Go to content

Dlaczego menopauza sprawia, że tracimy włosy i jak temu zaradzić?

Puder do włosów
Fot. iStock/Puder do włosów

Menopauza to naturalny fizjologiczny okres występujący w życiu każdej kobiety. Jest procesem, który wpływa na wiele aspektów zdrowia kobiet w tym na kondycje włosów oraz skalpu. Jednak z perspektywy trychologa, czyli specjalisty zajmującego się zdrowiem włosów i skóry głowy, alopecja w okresie menopauzalnym ma swoje szczególne cechy. W tym artykule przybliżę przyczyny wypadania włosów w okresie menopauzalnym oraz podzielę się metodami terapeutycznymi, jak radzić sobie w tym trudnych dla kobiet okresie, zachowując piękne i zdrowe włosy – pisze Martyna Pobuta, trycholog.

Wypadanie włosów w okresie menopauzalnym jest złożonym problemem, który może być wynikiem kilku współistniejących i
nakładających się czynników. Główną przyczyną jest spadek poziomu estrogenów, który ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i kondycji naszych włosów. Hormon wpływa na jakość, grubość naszych włosów oraz na poprawny ich wzrost. Niestety właśnie w okresie menopauzalnym na skutek spadku estrogenów włosy stają się cieńsze i bardziej podatne na wszelkie uszkodzenia oraz wypadanie.

Innym z czynników wpływających na pogorszenie kondycji włosów w okresie przekwitania jest ogólne starzenie się naszego organizmu. Pamiętajmy, że wraz z wiekiem procesy regeneracyjne ulegają, spowolnieniu co wpływa również na spowolnienie po prostu włosów oraz osłabienie ich struktury.

Ponadto zwiększona aktywność pracy gruczołów łojowych z uwagi na podwyższony poziom androgenów może prowadzić do nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy więc warto zwrócić i uwagę na odpowiednią pielęgnację. Włosy w okresie menopauzalnym można zobaczyć również w obrazie trichoskopowym. Menopauzie na skutek zachodzących zmian w organizmie towarzyszy łysienie androgenowe typu żeńskiego, które objawia się miniaturyzacją mieszka włosowego czego
skutkiem są ścieńczone włosy. Najczęstszym pytanie zadawanym przez kobiety wkraczające w okres menopauzalny jest pytanie, jak skutecznie radzić sobie z przerzedzeniem na skórze głowy.

Po pierwsze, profesjonalna diagnoza stanu zdrowia i głowy. Pierwszym krokiem w radzeniu sobie z wypadanie włosów jest wizyta u specjalisty trychologa. Przeprowadzenie rzetelnej diagnostyki pozwoli skutecznie określić przyczynę problemu i wdrożyć odpowiednią terapie celowaną.

Po drugie, zrównoważona dieta. Specjalista zwróci szczególną uwagę na Twój jadłospis. Powinno znaleźć się w nim szereg produktów bogatych w witaminy z grupy B (B12, B6), zaleci odpowiednią ilość białka, witaminy D, żelaza, cynku, kwasów tłuszczowych omega 3.

Po trzecie, pielęgnacja włosów i skóry głowy. Trycholog zasugeruje odpowiednie produkty pielęgnacyjne, które pomogą zadbać zarówno o kondycje skóry głowy jak i włosów. Warto wybrać produkty bogate w takie składniki odżywcze jak cytokiny, witaminy, fitoestrogeny, kwas oleanowy czy biowektor glicyny.

Po czwarte, leczenie farmakologiczne i terapia. Jeżeli diagnoza trychologiczna wskazuje na potrzebę leczenia farmakologicznego, specjalista może zalecić konsultacje u dermatologa, ądź endokrynologa w celach wdrożenia np.: zastępczej terapii hormonalnej. Wszystko jest uzależnione od indywidualnych potrzeb i oczekiwań klienta trychologicznego. W
przypadkach pozytywnych badań i wskaźników nieodbiegających od normy lekarz może rozpocząć terapie gabinetowe w postaci mezoterapii igłowej, osocza bogatopłytkowego czy fibryny.

Ostatnim ważnym aspektem jest monitorowanie postępów terapii trychologicznej. Trycholog będzie śledzić postępy leczenia i dostosowywać do potrzeb bieżących. Regularne wizyty u specjalisty bądź specjalistów są kluczem do osiągniecia pięknych i zdrowych włosów. Wypadanie włosów w okresie menopauzy to, problem, z który można skutecznie rozwiązać a doświadczony trycholog może być kluczowy w tym procesie. Dzięki profesjonalnej diagnostyce trichoskopowej terapii gabinetowej, domowej, suplementacji czy farmakoterapii, kobiety w okresie menopauzy mogą cieszyć się dobra kondycja włosów oraz pewnością siebie.

Pamiętajmy, że utrata włosów wpływa również na stan naszej psychiki, pewność siebie i fizyczność. Warto w szybki sposób interweniować w zdrowie nie tylko naszego organizmu, ale również włosów i skóry głowy, ponieważ ich zły stan często
przekłada się na jakość życia i nasz komfort w okresie menopauzalnym.