Dieta Zdrowie

Grupa krwi a dieta – co jeść a czego unikać, by cieszyć się dobrym samopoczuciem?

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
11 listopada 2022
Dieta 1500 kcal - zasady, efekty, co wolno jeść?
Fot. iStock
 

Jedzenie zgodnie z grupą krwi polega na doborze pokarmów, które organizm najlepiej przyswaja i najłatwiej trawi. To unikanie pewnej grupy produktów, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Grupa krwi a dieta – co warto wiedzieć?

Grupa krwi a dieta – na czym polega?

Dieta zgodna z grupą krwi jest zbiorem zasad, które sprowadzają się do spożywania określonych produktów mających na celu odżywienie zgodne z daną grupą krwi. Peter d’Adamo twierdzi, że dieta składająca się z zalecanych dla danej grupy krwi produktów ma pozytywny wpływ na organizm. Z kolei spożywanie dużej ilości produktów niewskazanych dla danej grupy krwi może przyczynić się do pogorszenia samopoczucia, wielu problemów zdrowotnych i obniżenia sprawności fizycznej. Należy jednak mieć na uwadze, że zaprezentowana przez d’Adamo teoria „grupa krwi a dieta” nie ma potwierdzenia w badaniach naukowych.

Dieta zgodna z grupą krwi

Grupa krwi O

Peter d’Adamo osoby z grupa krwi O nazywa „łowcami”. Podstawę żywienia osób z grupą krwi O powinno stanowić chude czerwone mięso, ryby i owoce morza. W codziennym menu powinny się również znaleźć brokuły, banany, szpinak i sól jodowana. Z diety należy wyeliminować gluten, a co za tym idzie wszystkie produkty zbożowe, które go zawierają. Produktami, które warto wykluczyć z codziennego jadłospisu są: nabiał, kalafior, ziemniaki, oleje inne niż oliwa z oliwek. Niestety, ścisłe przestrzeganie diety i wyeliminowanie z niej nabiału może doprowadzić do niedoboru wapnia, który jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Osoby z grupą krwi O nie powinny spożywać piwa ani wysokoprocentowych napojów alkoholowych.

Zobacz również: Jak powinna wyglądać zbilansowana dieta?

Grupa krwi A

Dieta osób z grupą krwi A, którzy przez d’Adamo nazywani są „rolnikami” bardzo zbliżona jest do diety wegetariańskiej, a nawet wegańskiej. D’Adamo twierdzi, że to właśnie te osoby są najbardziej podatne na infekcje i choroby nowotworowe, a tym samym ich układ immunologiczny należy regularnie wzmacniać. Podstawę żywienia stanowią warzywa i owoce, z wyłączeniem warzyw psiankowatych, a głównie papryki i ziemniaków. Z jadłospisu należy wykluczyć mięso, niektóre ryby, krewetki i nabiał. Osobom z grupą krwi A nie zaleca się spożywania napojów gazowanych i alkoholu.

Grupa krwi B

D’Adamo ludzi z grupą krwi B nazywa grupą koczowników. Jego zdaniem, to właśnie te osoby mają najsilniejszy układ odpornościowy i najbardziej wszechstronny układ pokarmowy. Dieta zakłada umiarkowane spożycie mięsa, a w szczególności baraniny i dziczyzny, z wyłączeniem drobiu. Do jadłospisu należy włączyć warzywa, produkty mleczne, twaróg i kefir. Z diety należy wyeliminować pomidory, oleje roślinne z wyjątkiem oliwy z oliwek, krewetki, pszenicę i żyto. Spośród diet, które zgodne są z grupą krwi, to właśnie ta uważana jest za najbardziej zrównoważoną. Z jadłospisu nie trzeba wyeliminować pokarmów, które są niezbędne do codziennego funkcjonowania.

Zobacz także: Dieta bogata w witaminę D – jak ją skomponować i na co zwrócić uwagę?

Grupa krwi AB

Osoby z grupą krwi AB zdaniem d’Adamo mają silny układ immunologiczny, rzadko pojawiają się u nich alergie, ale ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, chorób układu krążenia, udaru mózgu czy zawału serca jest podwyższone. Do produktów, które powinny znaleźć się w codziennym menu należą głównie produkty mleczne, ryby i zielone warzywa. Niewskazane jest spożywanie fasoli, kukurydzy, pszenicy, gryki i czerwonego mięsa. Dieta osób z grupą krwi AB jest stosunkowo bezpieczna, jednak całkowite wyeliminowanie czerwonego mięsa może skutkować niedoborem żelaza i anemią.

