Go to content

Damian Danielski: profilaktyka jest zdecydowanie bardziej opłacalna niż leczenie doraźne

Pracuję głównie z pacjentami zmagającymi się z problemami ortopedycznymi np. problemami z kręgosłupem czy stawami obwodowymi. Większość pacjentów z wizytą u fizjoterapeuty czeka niemalże do końca, co nie ukrywam bardzo mnie martwi. Mało kto poprosi o pomoc wcześniej, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Jedynie osoby regularnie uprawiające sport mają większą świadomość swojego ciała – mówi Damian Danielski, fizjoterapeuta szef zespołu medycznego Columna Medica – nowoczesnej kliniki rehabilitacji połączonej z 4-gwiazdkowym hotelem oraz strefą Medical SPA & Wellness, położonej w otoczeniu 100-letniego lasu, w Łasku koło Łodzi. To miejsce, w którym Goście jednocześnie mogą zadbać o swoje zdrowie pod okiem profesjonalistów, jak i wypocząć dzięki dedykowanym zabiegom SPA.

Klaudia Kierzkowska: Piękno, nie jest tylko tym co widzimy w lustrze. Na piękno składa się to, jak czujemy się zarówno fizycznie jak i psychicznie. W jaki sposób możemy zapewnić swojemu organizmowi kompletną regenerację?

Damian Danielski: Pacjenci, z którymi pracuję, zgłaszają się do nas często z dolegliwościami bólowymi. . Ból bardzo nas ogranicza, męczy psychiczne i sprawia, że życie przestaje cieszyć. Ten bardzo uciążliwy niekiedy może prowadzić nawet do stanów depresyjnych. Czym jest piękno? Pięknem jest dobre samopoczucie zarówno fizyczne jak i psychiczne, co wiąże się z brakiem bólu i dobrą kondycją. Niezwykle ważna jest prawidłowa ruchomość stawów, mięśni, odpowiednia siła mięśniowa oraz brak ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli jesteśmy zdrowi, czujemy się dobrze i pięknie. Piękno ma również wymiar czysto estetyczny – czując się dobrze w swoim ciele, w oparciu o zbilansowaną dietę, regularną aktywność fizyczną i czas na regenerację organizmu, potęgujemy odczucie piękna swojego ciała Warto zwrócić również uwagę na odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i relaks.

Zdaniem większości, na wizytę do rehabilitanta zapisujemy się wtedy, gdy pojawia się jakiś problem np. mamy trudności z chodzeniem, zmagamy się z bólem kręgosłupa. Tak też jest w pana gabinecie? Najczęściej zgłaszają się do pana osoby borykające się z różnymi zdrowotnymi problemami?

Niestety tak. Pracuję głównie z pacjentami zmagającymi się z problemami ortopedycznymi np. problemami z kręgosłupem czy stawami obwodowymi. Większość pacjentów z wizytą u fizjoterapeuty czeka niemalże do końca, co nie ukrywam bardzo mnie martwi. Mało kto poprosi o pomoc wcześniej, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Jedynie osoby regularnie uprawiające sport mają większą świadomość swojego ciała. Potrafią zauważyć, że z ich zdrowiem dzieje się coś niepokojącego np. po bieganiu pojawia się ból prawej łydki a nie obu.

Większość społeczeństwa nie ma tej świadomości i nie zdaje sobie sprawy, że profilaktyka jest zdecydowanie bardziej opłacalna niż leczenie doraźne. Koszty, które ponosi pacjent wymagający długotrwałej i specjalistycznej opieki nie są małe. Wizyty u fizjoterapeuty możemy porównać do konsultacji prawniczych. Jeśli skonsultujemy się z prawnikiem już w ostatnim momencie, pozostaje nam tylko droga sądowa. Gdybyśmy udali się do niego kilka miesięcy wcześniej, być może uniknęlibyśmy takiej sytuacji.

Musimy tez zrozumieć że przyczyny naszych dolegliwości mogą mieć bardzo różne podłoże.

Psychosomatyczna koncepcja chorób układu ruchu uwzględnia nie tylko wykrycie i właściwe leczenie konkretnego schorzenia ale także wpływ na nie czynników np. psychologicznych, środowiskowych i osobowościowych. Układ mięśniowy na stres reaguje zwiększonym napięciem mięśniowym – nadmierne napięte mięsnie nie chronią wówczas skutecznie układu kostno-stawowego przed przeciążeniami. Sprzyja to powstawaniu zmian zwyrodnieniowych i zapalnych w jego strukturach.

Zapewne wielu z nas zauważyło że bóle np. kręgosłupa czy stany zapalane nasilają się np. w okresie dużego stresu.
Z przeprowadzonych badań wynika ze na bóle układu kostnego i mięśniowego 5,5 razy częściej niż reszta populacji uskarżają się osoby cierpiące na depresję a 6 razy częściej osoby otyłe.

W Columna Medica przywiązujemy ogromną uwagę do holistycznego podejścia do naszych gości i pacjentów. Nauka relaksu, poszerzanie wiedzy i doświadczenia w obszarze własnego ciała i emocji przynoszą ogromne korzyści w rehabilitacji. Takim właśnie zadaniom dedykowana jest luksusowa część Columna Medica SPA&Wellnes z odprężającymi basenami saunami i pakietami zabiegów SPA.

Dobrze rozumiem, że większą świadomość mają ludzie młodzi?

