Go to content

Co to jest trądzik różowaty i jak sobie z nim radzić

Fot. Materiały prasowe

Trądzik różowaty to coraz częściej spotykany problem natury estetycznej i kosmetycznej. Jeśli zostanie wcześnie rozpoznany, można leczyć go domowymi sposobami i z pomocą kosmetologa. Jeśli podejrzewasz u siebie trądzik różowaty, zobacz, jak możesz sobie pomóc.

Trądzik różowaty – czym się objawia

Trądzik różowaty, mimo niewinnie brzmiącej nazwy, jest przewlekłą chorobą skóry twarzy i ma charakter zapalny. Jego pierwsze objawy są dość łagodne – okresowe zaczerwienienie środkowej części twarzy może być mylone z wypiekami spowodowanymi zmęczeniem, nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne, kontaktem skóry z wodą z chlorem. Początkowo zaróżowienie utrzymuje się kilkanaście minut i znika. Z czasem objawy nasilają się i utrwalają, w miejscu trwałego zaczerwienienia pojawiają się krosty, guzy lub obrzęk. Może im towarzyszyć pieczenie lub swędzenie, a także wyraźnie widoczne czerwone żyłki, czyli rozszerzone naczynka krwionośne.

W zaawansowanym stadium choroby na nosie lub czole osoby borykającej się z trądzikiem mogą się tworzyć bardzo duże guzy, które powodują deformację twarzy.

Trądzik różowaty jest przypadłością wymagającą leczenia. Nie ustępuje samoistnie.

Znane są cztery postaci trądziku różowatego:

  • rumieniowo-teleangiektatyczny – początkowe stadium choroby, rumień pojawia się okresowo, z czasem stale, towarzyszą mu zmiany o charakterze teleangiektatycznym, czyli popularne pajączki,
  • grudkowo-krostkowy – drugie stadium choroby, w którym rumieniowi towarzyszą grudki i krostki. Nie mają one charakteru trwałego, niemniej w praktyce jedne znikają, drugie się pojawiają, więc są obecne na twarzy cały czas,
  • z charakterystycznymi zmianami przerostowymi – skóra grubieje, pojawiają się asymetryczne zgrubienia o charakterze stałym. Występują na policzkach, nosie, uszach, brodzie i czole. Częściej występują u mężczyzn, ale mogą pojawić się także u kobiet,
  • oczny – nawracające jęczmienie, zapalenia spojówek, swędzenie powiek, a w skrajnych przypadkach także stany zapalne rogówki i tęczówki to cechy charakterystyczne tej odmiany. Taki trądzik różowaty jest bardzo trudny do zdiagnozowania, często mylony z popularnymi dolegliwościami oczu.

Kogo najczęściej dotyka trądzik różowaty

W przeciwieństwie do trądziku niemowlęcego i młodzieńczego trądzik różowaty dotyczy wyłącznie dorosłych. Jednoznaczne przyczyny choroby nie zostały jak dotąd ustalone, udało się jednak wyodrębnić grupy osób bardziej narażonych na jego pojawienie się.

Trądzik różowaty może mieć podłoże genetyczne – jeśli ktoś w rodzinie cierpiał na to schorzenie, ryzyko zachorowania wzrasta. Za „winowajców” uważa się także nieprawidłową gospodarkę hormonalną oraz problemy z funkcjonowaniem układu immunologicznego. Także problemy z naczyniami krwionośnymi twarzy (tzw. cera naczynkowa) mogą być impulsem do pojawienia się trądziku różowatego.

Coraz częściej za pojawienie się trądziku różowatego obwinia się stres, dietę bogatą w tłuszcze i alkohol, a także niektóre leki. Jak widać, lista potencjalnych przyczyn choroby jest tak długa i niejednorodna, że praktycznie każdy może na nią zapaść. Szacuje się, że na trądzik różowaty cierpi co dziesiąty dorosły człowiek. Częściej dotyka on kobiety.

Domowe sposoby na trądzik różowaty

Trądzik różowaty jest trudny do wyleczenia i nie da się go całkowicie zlikwidować wyłącznie domowymi metodami. Niemniej jednak warto je stosować, bo łagodzą objawy choroby i znacząco skracają czas kuracji u kosmetologa lub dermatologa.

