Kuchnia Zdrowie

Dieta trzech pierwiastków, dla zgrabnej sylwetki i dobrego samopoczucia

Redakcja
Redakcja
29 stycznia 2018
1 z 3

Chrom

Fot. iStock / tirc83

Chrom jest cenny w walce o szczupłą sylwetkę, ponieważ hamuje wilczy apetyt na słodycze, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej oraz działa uspokajająco. Pobudza  trzustkę do produkcji insuliny, chroni przed miażdżycą, wpływając równowagę między dobrym (HDL) i złym (LDL) cholesterolem.

Najwięcej tego pierwiastka znajduje się w drożdżach, kaszach, pieczywie z pełnego ziarna, owocach morza, zielonych warzywach, jabłkach, jajkach i wołowinie. Warto sięgać jednocześnie po produkty bogate w witaminę C, która przyspiesza wchłanianie chromu. Dzienne należy przyjmować około 20- 30 mikrogramów chromu.

PoprzedniNastępny
Kuchnia Zdrowie

Dlaczego osoby wrażliwe przyciągają toksycznych partnerów?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
29 stycznia 2018
Fot. iStock/Mixmike
 

Jak to się dzieje, że osoby wrażliwe, pełne empatii przyciągają do siebie partnerów, którzy ich ranią, używają do zaspokojenia własnych potrzeb? Nie jest tajemnicą, że najczęściej wrażliwość wykorzystywana jest przez narcyzów. Dlaczego? Ponieważ oni oczekują wiecznego podziwu, co od tych, którzy doskonale wczuwają się i rozumieją uczucia innych, otrzymują. Dodatkowo empaci bardzo szybko wybaczają, z czego narcyzi chętnie korzystają, zresztą zawsze przyciągają ludzi, którzy im ulegają. Empaci są jak gąbki emocjonalne, w bezinteresowny sposób zaspokajają potrzeby innych, gdyż są ich świadomi, rozumieją je i dostrzegają. Staja się tym samym bardzo łatwym „łupem”, dla tych, którzy związek opierają na wykorzystywaniu partnera.

Skoro osoby wrażliwe, tak doskonale wyczuwają innych, dlaczego nie dostrzegają fałszywych przesłanek w zachowaniu narcyzów? Cóż, nie zapominajmy, że każdy narcyz sprzedaje najpierw doskonałą wersję siebie. Jak mało kto potrafi być niezwykle czarujący, inteligentny, doskonale odegra rolę kogoś, kto wiele z siebie daje, kto jest w stanie wiele dla drugiej osoby zrobić.

Tyle tylko, że gdy narcyz ma pewność, że rozkochał w sobie drugą osobę, zaczyna pokazywać swoją prawdziwą twarz. Oczywiście, że początkowo ten związek zapowiada się fantastycznie, ale to nie trwa długo. Wrażliwcy jednak szybko wpadają w zastawioną na nich w tę pułapkę, gubi ich ostatecznie przekonanie, że są w stanie narcyza zmienić, wszystko naprawić i stworzyć naprawdę udany team.

Tymczasem narcyzm kocha dramat i chaos. I choć osoby niezwykle wrażliwe, empatyczne szukają w swoim życiu harmonii, to przy narcyzie nie są w stanie jej odnaleźć. Bo jak żyć spokojnie z kimś, kto jest zapatrzony jedynie w siebie i za nic ma uczucia innych? Ale my i tak chcemy wierzyć, że kiedy on mówi: „Chcę się zmienić”, to naprawdę chce – nic bardziej mylnego. Narcyz manipuluje uczuciami, żeby do siebie przyciągać i za chwilę odpychać.

Warto mieć świadomość, że związek z narcyzem może okazać się traumą, bo wrażliwość sprawia, że szukamy błędu w sobie, że zastanawiamy się, co z nami jest nie tak, co moglibyśmy zrobić dla tego związku, jak się zmienić, żeby było dobrze. To droga donikąd.

Dlatego warto przyjrzeć się osobie, z którą chcemy się związać. Nie wchodzić w układ pod tytułem: „Będę tą pierwszą, z którą on będzie szczęśliwy, zrozumiem go, rozszyfruję, naprawię”, bo tak naprawdę, to się może nigdy nie udać. Nie można się oszukiwać, bo zamiast być w dobrym i satysfakcjonującym nas związku, utkniemy w zaspokajaniu potrzeb partnera. To trudne dla niezwykle wrażliwych osób, ale nigdy nie jest za późno, żeby nauczyć się mówić „nie”. Jeśli on mówi: „Chcę się zmienić, chcę być lepszy”, to przyjrzyj się, co faktycznie robi, czy nie są to jedynie słowa rzucane na wiatr, które mają cię na chwilę uspokoić. I nie bój się odejść, jeśli on tak naprawdę nie wykazuje chęci do zmiany.