Ludzie starsi w temacie profilaktyki nie mogą już zbyt wiele zrobić. W przypadku choroby zwyrodnieniowej, na którą cierpi zdecydowana większość populacji, profilaktykę powinny zastąpić działania doraźne. . Zdecydowanie więcej działań prewencyjnych możemy podjąć z młodymi ludźmi, którzy są bardziej świadomi. Tak jak wspomniałem, większą świadomość posiadają osoby aktywne fizycznie. Niestety nasza świadomość o możliwej profilaktyce w tym obszarze naszego zdrowia jest cały czas bardzo niska.

W Columna Medica podejmujemy zarówno działania doraźne w zakresie leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa i stawów obwodowych, jak i w zakresie edukacji prozdrowotnej. Oprócz samej rehabilitacji, w naszej ofercie znajdują się również zajęcia w formie warsztatów, mające na celu zwiększanie świadomości dotyczącej dbania o swoje zdrowie.

Zatem rozwiejmy wszelkie wątpliwości. Kiedy warto udać się do profesjonalnego fizjoterapeuty?

Wszystko uzależnione jest od stylu życia i pracy jaką wykonujemy. Najgorsza w pracy jest monotonia – długie siedzenie, stanie czy nieustanna praca fizyczna. Powtarzalność niekorzystnie wpływa na nasz organizm. Jeśli wiemy, że przez kilka najbliższych lat będziemy pracować za biurkiem, wybierzmy się do fizjoterapeuty, poprośmy o rady, wskazówki. Bardzo ważne jest, by stanowisko pracy było odpowiednio dopasowane – dobrze dobrane krzesło, regulowane biurko, podnóżek, prawidłowa postawa ciała. Fotel powinien zapewniać podparcie nie tylko dla dolnej części kręgosłupa, ale i odcinka szyjnego. Dodatkowo warto zorganizować sobie czas pracy tak, by nie spędzać długich godzin w pozycji siedzącej. Co godzinę zróbmy sobie kilkuminutową przerwę, poruszajmy się, pogimnastykujmy. Nie zapominajmy o stresie, który niekorzystnie wpływa na kondycję naszego organizmu. Układ nerwowy jest centrum zawiadywania, od którego wszystko się zaczyna.

Stres sprawia, że mięśnie się spinają, co może powodować wtórne dolegliwości. Postarajmy się organizować sobie pracę tak, o ile to oczywiście możliwe, by cały dzień nie był przepełniony stresującymi spotkaniami, rozmowami. Pamiętajmy również o zbilansowaniu naszego wydatku energetycznego odpowiednio długim czasem regeneracji. Poszukajmy najlepszej dla sienie formy regeneracji, odpoczynku czy aktywności fizycznej. Fizjoterapeuta to taki adwokat zdrowia, który udzieli nam rad w powyższych aspektach.

Dzięki takim wizytom możemy uniknąć niektórych problemów (np. bólu kręgosłupa) w przyszłości?

Zdecydowanie tak. W przypadku choroby mamy do czynienia z czynnikami modyfikowalnymi i niemodyfikowalnymi. Na pierwszą grupę, do której zaliczymy styl życia, dbanie o własne zdrowie i profilaktykę, możemy wpłynąć przez chociażby wizyty u fizjoterapeuty, który podpowie nam w wielu kwestiach i udzieli cennych wskazówek. Z czynnikami niemodyfikowalnymi czyli obciążeniami genetycznymi np. wrodzoną niestabilnością stawów czy wrodzonym skrzywieniem w obrębie kręgosłupa, nie możemy zbyt wiele zrobić. Działania doraźne w obliczu choroby również będą w tym przypadku wymagały wizyty u fizjoterapeuty. Uważam jednak że to profilaktyka jest jednym z najważniejszych elementów dbania o nasze zdrowie.

Zastanawiam się, kiedy na wizytę do fizjoterapeuty warto udać się z dzieckiem.

Pierwszej gruntownej oceny dokonujemy około trzy miesiące po urodzeniu dziecka, oczywiście jeśli wcześniej nie zauważymy żadnych nieprawidłowości np. asymetrii. Kiedy dziecko niedługo po urodzeniu pręży się czy jest nienaturalnie wygięte niezwłocznie powinniśmy skonsultować się z fizjoterapeutą. W kolejnych miesiącach i latach zwracamy uwagę na zachowania dziecka – czy podnosi główkę, podpiera się samodzielnie, zaczyna siadać, raczkować, chodzić. U przedszkolaka zwracamy większą uwagę na postawę ciała, ewentualne skrzywienie kręgosłupa, koślawienie nóg, nieprawidłowe ułożenie stóp. Diagnostyka pogłębiona ma miejsce w wieku wczesno-szkolnym, kiedy dziecko ma 6-7 lat.

Jednak co najważniejsze, każdy rodzic, który zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości u swojego dziecka powinien skonsultować się z fizjoterapeutą, by w jak największym stopniu uniknąć późniejszych konsekwencji zdrowotnych. Wcześnie wyłapana wada postawy i skuteczna rehabilitacja pozwolą uniknąć rozwoju wady postawy u dziecka.


Columna Medica to nowoczesna klinika rehabilitacji połączona z czterogwiazdkowym hotelem oraz strefą Medical SPA & Wellness, położona w otoczeniu 100-letniego lasu, w pobliżu Łodzi. Columna zapewnia regenerację kompletną: od rehabilitacji z wyspecjalizowanymi fizjoterapeutami i konsultacji lekarskich, po odchudzanie z dietetykiem klinicznym, relaks w SPA, kosmetologię oraz medycynę estetyczną. Specjalizacją kliniki jest bezinwazyjne leczenie kręgosłupa, ortopedyczna terapia manualna oraz rehabilitacja neurologiczna. Columna Medica jest oficjalnym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Ośrodkiem Leczenia Urazów Sportowych PKOL.