Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym u kobiet, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Według Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2023 roku liczba nowych przypadków przekroczyła 24 tysiące, a śmiertelność wynosi około 14%. Według ekspertów odsetek ten mógłby być znacznie niższy dzięki odpowiedniej profilaktyce. Dziś, podczas Miesiąca Świadomości Raka Piersi Fundacja Onkologiczna Rakiety oraz marka LongLife ogłaszają akcję Dotykam, badam, działam, której celem jest zwiększenie świadomości profilaktyki raka piersi i zachęcenie kobiet do regularnych badań.
Rak piersi stanowi aż 23% wszystkich nowotworów złośliwych diagnozowanych u kobiet. Choć najbardziej narażone na rozwój choroby są kobiety po 50. roku życia, to ryzyko wzrasta już po 40. Wczesne wykrycie nowotworu daje ogromne szanse na wyleczenie – wskaźnik pięcioletniego przeżycia przekracza 90% w przypadku nowotworu zdiagnozowanego w stadium początkowym.
– Dla wielu kobiet profilaktyka raka piersi kojarzy się z lękiem, ale warto spojrzeć na nią inaczej – jak na narzędzie do ochrony zdrowia i życia. Samobadanie piersi to coś więcej niż tylko rutynowy gest, to wyraz troski o siebie. – podkreśla Katarzyna Binkiewicz, psychoonkolożka i koordynatorka komunikacji Fundacji Onkologicznej Rakiety. Badania profilaktyczne dają nam poczucie kontroli i świadomość, że mamy realny wpływ na swoje zdrowie. Warto pamiętać, że wczesne wykrycie zmian daje szanse na wyleczenie, a ten prosty krok, jakim jest regularne badanie, może uratować życie.– dodaje Binkiewicz.
Ruch to zdrowie
Jak podkreślają eksperci, oprócz regularnych badań, jednym z najważniejszych elementów profilaktyki jest… prozdrowotny styl życia oraz regularna, dostosowana do możliwości pacjenta, aktywność fizyczna. W oparciu o światowe dane, ustalono, że zdrowy styl życia, może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi nawet o 30-40%. Dodatkowo liczne badania potwierdzają, że samo systematyczne utrzymywanie prawidłowego poziomu aktywności ruchowej zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów, a efekt koreluje z poziomem zaangażowania ruchowego – im większa aktywność, tym mniejsze ryzyko, jednak nawet umiarkowany poziom, obejmujący 150 min aktywności tygodniowo, wykazuje dużą skuteczność prewencyjną. Badania wskazują, że w przypadku większości nowotworów, w tym raka piersi, regularny, efektywny wysiłek fizyczny może zmniejszyć ryzyko zachorowania nawet o 25%.
– Ćwiczenia fizyczne nie tylko pomagają w profilaktyce nowotworów, ale również są jednym z najważniejszych elementów przeciwdziałania otyłości, która sama w sobie jest istotnym czynnikiem ryzyka chorób nowotworowych. W przypadku raka piersi, utrzymywanie prawidłowej masy ciała ma pozytywny wpływ na poziom estrogenów i koreluje z redukcją ryzyka hormonozależnych nowotworów tego narządu. Dzięki efektywnym treningom można zauważyć poprawę funkcji układu odpornościowego, będącego bazą dla procesu zdrowienia, a także pozytywne zmiany w stanie psychicznym. U pacjentów stosujących się do zasad medycyny stylu życia, widzimy wyraźny wzrost motywacji i systematyczności, które wraz z poprawą i stabilizacją nastroju stanowią ważny element leczenia. W kontekście leczenia onkologicznego, odpowiednio dobrana aktywność fizyczna może poprawiać skuteczność, a także łagodzić negatywne skutki terapii. Proces diagnozy i leczenia onkologicznego wymaga holistycznego i jednostkowego podejścia do pacjenta, więc tak jak nierozsądne wydaje się remontowanie ścian budynku stojącego na wątłych fundamentach, tak nierozsądnym jest leczenie pacjenta bez zadbania o codzienne prawidłowe funkcjonowanie organizmu u podstaw – dodaje doktor Piotr Leszczyński, dyrektor medyczny LongLife, specjalizujący się w profilaktyce zdrowotnej.
Październik miesiącem profilaktyki
Różowy Październik, znany również jako Miesiąc Świadomości Raka Piersi, to międzynarodowa inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości na temat raka piersi oraz promowanie profilaktyki. Co roku, w październiku, na całym świecie organizowane są kampanie edukacyjne i wydarzenia mające na celu zachęcenie kobiet do regularnych badań i samokontroli. Różowy kolor symbolizuje solidarność z osobami chorymi, a działania prowadzone w ramach tej akcji przypominają, jak ważna jest profilaktyka i wczesne wykrywanie zmian w piersiach.
W ramach prowadzonych wokół akcji działań, Fundacja Onkologiczna Rakiety i marka LongLife zapraszają na bezpłatny webinar Dotykam, badam, działam poświęcony profilaktyce raka piersi i holistycznemu podejściu do zdrowia. Podczas wydarzenia, które odbędzie się 15 października, eksperci opowiedzą jak prawidłowo przeprowadzać samobadanie piersi oraz przedstawią najnowsze zalecenia dotyczące badań profilaktycznych. Omówią oni także, jak radzić sobie z emocjami i stresem związanym z profilaktyką oraz diagnozą. Rejestracja pod adresem Dotykam, badam, działam – bezpłatny webinar o profilaktyce raka piersi (clickmeeting.com).
O Fundacji Rakiety
Fundacja Onkologiczna Rakiety powstała w 2012 roku jako odpowiedź na potrzeby osób chorujących onkologicznie. Misją Fundacji jest kompleksowe wsparcie osób chorujących i ich bliskich na każdym etapie diagnostyki i leczenia. Fundacja pomaga w zbieraniu środków na wszelkie wydatki związane z leczeniem i rehabilitacją – nie pobierając przy tym żadnych opłat czy prowizji. Ponadto swoim podopiecznym oferuje wsparcie specjalistów: psychoonkologów, psychiatrów, dietetyka, lekarza medycyny paliatywnej i leczenia bólu, pielęgniarki oraz seksuologa. Ważnym filarem działań Fundacji jest także edukacja w zakresie zdrowia i profilaktyki – łącząc przy tym lokalne społeczności i świat biznesu. Fundacja Onkologiczna. Rakiety organizuje wydarzenia profilaktyczne, warsztaty, webinary i kampanie edukacyjne.
O LongLife
LongLife to działająca od ponad 10 lat firma, specjalizująca się w medycynie prewencyjnej i profilaktycznej opiece zdrowotnej. Misją LongLife jest promowanie stylu życia opartego na dobrym samopoczuciu bazująca na indywidualnym podejściu do każdego klienta. Firma oferuje spersonalizowaną opiekę medyczną, dostosowując rozwiązania zdrowotne do potrzeb klientów B2B i B2C. LongLife stawia na holistyczne podejście, dbając o zdrowie fizyczne i psychiczne swoich klientów, opierając się na empatii i zrozumieniu.