Zdrowie

Dręczy cię PMS? Sprawdź jak skutecznie radzić sobie z hormonalną huśtawką

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
16 sierpnia 2016
Fot. iStock / Marjan_Apostolovic
 

Znasz to? Napięcie i trudne do wyjaśnienia wkurzenie na cały świat przed miesiączką, nagła ochota na płacz przy reklamie proszku do prania, bolesne piersi, wzdęcia, bóle, zmienne humory. Tak, to nic innego, jak osławione PMS!PMS (premenstrual syndrome), czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego to przypadłość obrosła legendami, na którą cierpi ok. 50 – 80% kobiet. Do tej pory zarejestrowano ok. 150 różnych objawów i zachowań u kobiet, które zwiastowały nadciągającą miesiączkę. PMS najbardziej dokuczliwy jest u kobiet 20-30-letnich, z powodu zaburzeń hormonalnych między różnicą poziomu estrogenu a do progesteronu w czasie cyklu. Jedne kobiety odczuwają te dolegliwości tylko na kilka dni przed miesiączką, inne nawet dwa tygodnie przed.

Jeśli dokucza ci PMS i nawet twój partner boi się do ciebie podchodzić, spróbuj załagodzić nieprzyjemne objawy:

  • wypoczywaj i odstresuj się – stres, niewyspanie jedynie pogłębi dokuczliwe objawy, nie żałuj sobie dobrego snu oraz dobrej książki, czy filmu,
  • postaw na łagodną aktywność fizyczną, a jeśli na co dzień uprawiasz jakiś sport, nie rezygnuj z niego tylko z powodu nadchodzącej miesiączki i złego samopoczucia. Sportsmenki rzadziej cierpią na PMS,
  • zrezygnuj z: alkoholu, papierosów, nadmiaru kawy i coli,  potraw wzdymających (fasola, kapusta) i ciężkostrawnych,
  • dodawaj do potraw, na kanapki i do surówek natkę pietruszki lub rzeżuchę, które działają moczopędnie, zapobiegają obrzękom,
  • możesz w aptece kupić łagodne ziołowe środki łagodzące PMS,
  • gdy ból piersi i brzucha uniemożliwia normalne funkcjonowanie, zamiast się męczyć, zażyj leki przeciwbólowe i rozkurczowe,
  • jeśli objawy są uciążliwe, zbadaj poziom hormonów płciowych i prolaktyny w surowicy krwi, aby mieć pewność, że przyczyną jest PMS, a nie inna choroba,
  • w przypadku bardzo utrudnionego funkcjonowania i stwierdzenia PMS, ginekolog może zlecić przyjmowanie progesteronów na 10 dni przed spodziewaną miesiączką,
  • antykoncepcja hormonalna również ma wpływ na wyciszenie PMS, jeśli więc nie planujesz dzieci, zastanów się i zapytaj ginekologa o tego rodzaju rozwiązanie problemu.

źródło: dzielnicastylu.plwww.poradnikzdrowie.pl


Zdrowie

Kocham go… do szaleństwa! 17 znaków, że twój partner stał się twoim uzależnieniem

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 sierpnia 2016
obsesyjna miłość - jak ją rozpoznać?
Fot. iStock/JenAphotographer
 

Miłość jest piękna… odwzajemniona z podobną siłą! Kiedy jednak zamienia się w jednostronną obsesję (a ludzki mózg chętnie popycha nas ku takim właśnie uzależnieniom) początkowa ekstaza zamienia się w potrzebę, której nie sposób opanować ani kontrolować. Tak, od drugiego człowieka możesz uzależnić się równie mocno jak od alkoholu, czy od żywności.

Czy to już obsesja? Przeczytaj poniższy kwestionariusz – taki, jakiego używają psycholodzy, by zbadać stopień jakości relacji i uzależnienia od miłości i seksu. Jeśli niektóre punkty brzmią niepokojąco znajomo, być może należy rozważyć poszukiwanie profesjonalnej pomocy.