 

 


Dieta Zdrowie

Jennifer Aniston o macierzyństwie: Nie żałuję. Czuję ulgę, że nie muszę już o tym myśleć

Redakcja
Redakcja
12 listopada 2022
 

– Całe długie lata starań, spekulacji. Przechodziłam in vitro, piłam chińskie zioła, robiłam, co mogłam – zdradza w wywiadzie dla magazynu „Allure” Jennifer Aniston, decydując się po raz pierwszy porozmawiać o tak intymnych sprawach. – Oddałabym wszystko, żeby ktoś kiedyś, dawno temu, poradził mi, żebym zamroziła komórki jajowe, żebym zrobiła sobie tę przysługę. Teraz jestem tu, gdzie jestem. Ta szansa minęła bezpowrotnie – dodaje.

Aktorka mówi, że nareszcie nie czuje presji, którą zresztą sama na siebie kładła. – Nie muszę już myśleć, czy mogę, a może teraz się uda – mówi.

Jennifer Aniston postanowiła też raz na zawsze rozprawić się z pogłoskami, na temat powodów jej rozstania  z Bradem Pittem.

– Mówili, że byłam po prostu samolubna – dodaje. – Że po prostu dbałam o swoją karierę. I nie daj Boże, żeby kobieta odniosła sukces i nie miała dziecka. Powodem, dla którego mój mąż mnie zostawił, dla którego zerwaliśmy i zakończyliśmy nasze małżeństwo, było to, że nie dałam mu dziecka. To było absolutne kłamstwo – mówi.

„Dziś czuję się najlepiej taka, jaka jestem”

– Czuję się teraz lepiej, niż kiedy miałam 20, 30 czy 40 lat – mówi Aniston. – Musimy przestać mówić o sobie źle. Pomyśl, że kiedy będziesz mieć 65 lat, spojrzysz na zdjęcia i na pewno powiesz: ależ świetnie wyglądałam w wieku 53.

Aktorka mówi, że kończy okres, który był wyzwaniem i „wraca do światła”.

– Musiałam wykonać osobistą pracę, która była już dawno spóźniona. Pracę nad tymi częściami mnie, które nie zagoiły się od czasu, gdy byłam małym dzieckiem.  Zdałam sobie sprawę, że zawsze będę pracowała nad sobą. I dzięki Bogu. Jak nieinteresujące byłoby życie, gdybyśmy wszyscy osiągnęli oświecenie, co by to było?

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Jennifer Aniston (@jenniferaniston)

Jennifer Aniston skończyła w tym roku 53 lata. Na okładce „Allure” widzimy ją w niezwykle wprost skąpej górze od bikini. Trudno to nawet nazwać biustonoszem. Zdęcia w sesji to seria looków w klimacie lat 90. XX w., czasów, które dały aktorce popularność i których była prawdziwą gwiazdą. Nie ma mowy o przypadku – wszystkie są stylizowane na Rachel Green, powróciła nawet jedna z jej fryzur.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Jennifer Aniston (@jenniferaniston)


Dieta Zdrowie

Wybierz postać z drzewa, a dowiesz się kim jesteś. Prosty test psychologiczny

Redakcja
Redakcja
11 listopada 2022
postaci na drzewie - test psychologiczny

Przyjrzyj się tym sympatycznym 21 postaciom. Czy któraś szczególnie przykuła twoją uwagę? Wybrałaś jedną, konkretną figurkę?  Ten prosty test psychologiczny, zainspirowany metodą Pipa Willsona, jest nie tylko dobrą zabawą. Przekonaj się sama!

Pip Willson jest psychologiem i trenerem znanym na całym świecie z bardzo prostej metody, dzięki której udaje mu się pomóc ludziom znaleźć maksymalny potencjał i równowagę w życiu. Pip Wilson wynalazł Blob Tree, początkowo przeznaczone dla dzieci, by pomóc rozpoznać ich predyspozycje.

Fot. Screen Facebook/Penny Thomas

Test pyschologiczny Blob Tree – który numer wybrałaś?

Jeśli wybrałaś człowieczka nr 2 lub nr 3

Jesteś osobą ambitną i pewną siebie. Wiesz, że zawsze będziesz odnosiła sukcesy i że często pojawią się w twoim życiu sytuacje, które trzeba jak najlepiej i jak najszybciej wykorzystać.

Jeśli wybrałaś człowieczka nr 1

Jesteś pewna siebie, zadowolona z życia – optymistka. Jesteś osobą inteligentną, która umie oceniać sytuację z dystansem.

