Go to content

Mleko owsiane – najpyszniejsze mleko roślinne ever!

Mleko owsiane: właściwości, kalorie
Fot. iStock

Mleko owsiane to jedna z najpyszniejszych alternatyw dla mleka zwierzęcego! Ma sporo witamin i minerałów, jest mniej treściwe niż krowie mleko. W dodatku smakuje obłędnie i na zimno i na ciepło. Ten napój roślinny wyniesie waszą poranną owsiankę na level master, a podane na ciepło z ciastkami… przeniesie do krainy czarów! Tak, zdecydowanie to moje ulubione mleko roślinne. Przeczytajcie, jakie ma właściwości i dlaczego warto je pić!

Mleka roślinne od kilku lat zyskują na popularności. Przede wszystkim coraz bardziej świadomie podchodzimy do swojej diety – jej wpływu na nasze zdrowie, ale i tego, jak wpływa na środowisko. Dziś dieta wegańska nikogo nie dziwi, choć jeszcze 5 lat temu uchodziła za pewną osobliwość i dziwactwo. Oczywiście nie każdy ma ochotę rozstawać się z mięsem czy innymi produktami pochodzenia zwierzęcego, jednak rezygnacja, chociażby z mleka, potrafi całkiem sporo wnieść do diety. Mleka roślinne – fachowo nazywane są napojami – z powodzeniem mogą być stosowane w przypadku nietolerancji laktozy czy innych alergii pokarmowych.

Mleko owsiane – właściwości

Przede wszystkim tzw. mleko owsiane zawiera bardzo wyjątkowy składnik – beta-glukan (ß-glukan ), czyli rozpuszczalna frakcja błonnika pokarmowego. To składnik, który stał się ostatnio bardzo pożądany. Po

Przede wszystkim tzw. mleko owsiane zawiera bardzo wyjątkowy składnik – beta-glukan (ß-glukan), czyli rozpuszczalną frakcja błonnika pokarmowego. To składnik, który stał się ostatnio bardzo pożądany. Po pierwsze pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, a po drugie pomaga w zapobieganiu otyłości. Mleko owsiane jest idealnym sprzymierzeńcem diety.

Jak picie mleka owsianego wpływa na nasz organizm?

 • Zmniejsza ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, czyli miażdżycy, otyłości, cukrzycy, chorób i nowotworów jelit.
 • Ma działanie antynowotworowe, dzięki zawartości fitoskładników.
 • Poprawia proces trawienia.
 • Usprawnia pracę jelit.
 • Wpływa pozytywnie na sprawność intelektualną – dzięki zawartości witamin z grupy B.
 • Dzięki zawartości składników odżywczych zmniejsza ryzyko wystąpienia anemii.
 • Zawiera antyoksydanty.
 • Ma właściwości antynowotworowe.

Według specjalisty zawartość beta-glukanu ma wyjątkowe działanie.

„ß-glukan zmniejsza stężenie glukozy we krwi oraz wspomaga leczenie nadwagi i otyłości – ułatwia kontrolę masy ciała, gdyż po jego spożyciu zwiększone stężenie cholecystokininy we krwi utrzymuje się przez dłuższy czas, co powoduje dłuższe odczuwanie sytości”*.
dr n. med. Dominika Wnęk, dietetyk

Mleko owsiane – kalorie

Z całą pewnością mleko owsiane ma nieco mniej kalorii niż tradycje mleko krowie. Jedna szklanka tego napoju, w zależności od unikalnej receptury producenta ma około 110 – 130 kcal. Dla porównania szklanka krowiego mleka 3,2% to około 155 kcal. Owsiane od Inki, które właśnie testujemy w naszej redakcji to 44 kcal na 100 g, czyli dokładnie 130 kcal na szklaneczkę.

Jeśli planujesz zgubić kilka kilogramów, przejście się na mleka roślinne to świetny sposób by urwać niepostrzeżenie trochę kalorii ze swojego menu.

