Post przerywany, zwany również Intermittent Fasting, to model żywienia polegający na czasowym ograniczeniu spożywania pokarmów. W ostatnich latach zdobywa coraz większe zainteresowanie. W związku z tym pojawiło się wokół niego wiele nieprawdziwych informacji i wątpliwości. Rozwiej je z dietetyczką Body Chief, Emilią Majchrowską. W materiale wyjaśnia m.in. na czym dokładnie polega, jakie są jego wady i zalety oraz czy jest to odpowiedni sposób żywienia dla Ciebie.
Zacznijmy od początku. Post przerywany to sposób odżywiania z tzw. oknem żywieniowym, czyli indywidualnie dobranym przedziałem czasowym, w którym możesz spożywać posiłki. Po zamknięciu okna następuje okres poszczenia, w którym nie możesz zupełnie nic jeść. Wtedy dopuszczalne jest wyłącznie picie czystej wody.
Post przerywany — TRF i ADF
Są dwa rodzaje postu przerywanego. W zależności od wybranych długości okresów poszczenia wyróżniamy modele: TRF (time-restricted feeding) oraz ADF (alternate-day fasting).
Model TRF (16:8)
To wariant postu przerywanego, w którym kluczowym elementem jest wyznaczenie okna żywieniowego w ciągu dnia. Najczęściej wybieranym rozkładem jest podział 8/16 oznaczający kolejno 8 godzin, podczas których masz możliwość spożywania posiłków i 16 godzin postu, podczas którego nie jesz. Cykl ten powielany jest w każdy dzień tygodnia z zachowaniem podobnych godzin rozpoczęcia i zakończenia okna żywieniowego.
Model ADF (5:2)
Drugi wariant postu przerywanego, w którym okresy powstrzymywania się od spożywania pokarmów dotyczą całych dni. Tydzień podzielony jest na dni, w których obowiązuje całkowity post (zazwyczaj są to 2 dni) oraz te, gdzie spożywanie posiłków jest możliwe bez wyznaczonego godzinowego okna żywieniowego (pozostałe 5 dni).
Zobacz też: Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim IG
Post przerywany — zasady
— Pierwszą i zarazem główną zasadą postu przerywanego jest wyznaczenie czasu, w którym spożywamy posiłki oraz okresu poszczenia — radzi Dietetyk Body Chief, Emilia Majchrowska i dodaje: – To właśnie ten podział stanowi kluczowe założenie diety Intermittent Fasting.
Pod kątem produktowym nie ma wyznaczonych składników, które są zalecane i niezalecane, dlatego wybór koncepcji posiłków jest zależny od indywidualnych preferencji smakowych, wykluczeń pokarmowych oraz stanu zdrowia. Ważne, aby posiłki były zbilansowane i zawierały odpowiednie ilości składników odżywczych, co pozwoli na prawidłowe odżywienie organizmu, mimo krótszego czasu spożywania pokarmów.
Kaloryczność posiłków zależna jest od wybranego dodatkowego celu, np. w przypadku redukcji masy ciała należy zmniejszyć podaż energii do wartości poniżej całkowitego dziennego zapotrzebowania. I co najważniejsze: samo stosowanie postu przerywanego, bez ujemnego bilansu energetycznego, nie wpłynie na redukcję Twojej masy ciała. Zatem jeśli zależy Ci na zgubieniu kilogramów, uważaj na to, ile kalorii ma Twoja dzienna dieta.
Post przerywany — kto powinien stosować?
Nie ma konkretnej grupy odbiorców, której zaleca się stosowanie modelu żywieniowego zawierającego okresy postu przerywanego. Właściwie to zależy od Twoich osobistych upodobań. Dotychczas ten rodzaj diety był świetnym rozwiązaniem dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia i nie mają czasu na przygotowywanie oraz częste spożywanie posiłków. Ich dieta bazuje na mniejszej ilości posiłków, które zazwyczaj są większe objętościowo. Ten wariant żywieniowy sprawdza się również u tych, którzy często mają nieprzyjemne uczucie ciężkości lub narzekają na jakość swojego snu. Dłuższy przedział czasowy wolny od przyjmowania pokarmów wpływa pozytywnie na trawienie i pracę układu pokarmowego, co przekłada się zwykle również na lepsze zasypianie.
