw takich jak: groch, kapusta, kalafior, brokuły, karczochy, chrzan, rzodkiewka, rzepa, rzeżucha;
  • owoców: truskawki, morele, awokado.

Jeśli sama dieta nie wystarczy siarkę można suplementować dzięki preparatom witaminowym dostępnych w aptekach. Związki siarki działające od zewnątrz na skórę znajdziemy także w dermokosmetykach do wymagającej i problematycznej skóry. Również wspomniane wcześniej kąpiele siarczkowe pozwalają wyrównać deficyty siarki w organizmie.

Czy siarkę można przedawkować?

Na szczęście nie. Jest ona w organizmie wiązana w związki i wydalana przez układ moczowy, więc przedawkowanie tego pierwiastka nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.


źródło: www.poradnikzdrowie.pl

Zdrowie

Ustalenie ojcostwa w ciąży – czy jest to możliwe?

Redakcja
Redakcja
3 grudnia 2021
fot. pixabay

Jesteś w ciąży i nie jesteś pewna tego, kto jest ojcem dziecka? Wraz z partnerką oczekujesz na swojego potomka, ale wciąż nie masz pewności, czy jesteś jego biologicznym ojcem?

Wspólnie zastanawiacie się czy można zlecić test na ojcostwo jeszcze w trakcie trwania ciąży? Utrzymujące się wątpliwości i niepewność wywołują stres, wyjątkowo niepożądany dla rozwijającego się w łonie matki dziecka, jak i samej matki. Żeby uniknąć tych wszystkich negatywnych emocji warto zdecydować się na wykonanie testu na ojcostwo w ciąży. Jest to najlepszy sposób by pozbyć się niepewności i w końcu odetchnąć z ulgą. Przeczytaj, jak wygląda ustalenie ojcostwa w ciąży.

Ustalenie ojcostwa w ciąży – kiedy można zlecić badanie?

Istnieją dwie metody ustalania ojcostwa w trakcie ciąży. Test na ojcostwo w ciąży można wykonać od 8 i od 15 tygodnia ciąży.  W przypadku testu na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży do badań pobierana jest krew od matki z żyły odłokciowej (procedura jest identyczna jak przy standardowej morfologii). Z kolei od domniemanego ojca wymagany jest jedynie wymaz z policzka. Badanie polega na wyodrębnieniu wolnego DNA płodowego – DNA dziecka, które krąży w krwiobiegu matki już od ok. 4 tygodnia ciąży. Jest to najnowocześniejsza metoda badania ojcostwa – analiza odbywa się aż na 2304 markerach DNA. Dla porównania – przy  ustalaniu ojcostwa po narodzinach za złoty standard uznaje się badanie na 24 markerach.

Drugim rodzajem badań na ojcostwo w ciąży jest test na ojcostwo od 15 tygodnia ciąży. Badanie opiera się na pobraniu płynu owodniowego od dziecka, które możliwe jest dzięki amniopunkcji – jednym z rutynowych badań prenatalnych.   W tym przypadku matka i domniemany ojciec mogą oddać dowolne próbki – wymazy lub próbki dyskretne (czyli rzeczy, z których można pobrać materiał genetyczny danej osoby np. szczoteczka do  zębów, maszynka do golenia, chusteczka z katarem, włosy z cebulkami, paznokcie itp.)

Dodatkowo dzięki pobraniu płynu owodniowego istnieje możliwość jednoczesnego sprawdzenia stanu zdrowia dziecka w kierunku najpopularniejszych chorób genetycznych (np. zespołu Downa, Edwardsa, czy Turnera). Mamy więc możliwość wykonania dwóch bardzo ważnych badań przy jednej  okazji.

Test na ojcostwo w ciąży – badanie warte swojej ceny

Negatywne emocje towarzyszące rodzicom chcącym ustalić ojcostwo jeszcze na etapie ciąży mogą być niebezpieczne dla zdrowia matki i dziecka. Zdarza się, że w skrajnych przypadkach dochodzi do przedwczesnego porodu, a nawet poronienia. W związku z tym warto rozważyć ustalenie ojcostwa w ciąży, aby zapobiec tego typu sytuacjom.

Jeżeli chodzi o cenę testów na ojcostwo w ciąży są one zależne od rodzaju badania i kilku innych części składowych. Badanie ojcostwa od 8 tygodnia ciąży wiąże się z kosztem 6977zł. Wyizolowanie DNA dziecka z krwi matki opiera się na zastosowaniu szeregu skomplikowanych procedur i wykorzystaniu zaawansowanego sprzętu medycznego w związku z czym cena za to badanie jest wyższa. Test na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia ciąży oscyluje w granicach kwoty 2047-2600zł. Różnica w cenie wynika głównie z dwóch czynników. Pierwszym z nich jest grupa krwi matki. Jeżeli ma ona grupę krwi Rh-, wtedy w trakcie badania Pacjentce trzeba podać immunoglobulinę. Drugim aspektem jest kwestia  lokalizacji, czyli miejsca, w którym odbywa się pobranie płynu owodniowego – w zależności od miasta kwota za pobranie materiału nieznacznie może się różnić.

Ustalenie ojcostwa w ciąży – jakie niesie ze sobą korzyści?

Ustalenie ojcostwa w ciąży niesie za sobą wiele korzyści. Wśród nich należy uwzględnić lepsze przygotowanie do roli rodzica, większe poczucie bezpieczeństwa, zmniejszenie stresu i niepewności,  możliwość jeszcze większego zacieśnienia więzi z dzieckiem, uporządkowanie sytuacji prawnej czy zaplanowanie przyszłości. Ponadto stanowi ono szansę na odbudowę relacji i wzajemnego zaufania między kobietą, a mężczyzną.

Wynik testu na ojcostwo jednoznacznie rozwiewa wszystkie wątpliwości. Warto pamiętać, że rezultat testu jest tak samo pewny, jak badanie wykonane po narodzinach dziecka. Ojcostwo jest potwierdzane na poziomie powyżej 99,9999%, a wykluczane w 100%. W związku z czym zyskujemy pewność na całe życie.

Artykuł powstał we współpracy z testDNA.pl


Zobacz także

Co jeść, a czego unikać, gdy boli gardło

Pokonać raka – Pacjent w centrum uwagi

10 objawów białaczki, które są często ignorowane