Mleko owsiane składniki odżywcze

Mleko owsiane zawiera aż 15 witamin i 10 minerałów. Co ciekawe, roślinne owsiane zawiera dwa razy więcej witaminy A niż tradycyjne, krowie mleko. Co jeszcze kryje się w tym napoju?

Napój owsiany – witaminy i minerały:

 • witamina A
 • witamina E
 • witaminy z grupy B
 • beta-glukan (ß-glukan )- błonnik pokarmowy
 • wapń (mleko owsiane zawiera go więcej niż mleko krowie!)
 • fosfor
 • magnez
 • żelazo
 • mangan
 • fitochemikalia, czyli odżywcze substancje roślinne – mają działanie antynowotworowe, antybakteryjne, obniżają poziom cholesterolu i wpływają korzystnie na układ krążenia

Weź udział w naszej akcji: #30 dni bez mleka

Przez 30 dni będziemy wyjątkowo dzielni 🙂 i świadomi swojego ciała. Pora na roślinną rewolucję! Od dziś startujemy  z akcją #30 dni bez mleka, żeby zrobić coś dobrego dla swojego ciała i pokonać stare nawyki żywieniowe. A i krowom przyda się mały urlop.

Zadanie konkursowe: Przyjmij wyzwanie #30dnibezmleka i pod kolejnymi  wyzwaniami na Facebooku pisz, jak ci idzie. Bądź ze mną, pewnie będę miała niejedno pytanie dotyczące tego, jak się czujesz i czym zastępujesz mleko. Ja chcę na 30 dni wyeliminować mleko ze swojej diety. Co mnie do tego skłoniło? Chęć sprawdzenia, jak jest naprawdę. Czy rzeczywiście mój organizm odczuje rewolucyjne skutki, o których wszyscy opowiadają. Czy dam radę? Nie wiem, ale przecież spróbować zawsze mogę. A ty? Napisz, jak będzie nas więcej, to na pewno się uda!

Co trzeba zrobić?

Dwa razy w tygodniu będziemy publikować dla was wyzwania na naszym facebookowym profilu Oh!me (FB/ohmepl). Podejmijcie je i zostawcie pod nimi komentarze. Napiszcie, jak wam idzie. Piszcie o swoich sukcesach i chwilach słabości. Wspierajmy się wzajemnie i motywujmy!

W ramach naszej akcji będziemy publikować dla was na łamach magazynu Oh!me artykuły i porady, wszystko pod hasłem #30dnibezmleka. Będziemy wam przypominać, dlaczego warto spróbować roślinnych alternatyw krowiego mleka…  i że dacie radę!

PS: Mleko bez laktozy też się liczy. Dozwolone są – a i wskazane, no bo przecież ta nasza kawa czeka – mleka roślinne.

Nagrody: Dla najbardziej aktywnych i wspierających uczestniczek akcji Inka ufundowała wspaniałe nagrody. Wypróbujcie koniecznie napoje roślinne od Inki – owsiane, sojowe i ryżowe. My będziemy je pić na pewno! Wreszcie możecie poeksperymentować z alternatywą dla mleka i to w bardzo przyjemnej cenie. <3

Podejmuję wyzwanie: 30 dni bez mleka. Kto jest ze mną?

 

Inka owsiane

To doskonała roślinna alternatywa mleka na bazie owsa dla tych, co lubią łączyć przyjemność smaku z dobrymi nawykami. Nie zawiera dodatku cukru, jest źródłem wapnia i witamin. Idealna do owsianki na dzień dobry, do kawy oraz picia solo.

Składniki: woda, owies 10%, olej słonecznikowy, węglan wapnia, sól morska, witamina E, witamina B6, witamina B2, witamina A, kwas foliowy, witamina D, witamina B12.


Na podstawie: *mp.pl,  www.poradnikzdrowie.pl