Go to content

Dlaczego sen jest bardzo ważny w życiu dziecka?

Fot. iStock

Statystyczny pierwszoklasista spędza w szkole ok. 4 – 5 godzin, nie wliczając w to zajęć pozalekcyjnych oraz świetlicy. Kolejną część dnia wypełnia zabawa i inne aktywności. To te elementy, które są z góry zaplanowane lub takie, które można zaplanować i umieścić w określonej przestrzeni czasowej. Jaka część przypada na sen? Ile godzin przesypia twoje dziecko? Czy kontrolujecie, o której kładzie się spać?

Tak naprawdę, sen jest bardzo ważny w życiu każdego człowieka, nie tylko dziecka. Podpowiemy, co zrobić, by twojemu dziecku spało się lepiej, a i tobie nie spędzało to snu z powiek.

Sen ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu młodego człowieka

Pewnie wielu z was zna problem wyjmowania malucha z łóżka, ciężkiej pobudki  i kiepskich poranków. Zacznijmy od tego, ile czasu powinno przesypiać twoje dziecko.

Oczywiście podane normy dotyczą przeciętnego człowieka w określonym wieku i w konkretnych przypadkach mogą się różnić.

Mówi się o tym, że dziecko w wieku wczesnoszkolnym, czyli pomiędzy 6 a 12 rokiem życia powinno spać mniej więcej od 9 do 12 godzin dziennie. Dobrze też, gdy twoje dziecko kładzie się spać o wyznaczonych porach, wówczas dużo łatwiej będzie mu budzić się o wyznaczonej godzinie. To z całą pewnością zminimalizuje poranny stres, zmęczenie i dobrze wpłynie na koncentrację w ciągu dnia. Odpowiednie rytuały związane z zasypianiem i stałe godziny snu oraz pobudki pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie nie tylko tych najmniejszych, ale również starszych dzieci.

Dlaczego sen jest tak ważny?

Sen to nie tylko regeneracja, to przede wszystkim wzrost i rozwój, a na ich zdrowym przebiegu bardzo nam zależy. W czasie snu układ nerwowy odbudowuje swoje zasoby fizyczne i funkcjonalne, utrwala się pamięć,  odbudowują się neuroprzekaźniki. Podczas snu wzmacnia się także odporność dziecka. To potwierdzone, że niewyspane dzieci częściej chorują. Tak wiele można uniknąć, tak niewielkim kosztem.

Co, jeśli Twoje dziecko kładzie się spać o regularnej porze, przesypia odpowiednią ilość godzin, a mimo to jest zmęczone i niewyspane?

Pierwszą rzeczą jest upewnienie się, czy nie ma to związku z chorobami, przejściowym zmęczeniem, zbyt dużym obciążeniem psychicznym i fizycznym w ciągu dnia.

Jeżeli jednak to nic z tych rzeczy, sprawdź, gdzie i na czym śpi twoje dziecko.

W okresie intensywnego wzrostu fizycznego i rozwoju umysłowego twoje dziecko może mieć gorsze dni, jednak jeżeli problemy ze snem i regeneracją trwają nieprzerwanie mimo dobrego stanu zdrowia warto zastanowić się, czy aby na pewno nie ma na to wpływu sypialnia dziecka.

Dziecko powinno mieć swoje miejsce, w którym w spokoju może się zregenerować.

Większość pierwszoklasistów ma już swoje pokoje lub miejsce, w którym odrabia zadania domowe, bawi się i śpi. Ważnym elementem pokoju dziecka powinno być odpowiednie łóżko. Celowo użyliśmy sformułowania łóżko, bo tylko taki mebel wraz z dobrze dobranym materacem gwarantuje komfortowy, dopasowany do potrzeb użytkownika sen.

Jaki powinien być materac?

Po pierwsze dopasowany do potrzeb konkretnego dziecka. Już 5 – 8 letnie dzieci potrafią powiedzieć, czy coś jest dla nich wygodne, zbyt twarde lub zbyt miękkie. Dlatego warto wziąć pod uwagę ich zdanie na temat konkretnego modelu.