Post przerywany — kto nie może stosować?
Warto zauważyć, iż są osoby, którym odradza się na korzystanie z tego typu rozwiązań żywieniowych. Zalicza się do nich:
- kobiety w ciąży i w okresie laktacji,
- osoby zmagającym się z zaburzeniami odżywiania,
- osoby z problemami hormonalnymi,
- osoby z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego,
- diabetycy i osoby cierpiące na zaburzania poziomu glukozy lub insuliny,
- osoby intensywnie trenujące lub wykonujące pracę fizyczną.
Post przerywany – wady i zalety
Jako główną zaletę postu przerywanego można wskazać brak możliwości podjadania po zakończeniu czasu trwania okna żywieniowego. Pozwoli to na lepszą kontrolę ilości spożywanej energii oraz zwiększy szanse na skuteczną redukcję masy ciała.
— Niektóre osoby stosujące ten model żywienia obserwują znaczącą poprawę jakości snu, ponieważ standardowo okno żywieniowe zamyka się w godzinach wczesnowieczornych, co skutkuje brakiem uczucia ciężkości przed zaśnięciem —mówi Emilia Majchrowska. — Część posiłku zostaje strawiona zanim położą się do łóżka, co pozwala na spokojniejszy i bardziej efektywny sen.
Niestety oprócz zalet post przerywany ma również swoje ciemne strony. Często osoby stosujące dietę opartą o okresowe poszczenie uznają okno żywieniowe za czas, w którym mogą spożywać wszystkie produkty w dowolnych ilościach. Powoduje to przejadanie się w trakcie otwartego okna żywieniowego, czego skutkiem może być brak efektu redukcyjnego diety lub za sprawą nadwyżki energetycznej – przyrost masy ciała. Nadmiar jedzenia spożyty w krótkim czasie sprawia, że układ pokarmowy jest bardziej obciążony, czego konsekwencją mogą być dolegliwości gastryczne np. ból brzucha czy wzdęcia.
Dieta Intermittent Fasting w Body Chief
Osoby, które zmagają się z ciągłym brakiem czasu i nie przygotowują sobie samodzielnie posiłków, zwykle świetnie odnajdują się właśnie w tym modelu żywieniowym. Jeśli zależy im, aby korzystać z postu przerywanego w usłudze cateringu dietetycznego — to także jest możliwe!
— W ofercie Body Chief znajduje się zestaw Intermittent Fasting, skierowany do osób będących na poście przerywanym. Dieta składa się z trzech zbilansowanych posiłków oraz napoju funkcjonalnego — Juice, który tłoczony jest na zimno metodą cold press — zauważa Emilia Majchrowska. — Ambasadorką diety Intermittent Fasting jest Julia Wieniawa, która na co dzień sama stosuje dietę IF.
Upewnij się, czy IF jest dla Ciebie i jeśli tak zacznij go stosować! A jeśli masz wątpliwości, koniecznie omów je ze swoim dietetykiem.
O Body Chief:
Body Chief to catering dietetyczny, który został założony w 2014 przez sportowca Marcina Mazurka. Filozofią firmy jest hasło Body Chief. Not a diet. Lifestyle., co oznacza, że dostarcza ona nie tylko jedzenie w pudełkach, ale przede wszystkim pragnie przekazywać pasję do zdrowego stylu życia. Body Chief oferuje 21 rodzajów diet, w tym 2 linie sokowe. Dostarcza pudełka do ponad 1200 lokalizacji w całej Polsce. Torby Body Chief można też od 5 lat spotkać na ulicach Berlina i Londynu.
Diety Body Chief wybiera codziennie tysiące Polaków, w tym cenione osobowości medialne i najlepsi sportowcy. Wśród nich są m.in. Julia Wieniawa, Magda Gessler, Kuba Wojewódzki, Mateusz Gamrot, Borys Mańkowski czy Dorota Gardias i Magda Pieczonka.