17 znaków, że twój partner stał się twoim uzależnieniem

1. Kompulsywnie poszukujesz obecności partnera, a ostatecznie i tak jesteś nieszczęśliwa

Potrzebujesz go w każdej sytuacji stresowej, zabierasz na „babskie spotkania”, szukasz jego obecności, wtedy kiedy powinnaś robić coś innego, na przykład wypełniać ważne obowiązki. I nie potrafisz tego przerwać.

2. Regularnie zdarza ci się seks z twoim partnerem w niewłaściwym czasie i w nieodpowiednich miejscach

Tak często, że zakłóca to twoją codzienną rutynę, że zaniedbujesz obowiązki.

3. Wymyślasz sobie zasady dotyczące spotkań z partnerem, stawiasz ograniczenia (bo w głębi czujesz, że coś jest nie tak) i ciągle je łamiesz

Tęsknota za ukochanym jest czymś normalnym. Obsesyjne zasypywanie go wiadomościami od ciebie już nie.

4. Potrafisz wydać ostatnie pieniądze na to, by zatrzymać go przy sobie

Kupisz drogi prezent, spłacisz jego długi. Nie, nie tylko ten jeden raz. Ciągle.

5. Nie potrafisz odczuwać szczęścia bez jego obecności

Życie bez niego nie ma dla ciebie sensu. Pamiętaj, gdy twój partner jest jedynym źródłem radości, stajesz się szczególnie podatna na to uzależnienie.

6. Boisz się być sama

Dosłownie nie możesz już sama spać, spacerować, spędzać samotnych wieczorów.

7. Czujesz się „pusta” w środku, kiedy go nie ma

Nie potrafisz znaleźć sobie miejsca, ani skoncentrować się na czymś konkretnym. Kiedy jesteś w zdrowym związku, naturalne jest, że zdarza się wam czasem spędzić wieczór osobno, żadne z was nie cierpi z tego powodu.

8. Ciągle szukasz akceptacji ze strony twojego partnera

A kiedy (twoim zdaniem) nie jest dostatecznie wyrażona, to potrafi ci zrujnować dzień.

9. Wpadasz w panikę na myśl o utracie partnera

Kiedy poznajesz przypadkiem jego byłą ukochaną, myśli o zdradzie czy odejściu stają się nieuchronne. Uważasz, że rozstanie to tylko kwestia czasu.

10. Nieustannie walczysz o jego uwagę

Używasz szantażu emocjonalnego: „Nawet nie zapytasz jak spędziłam dzień”; „Ja już cię w ogóle nie obchodzę!”.

11. Jego miłość jest Twoim narkotykiem

Dosłownie unosisz się nad ziemią, kiedy on jest obok. A kiedy wracasz do pracy w poniedziałek po długim, wspólnym weekendzie, nie możesz się pozbierać. Masz „syndrom odstawienienia”.

12. Jesteś coraz bardziej skoncentrowana na braniu niż na dawaniu w miłości

Mierzysz jego miłość do ciebie jego gestami, podarunkami. I zawsze jest ci za mało.

13. Kiedy on wyjeżdża popadasz w stany depresyjne

Nie chcesz spotykać się ze znajomymi i trudno ci wstać z łóżka. Po co miałabyś wstać? Przecież nie ma go w pobliżu.

14. Obwiniasz się, kiedy on chce spędzić wieczór w męskim gronie

Nieważne, że jest to wieczór kawalerski, że on był zobowiązany do wzięcia udziału w tym „wyjściu”. Czujesz się z tym bardzo źle z tym, że twój partner świętuje ważny dzień ze swoim przyjacielem, a nie przytulać się z tobą cały dzień w łóżku.

15. Decydujesz się na seks, żeby on kochał cię bardziej – nawet wtedy, gdy nie jesteś w nastroju

Chociaż niektórzy ludzie wykorzystują seks żeby ocenić jakość swojej relacji, taka intymna bliskość nigdy nie może być walutą. Nie kupisz za nią miłości.

16. Twój związek zajmuje ci dosłownie cały twój czas

Nie zapłacisz rachunków, nie zadzwonisz do rodziców, jesteś zbyt pochłonięta myśleniem, planowaniem, osaczaniem.