źródło: businessinsider.com

 


Kuchnia Zdrowie

9 kluczowych różnic między zdrowym, a toksycznym związkiem. Jaki jest twój?

Redakcja
Redakcja
29 stycznia 2018
1 z 1

9 kluczowych różnic między zdrowym, a toksycznym związkiem. Jaki jest twój?

Fot. iStock / Bokeshi

5. Indywidualizm przeciw współuzależnieniu

Zdrowa relacja pozwala na indywidualizm każdego z partnerów, realizację własnych pasji, snucia marzeń, odrębnych planów dotyczących każdego z nich. W takim układzie partnerzy robią i zachowują się tak jak lubią, nie przekraczając ustalonych przez siebie granic. Wszystko dzieje się za obopólną zgodą.

Toksyczna relacja nie pozwala na przejaw niezależności, własne plany partnera, nawet dotyczące jego bliskich. Toksyczna miłość sprowadza bycie ze sobą do współuzależnienia, odebrania prawa do indywidualnych decyzji. Tu nie ma miejsca na dobro obojga z nich, ale wyłączne skupienie się na pracy nad wizją związku toksycznego partnera. Ma być tak, a nie inaczej, po prostu.

6. Chęć dzielenia się przeciw interesowności

Prawdziwa miłość daje, nie zastanawiając się nad tym co dostanie w zamian. Dobra relacja otwiera umysł i serce na potrzeby drugiej osoby, sprawia, że to, co niegdyś wydawało się wielkim poświęceniem, teraz jest dobrowolnym i pięknym gestem w kierunku partnera.

Miłość toksyczna oblicza, ile może dostać w zamian za swoje zainteresowanie. Zła relacja trwa tak długo, jak długo druga osoba może spełnić swoją funkcję w planie toksycznego partnera. Samolubne podejście do drugiej osoby w związku trudno nazwać szczerą miłością, a raczej zręczną manipulacją, stosowaną po to, by osiągnąć cel kosztem zaangażowania partnera.

7. Pomaganie w realizacji planów przeciw tłamszeniu 

Partnerska relacja jest prawdziwym wsparciem dla obu osób. Kochający się ludzie stanowią wzajemną podporę i tarczę, gdy przychodzą trudne momenty. Gdy w życiu pojawiają się wyzwania, nowe plany, wspierają się w dążeniu do ich realizacji, rozumiejąc, jak ważny jest rozwój każdego z  nich.

Toksyczna miłość, zamiast dodawać skrzydeł po prostu dołuje, pozbawia chęci i sił do walki o ważne cele. Ona gasi zapał, studzi emocje i sprawia, że jeden z partnerów zostaje w tym samym miejscu, które być może nie daje mu takiej satysfakcji.

8. Partnerstwo przeciw podporządkowywaniu

Prawdziwa miłość pozwala budować relację dobrą, partnerską, w której obie strony mają takie samo prawo do podejmowania decyzji, wyrażaniu wątpliwości czy snucia planów.

Toksyczna miłość stara się sprowadzić rolę drugiej osoby do wykonawcy poleceń, bezwolnego uczestnika zdarzeń. W podporządkowaniu nie ma miejsc na swobodną rozmowę, wyrażanie tego, co jest ważne lub co powoduje dyskomfort, niepokój. Tu ostatnie — a często i jedyne — słowo należy do toksycznego partnera.

9. Odpowiedzialność kontra niedojrzałość 

Prawdziwa miłość pozwala budować związek w sposób odpowiedzialny i dojrzały, dający poczucie bezpieczeństwa obojgu partnerom.

Toksyczny związek charakteryzuje się nieodpowiedzialnym podejściem do kwestii wspólnego życia. Toksyczny partner może znikać bez jakiejkolwiek informacji, trwonić wspólne pieniądze, podejmować decyzje, które uderzają w drugą osobę. Niedojrzałość nie pozwala zbudować zdrowej, stabilnej i satysfakcjonującej relacji, bo zawsze jedna osoba będzie musiała wziąć na siebie odpowiedzialność za wiecznego Piotrusia Pana.


 

źródło: zdrowie.gazeta.plwww.milosctopasja.com

PoprzedniNastępny

Zobacz także

8 zaskakujących właściwości kawy. Kawosze są pełni energii i zdrowsi

Wiosna się zbliża, poszłabym na siłownię, ale… 8 obaw, które każda z nas odczuwa niepotrzebnie

Zawał serca po grypie? Ryzyko wzrasta aż sześciokrotnie