Drugim elementem jest wzrost i waga. Wybierając materac w salonie, sprzedawca na pewno pomoże nam oszacować, jaki materac będzie dobry dla naszego dziecka, jednak podane wyżej parametry są znaczące, ponieważ to od nich zależy, na jaką konstrukcję powinniśmy się zdecydować. Drobne dzieci na pewno nie będą czuły się komfortowo, gdy materac będzie uciskał ich biodra czy barki. Dlatego tak ważne jest, by zabrać ze sobą dziecko, kiedy planujemy taki zakup. Wówczas może położyć się na wybranym materacu, a my możemy sprawdzić, czy dobrze podpiera poszczególne części jego ciała.

Po trzecie, wiek dziecka. Warto zastanowić się, jak długo nasza pociecha będzie użytkowała materac. Wiele modeli materacy, np. model Libera marki Janpol, jest bardzo elastyczny, a jego konstrukcja dobrze dopasowuje się zarówno do mniejszego i większego obciążenia. Tak więc może posłużyć dziecku dobre kilka lat, nawet jeśli podrośnie i zmieni się budowa jego ciała.

Po czwarte łóżko i stelaż. Jeżeli mamy już wybrane łóżko, warto sprawdzić wysokość burty oraz odstęp pomiędzy listewkami stelaża, by ten właściwie podpierał materac. Niektóre modele, szczególnie te z pianek wysokoelastycznych, bądź lateksu, wymagają odpowiednio gęstego podłoża.

Po piąte surowce. To, z czego zbudowany jest materac ma wpływ na odczucie komfortu, ale nie tylko. Pewne elementy wykorzystywane w materacach, mają konkretne właściwości, które mogą wspomagać prawidłową regenerację.

Materace nowej generacji zbudowane są z surowców o specjalnych parametrach. Poza odpowiednią gęstością i elastycznością, materiały te, jak lateks i niektóre pianki zapobiegają rozmnażaniu się szkodliwych mikroorganizmów na ich powierzchni. Dodatkowo są przewiewne i szybko oddają nagromadzoną we wnętrzu materaca wilgoć.

Kokos, z kolei, poza wzmocnieniem konstrukcji, do czego jest stosowany, ma właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne.

Ocen Blue, użyty do stworzenia materaca Lio, zawiera żelowe kapsułki, które ułatwiają utrzymanie prawidłowej temperatury ciała.

Olejek Neroli, pozyskiwany z kwiatów gorzkiej pomarańczy, znajdujący się w górnej warstwie materaca Libera, ma kojący wpływ na układ nerwowy. Łagodzi bezsenność, działa uspokajająco i wspiera efektywny sen. Neroli sprawia, że materac emanuje świeżym, dyskretnym zapachem pomarańczowo – miodowym, który działa przeciwdepresyjnie i wzmacnia pewność siebie.

I ostatnie – pokrowiec. I podpowiemy, to nie wygląd jest tutaj najważniejszy. Ta okalająca powłokę materaca tkanina powinna mieć możliwość prania – kwestia bardzo ważna, szczególnie w przypadku alergików.

Materace Janpol posiadają zamki, ułatwiające rozdzielenie pokrowca na dwie części, dzięki czemu z łatwością można odświeżyć go samemu, w domowej pralce.  Często pokrowce wykończone są specjalną powłoką zapewniająca dodatkową ochronę i zwiększające higienę użytkowania do maksimum. Przykładem takiej powłoki jest Sanitized® (w pokrowcu dedykowanym do materaca Libera) – eliminujący roztocza oraz powstawanie plam i nieprzyjemnych zapachów oraz Purotex (w pokrowcu Puroactive przeznaczonym do materacy dziecięcych), który z kolei zawiera probiotyki eliminujące ilość roztoczy kurzu domowego o prawie 94%.

Podsumowując odpowiedni materac powinien być dopasowany do potrzeb konkretnego dziecka. Musi też współgrać z konstrukcją łóżka i mieć dobrze dobrany stelaż. Dodatkowym atutem będzie zdejmowany pokrowiec do prania oraz surowce o dodatkowych właściwościach, podnoszącym higienę i komfort użytkowania.

Gwarantujemy, że dobrze dobrany materac może zniwelować kłopoty ze snem Twojego dziecka. A zapewniamy – to nie tylko inwestycja w komfortowy sen. To także wkład w zdrowy rozwój. Wyspane dziecko, to dziecko skoncentrowane i pełne energii. To dziecko, które pewnie stawi czoła wszystkim wyzwaniom, jakie niesie ze sobą powrót do szkoły.


Artykuł powstał we współpracy z Janpol Fabryka Materacy