17. Czujesz, że żyjesz tylko wtedy, kiedy jesteś blisko niego.

Więc twoje życie jest tak naprawdę ciągłym oczekiwaniem.

Jeśli czujesz, że nie kochasz, ale „potrzebujesz”, gdy przestajesz kontrolować swoje emocje,  być może masz  pierwsze objawy uzależnienia psychicznego. Najwyższa pora spojrzeć na tę relację z boku.


Zdrowie

Pies na medal? Jasne! Wystarczy zapewnić mu dużo ruchu i dynamiczne zajęcia

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
15 sierpnia 2016
Fot. iStock / oneinchpunch

Obdarzamy nasze zwierzęta bezgraniczną miłością. Szczególnie psy, towarzyszące ludziom od tysięcy lat otoczone są wyjątkowymi względami. Troszczymy się o ich zdrowie, rozważamy zakup najlepszej karmy, otaczamy je uwagą, a w zamian szczęśliwy pies obdarza bezwarunkową miłością tego, kto otworzy dla niego serce.

Przyjaźń człowieka i psa kształtuje się na wielu płaszczyznach 

Aby móc pochwalić się sukcesem zarówno hodowlanym, jak i wychowawczym, nie wystarczy zadbać jedynie o podstawowe, fizjologiczne potrzeby psiaka. Owszem, konieczność regularnych spacerów, czysta woda w misce i zbilansowana karma to obok spokojnego kąta do spania, tylko jedne z wytycznych dobrego samopoczucia pupila. Poza tym należy zapewnić mu szkolenie i naukę podstawowych komend, wskazać miejsce w hierarchii, nauczyć przestrzegania zasad. Wizyty u weterynarza, obowiązek szczepień oraz umilanie czasu wspólną zabawą składają się na ogół  obowiązków gwarantujących psie szczęście i w efekcie oddanie właścicielowi.

Psy są zwierzętami o wielkim potencjale i nieskończonej energii, bardzo łatwo przyswajają nowe obowiązki i rewelacyjnie sprawdzają się podczas uprawiania różnorodnych dyscyplin sportowych. Rozgrywane są w wielu miastach w Polsce profesjonalne zawody sportowe, podczas których właściciele mogą powalczyć o zwycięstwo swojego pupila w danej konkurencji. Zanim jednak będzie można czworonożnego przyjaciela wystawić na psich zawodach, należy wybrać aktywność, która będzie odpowiadała psiemu charakterowi i możliwościom. Trudno oczekiwać od masywnego bernardyna, by jak lekki i zwinny Jack Russel Terrier wyskakiwał w biegu za frisbee.

Jeśli dobrze znasz swojego pupila, wypróbuj z nim różne aktywności fizyczne

Spacer na każdą pogodę

To idealna aktywność dla każdego psa. Najlepiej wybrać urozmaiconą trasę, aby psiak mógł węszyć, kopać i odbiegać na bezpieczną odległość. Intensywny spacer — o ile pies nie cierpi na problemy zdrowotne — spodoba się każdemu pupilowi. Ruch jest niezbędny do utrzymania zdrowia i sprawności fizycznej, a także z powodzeniem można zabrać ze sobą przysmaki i przećwiczyć znane komendy lub nauczyć go nowych. Na ciekawym spacerze ani opiekun, ani pies nie będzie się nudził, warto również zabrać piłkę do zabawy w aportowanie.

Frisbee zachęci psa do ruchu

Frisbee, czyli latający dysk, przypadnie do gustu psom zwinnym, szybkim i o lekkiej budowie ciała. Cała zabawa polega na wyrzucaniu na dalszą odległość silikonowego lub plastikowego dysku, który łagodnie, ale szybko przesuwa się w powietrzu. Pies powinien złapać dysk, zanim spadnie on na ziemię. To poza rozwijaniem szybkości i sprawności u psa, doskonale wpływa na naukę i wzmocnienie komendy przywołania, ponieważ pies musi wrócić i oddać właścicielowi frisbee. Podczas tej zabawy należy mieć ze sobą wodę, którą można nalać do wewnętrznej strony dysku, by pies się napił. Trzeba również uważać na intensywną zabawę podczas wysokich temperatur, by nie narazić psa na kontuzję czy udar.