Ponieważ choroba może mieć różnorakie podłoże, trudno mówić o jednej metodzie skutecznej w każdym przypadku. Podstawą domowej kuracji jest bowiem ustalenie przyczyn trądziku i, w miarę możliwości, wyeliminowanie ich. Nie da się oczywiście zlikwidować przyczyn genetycznych, ale można postarać się złagodzić stres, unikać słońca, zmienić dietę. Na pewno warto ograniczyć tłuszcze, potrawy pikantne, nabiał, czekoladę, kawę i alkohol, a wprowadzić do codziennego menu produkty zawierające kwasy omega 3, witaminę C, witaminy z grupy B, cynk. Palacze powinni zrezygnować z palenia papierosów.

Na co dzień trzeba stosować kosmetyki zawierające filtry UV, zwłaszcza w sezonie letnim. Ponieważ skóra dotknięta trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa, trzeba zrezygnować z peelingu mechanicznego. W łagodzeniu objawów pomagają kosmetyki do cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień.

Zabiegi kosmetologiczne na trądzik różowaty

Domowe sposoby na radzenie sobie z trądzikiem różowatym powinny być traktowane nie jako samodzielna kuracja, a jako wsparcie w terapii kosmetologicznej. Podstawą leczenia trądziku różowatego w pierwszym i drugim stadium choroby jest bowiem konsultacja kosmetologiczna i seria indywidualnie dobranych zabiegów. Nie da się pokonać trądziku różowatego bez profesjonalnej pomocy.

Kwas azelainowy – medyczny peeling chemiczny – zabieg opracowany specjalnie dla wrażliwych typów skóry, skłonnych do podrażnień, naczynkowych oraz z problemem trądziku różowatego. Zabieg łagodzi stany zapalne skór, w przypadku występowania trądziku różowatego wyraźnie rozjaśnia rumień, zmniejsza obrzęk. Efekty widać już po pierwszym zabiegu, jednak kuracja powinna objąć minimum cztery robione w dwutygodniowych odstępach.

Dezinkrustacja – zaawansowany technologicznie zabieg głębokiego oczyszczania skóry, polegający na wprowadzeniu w głębsze warstwy skóry substancji czynnych – oczyszczających i odżywczych. Efektem zabiegu jest poprawienie kondycji skóry, wygładzenie i oczyszczenie. W przypadku leczenia trądziku różowatego do dezinkrustacji wykorzystuje się kwas azelainowy.

Zabieg Black Doll – nazywany jest także laserowym peelingiem węglowym Black Doll. Na skórę twarzy nakłada się specjalny węglowy preparat o właściwościach oczyszczających i peelingujących. Do aktywizowania aktywnych składników preparatu niezbędne jest naświetlenie skóry laserem. Efektem zabiegu jest między innymi głębokie oczyszczenie, poprawa kondycji skóry i redukcja przebarwień.

Zamykanie naczynek laserem – nowoczesna metoda walki między innymi z trądzikiem różowatym. Likwidacja nieestetycznych zmian w obrębie skóry twarzy (zamknięcie naczynek) pozwala niemal całkowite pozbycie się rumienia towarzyszącego trądzikowi różowatemu, a także na zminimalizowanie efektu zaczerwienienia skóry np. pod wpływem wysokiej temperatury.

Powyższa lista to tylko kilka przykładów specjalistycznych i skutecznych zabiegów kosmetycznych wykorzystywanych w leczeniu trądziku różowatego. Więcej informacji oraz pełną listę zabiegów można znaleźć tutaj.

Trądzik różowaty – kiedy udać się do dermatologa

Leczenie dermatologiczne wprowadza się w skrajnych przypadkach, gdy problem jest mocno nasilony. Najczęściej obejmuje ono antybiotykoterapię, która mimo dużej skuteczności, jest znaczącym obciążeniem dla organizmu. Właśnie dlatego warto podjąć kroki w celu zwalczenia trądziku różowatego już przy pierwszych jego objawach.

Trądzik różowaty nie jest wyrokiem na całe życie. Jeśli widzimy u siebie niepokojące objawy, warto jak najszybciej podjąć kroki w celu ich zdiagnozowania i ewentualnego leczenia. Zapobieganie rozwojowi choroby poprzez metody domowe i odpowiednio dobraną dietę połączone z profesjonalną pielęgnacją kosmetyczną jest w tym wypadku kluczowe dla powodzenia kuracji.

Powiedzmy to jeszcze raz: trądzik różowaty jest uleczalny!

Źródło: Poczucie Piękna


 

Artykuł sponsorowany