Jedzenie zgodnie z grupą krwi polega na doborze pokarmów, które organizm najlepiej przyswaja i najłatwiej trawi. To unikanie pewnej grupy produktów, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Grupa krwi a dieta – co warto wiedzieć?
Grupa krwi a dieta – na czym polega?
Dieta zgodna z grupą krwi jest zbiorem zasad, które sprowadzają się do spożywania określonych produktów mających na celu odżywienie zgodne z daną grupą krwi. Peter d’Adamo twierdzi, że dieta składająca się z zalecanych dla danej grupy krwi produktów ma pozytywny wpływ na organizm. Z kolei spożywanie dużej ilości produktów niewskazanych dla danej grupy krwi może przyczynić się do pogorszenia samopoczucia, wielu problemów zdrowotnych i obniżenia sprawności fizycznej. Należy jednak mieć na uwadze, że zaprezentowana przez d’Adamo teoria „grupa krwi a dieta” nie ma potwierdzenia w badaniach naukowych.
Dieta zgodna z grupą krwi
Grupa krwi O
Peter d’Adamo osoby z grupa krwi O nazywa „łowcami”. Podstawę żywienia osób z grupą krwi O powinno stanowić chude czerwone mięso, ryby i owoce morza. W codziennym menu powinny się również znaleźć brokuły, banany, szpinak i sól jodowana. Z diety należy wyeliminować gluten, a co za tym idzie wszystkie produkty zbożowe, które go zawierają. Produktami, które warto wykluczyć z codziennego jadłospisu są: nabiał, kalafior, ziemniaki, oleje inne niż oliwa z oliwek. Niestety, ścisłe przestrzeganie diety i wyeliminowanie z niej nabiału może doprowadzić do niedoboru wapnia, który jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Osoby z grupą krwi O nie powinny spożywać piwa ani wysokoprocentowych napojów alkoholowych.
Zobacz również: Jak powinna wyglądać zbilansowana dieta?
Grupa krwi A
Dieta osób z grupą krwi A, którzy przez d’Adamo nazywani są „rolnikami” bardzo zbliżona jest do diety wegetariańskiej, a nawet wegańskiej. D’Adamo twierdzi, że to właśnie te osoby są najbardziej podatne na infekcje i choroby nowotworowe, a tym samym ich układ immunologiczny należy regularnie wzmacniać. Podstawę żywienia stanowią warzywa i owoce, z wyłączeniem warzyw psiankowatych, a głównie papryki i ziemniaków. Z jadłospisu należy wykluczyć mięso, niektóre ryby, krewetki i nabiał. Osobom z grupą krwi A nie zaleca się spożywania napojów gazowanych i alkoholu.
Grupa krwi B
D’Adamo ludzi z grupą krwi B nazywa grupą koczowników. Jego zdaniem, to właśnie te osoby mają najsilniejszy układ odpornościowy i najbardziej wszechstronny układ pokarmowy. Dieta zakłada umiarkowane spożycie mięsa, a w szczególności baraniny i dziczyzny, z wyłączeniem drobiu. Do jadłospisu należy włączyć warzywa, produkty mleczne, twaróg i kefir. Z diety należy wyeliminować pomidory, oleje roślinne z wyjątkiem oliwy z oliwek, krewetki, pszenicę i żyto. Spośród diet, które zgodne są z grupą krwi, to właśnie ta uważana jest za najbardziej zrównoważoną. Z jadłospisu nie trzeba wyeliminować pokarmów, które są niezbędne do codziennego funkcjonowania.
Zobacz także: Dieta bogata w witaminę D – jak ją skomponować i na co zwrócić uwagę?
Grupa krwi AB
Osoby z grupą krwi AB zdaniem d’Adamo mają silny układ immunologiczny, rzadko pojawiają się u nich alergie, ale ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, chorób układu krążenia, udaru mózgu czy zawału serca jest podwyższone. Do produktów, które powinny znaleźć się w codziennym menu należą głównie produkty mleczne, ryby i zielone warzywa. Niewskazane jest spożywanie fasoli, kukurydzy, pszenicy, gryki i czerwonego mięsa. Dieta osób z grupą krwi AB jest stosunkowo bezpieczna, jednak całkowite wyeliminowanie czerwonego mięsa może skutkować niedoborem żelaza i anemią.