Agility dla lubiących wyzwania

Agility to niezwykle popularny od wielu lat sport, polegający na pokonywaniu przez psa odpowiednio przygotowanego toru przeszkód. Najlepiej sprawdzą się podczas tej dyscypliny psiaki aktywne i zwinne oraz chętne do współpracy i nauki. Na torze znajdują się przeszkody do przeskoczenia i do pokonania (np. huśtawka). Pies prowadzony jest jedynie przez głos i gesty właściciela. Ideałem jest, by zwierzę pokonało tor w jak najkrótszym czasie oraz bez popełniania błędów. W zakresie agility  podobnie jak dog frisbee organizowane są zawody na różnym szczeblu i zasięgu, także międzynarodowym.

Flyball dla każdego psa

To sport, który od niedawna zyskuje coraz większą popularność. Jest bardziej zróżnicowany niż frisbee, ale wymaga mniej sprawności od agility. Z tego powodu to dobry wybór dla tych mniej zwinnych, a nawet starszych psów. Pies pokonuje na torze szereg niedużych przeszkód ustawionych w linii prostej, aby dobiec do maszyny uwalniającej piłki. Maszyna na skutek dotyku psa wyrzuca piłkę, którą łapie zwierzę i wraca po torze do właściciela, czekającego na starcie. Najlepiej, gdy pies dokona tego bez pomyłek i w najkrótszym czasie.

Każda aktywność jest ważna dla zwierzaka

Jeśli pies nie spełnia wymogów pozwalających wziąć mu udział w powyższych dyscyplinach, można śmiało zaproponować mu mniej angażujące zajęcia. Bieg przy rowerze spokojnym tempem, pływanie w czystym zbiorniku wodnym, tropienie ukrytych przedmiotów, ciągnięcie specjalnego wózka, to kolejne propozycje do rozważenia włączenia psa do aktywności. Nawet swobodne wybiegane z innymi, zaprzyjaźnionymi psami na znanym terenie, pozwoli psu zdrowo się zmęczyć i rozwijać kontakty z psią społecznością.

Pies czerpie energię z wartościowej karmy

Karmiąc psa, który ogrom energii zużywa podczas aktywnosci fizycznej, należy zwrócić uwagę na jej skład. Jedynie pełnowartościowy produkt, dostarczy psu niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Karma Dolina Noteci PREMIUM Energy 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe/ PREMIUM Energy 400g

To karma dedykowana aktywnym i pracującym psom wszystkich ras. Wyselekcjonowane wysokiej jakości mięsa są źródłem pełnowartościowego białka. Jaja kurze dostarczają cennych kwasów tłuszczowych, które idealnie pokrywają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze u psów aktywnych. Źródłem tłuszczu i nienasyconych kwasów tłuszczowych są produkty pochodzenia mięsnego, wysokiej jakości olej lniany i dodatek tłuszczu z łososia o właściwościach przeciwzapalnych. W przypadku psów aktywnych równowaga między kwasami jest szczególnie istotna ze względu na intensywny wysiłek fizyczny, podczas którego pies narażony jest na procesy zapalne – kwasy łagodzą ich następstwa.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe/PREMIUM Energy 800g

Karma dostępna jest w puszkach 400g i 800g.

Pamiętaj jednak, że każdy pies, niezależnie od rodzaju aktywności, musi mieć czas na odreagowanie i zrelaksowanie się. W innym wypadku nadmierne męczenie pies narażony będzie na długotrwały stres. Pilnuj, by nie przeforsować zwierzęcia oraz umożliwić mu dostęp do świeżej wody, oraz pełnowartościowej karmy.

Więcej informacji o karmach PREMIUM Energy uzyskasz na stronie www.dolina-noteci.pl


Wpis powstał we współpracy z firmą Dolina Noteci

 


Zobacz także

Oczy ci się same zamykają? Zbyt krótko śpisz w nocy? Uważaj na skutki niewyspania

10 letnich nawyków, które powinnaś stosować przez cały rok

5 krytycznych zdań, których musisz unikać, jeśli chcesz schudnąć