Jeśli wybrałaś człowieczka nr 21

Jesteś osobą, która ciągle próbuje i wciąż nie wie, jak znaleźć najlepsze dla swojego życia rozwiązania. Musisz nauczyć się prosić o pomoc otaczających cię ludzi i wyrzec się podejrzliwej natury.

Jeśli wybrałaś człowieczka nr 9, 19 lub 4,

Ludzie widzą cię jako osobę aspołeczną, podejrzliwą i pewną siebie. Jeśli twoją uwagę przykuła 19-tka, możesz mieć narcystyczne skłonności i zazdrościć innym sukcesów.

Jeśli wybrałaś człowieczka nr 4

Zbyt szybko się poddajesz, nie ufasz swojemu niezwykłemu potencjałowi. Nie potrafisz zaufać. Może warto jednak spróbować?

Jeśli wybrałaś człowieczka nr 7, 11, 12

Charakteryzuje cię łatwość nawiązywania relacji i komunikacji. Umiesz wspierać swoich przyjaciół. Cechuje cię wysoka inteligencją emocjonalna, która pomaga ci skutecznie radzić sobie w trudnych sytuacjach życiowych. Masz ducha pracy zespołowej, widzisz jasną stronę mocy i cały czas znajdujesz rozwiązania dla problemów – swoich i innych osób.

Jeśli wybrałaś człowieczka nr 5

Jesteś kreatywna, kochasz życie, cieszysz się każdą chwilą, kochasz  innych i wiesz, jak być wdzięczną za wszystkie dobre rzeczy wokół ciebie. Pomaga ci to zachować pozytywne nastawienie, a to co najlepsze zawsze czeka za rogiem!

Jeśli wybrałaś człowieczka nr 6

Musisz czuć się kochana, chroniona i bezpieczna. Jesteś typem osoby, która zawsze zakochuje się w niewłaściwej osobie, a wszystko to z powodu swojej olbrzymiej potrzeby bycia kochaną.  Musisz nauczyć się uważniej szukać tych, którzy mogą mu pomóc ci w rozwijaniu się, a nie tych, którzy nie rozumieją twojej wrażliwości.

Jeśli wybrałaś człowieczka nr 13

Jesteś smutna i zrozpaczona. Musisz zrobić wszystko, co w twojej mocy, aby odzyskać wiarę w siebie, szukaj wsparcia swoich bliskich!

Jeśli wybrałaś człowieczka nr 16, 17 i 18

Jesteś optymistką, pełną życia, aktywną na wielu płaszczyznach i z dystansem podchodzącą do wyzwań.

Jeśli wybrałaś człowieczka nr 14 

Masz duszę filantropa, zrobiłabyś wszystko aby pomóc innym. Charakteryzujesz się dużą empatią i „wielkim sercem.” Powinnaś nauczyć się dbać o siebie, a nie tylko o innych!

Jeśli wybrałaś człowieczka nr 10, 15 i 20

Uwielbiasz smak sukcesu, nawet jeśli nie zawsze osiągasz go w konwencjonalny sposób. Ten, kto wybrał numer 20 jest ambitny, pewny siebie i pełen życia, jest innowatorem i nie boi się ryzyka. Jego dystans i pasja przynoszą mu wiele osiągnięć i satysfakcji.

Jeśli wybrałaś człowieczka nr 10 jesteś ambitna, ale też bardzo ostrożna. Jest pracowita i zdeterminowana, dlatego odnosisz sukcesy. Twoje pomysły zawsze się wyróżniają i jesteś ceniona w każdym środowisku.

Jeśli wybrałaś człowieczka z numerem 15

Motywuje cię droga do sukcesu, a nie sam sukces. Jesteś ciekawa nowych rzeczy, nowych doświadczeń, poznawania ludzi i uczenia się od każdej napotkanej osoby.

Jeśli wybrałaś człowieczka nr 8 

Masz duszę marzyciela i romantyka. Lubisz mieć chwile tylko dla siebie. W ten sposób odzyskujesz energię i dobry nastrój niezbędny do komfortowego  życia i socjalizacji. Warto, aby bliscy zrozumieli twoją potrzebę izolacji i nie odbierali jej źle, dając ci przestrzeń, której potrzebujesz.

Jaki jest kolor twojej osobowości i co o tobie mówi


Zobacz także

Światowy Dzień Cukrzycy 2016

Olej lniany - na włosy, na czczo, właściwości dla zdrowia

Olej lniany (budwigowy) – cenne wsparcie dla zdrowia i urody

Fasola - rodzaje fasoli, właściwości, kiełki fasoli

Fasola – źródło białka, witamin i minerałów. Dlaczego warto sięgać po fasolę i jej kiełki?