Go to content

Co się dzieje z twoim ciałem, kiedy przestajesz palić? Pierwsze zmiany już po 20 minutach

fot. Dudits

Palenie uwalnia do organizmu tysiące substancji chemicznych. Rezultatem jest nie tylko uszkodzenie płuc, ale także serca i wielu innych struktur ciała. Ale nawet jeśli paliłaś przez wiele lat, możesz odwrócić tego skutki i odczuć korzyści już od pierwszych godzin po wypaleniu ostatniego papierosa. Po roku będziesz innym człowiekiem, a po 15… sama zobacz. Poniżej przedstawiamy niektóre z wielu korzyści zdrowotnych, których możesz doświadczyć, rzucając palenie już dziś.

20 minut po ostatnim papierosie

Pozytywne skutki zdrowotne rzucenia palenia zaczynają się już 20 minut po ostatnim papierosie. Twoje ciśnienie krwi i puls zaczną wracać do normalnego poziomu. Ponadto włókna w oskrzelach, które wcześniej nie poruszały się dobrze z powodu ciągłego narażenia na dym, ponownie zaczną się poruszać. Jest to korzystne dla płuc: włókna te pomagają usuwać czynniki drażniące i bakterie z płuc, pomagając zmniejszyć ryzyko infekcji.

8 godzin po ostatnim papierosie

Po ośmiu godzinach poziom tlenku węgla powróci do bardziej normalnego poziomu. Tlenek węgla to substancja chemiczna obecna w dymie papierosowym, która zastępuje cząsteczki tlenu we krwi, zmniejszając ilość tlenu dostarczanego do tkanek. Kiedy tlenek węgla znika, poziom tlenu w organizmie zaczyna wzrastać do bardziej normalnego poziomu. Ten zwiększony poziom tlenu pomaga odżywiać tkanki i naczynia krwionośne, które otrzymywały go mniej podczas palenia.

24 godziny po ostatnim papierosie

W ciągu jednego dnia zmniejszyłaś już ryzyko zawału serca. Dzieje się tak z powodu zmniejszonego zwężenia żył i tętnic, a także zwiększonego poziomu tlenu, który trafia do serca, aby poprawić jego funkcjonowanie. W tym czasie poziom nikotyny w krwioobiegu również spadł do znikomych ilości.

48 godzin po ostatnim papierosie

Po 48 godzinach uszkodzone wcześniej zakończenia nerwowe zaczynają się odbudowywać! Możesz również zacząć zauważać, że zmysły, które wcześniej były przytępione z powodu palenia, poprawiają się. Możesz zdać sobie sprawę, że pachniesz i smakujesz lepiej niż przedtem.

72 godziny po ostatnim papierosie

Fot. iStock / yulkapopkova

W ciągu trzech dni po rzuceniu palenia zauważysz, że łatwiej ci oddychać. Dzieje się tak, ponieważ oskrzela zaczęły się rozluźniać i bardziej otwierać. Ułatwia to wymianę powietrza między dwutlenkiem węgla a tlenem. Ponadto pojemność płuc lub zdolność płuc do wypełniania się powietrzem wzrasta już około trzech dni po rzuceniu palenia.

Tydzień po ostatnim papierosie

Pierwszy tydzień jest ważny nie tylko dla twojego zdrowia, ale także dla twojego wskaźnika powodzenia w rzuceniu palenia na dłuższą metę. Palacze, którym udaje się przetrwać tydzień bez palenia, mają dziewięć razy większe szanse na rzucenie palenia. Szanse na rzucenie palenia na dobre wzrastają z każdą próbą. Jeśli zdołasz dotrwać do jednego tygodnia, możesz wytrzymać to przez całe życie.

Dwa tygodnie po ostatnim papierosie

W ciągu dwóch tygodni od rzucenia palenia możesz zacząć zauważać, że nie tylko łatwiej oddychasz. Łatwiej ci się też chodzi. Dzieje się tak dzięki lepszemu krążeniu i dotlenieniu. Funkcja płuc zwiększa się nawet o 30 proc. po około dwóch tygodniach od rzucenia palenia, zauważają w badaniach uczeni z University of Michigan.

Miesiąc po ostatnim papierosie

W ciągu zaledwie jednego krótkiego miesiąca możesz doświadczyć wielu zmian zdrowotnych związanych z rzuceniem palenia. Odczujesz podwyższenie ogólnej energii życiowej. Możesz również zauważyć, że wiele objawów związanych z paleniem zmniejszyło się, np. przekrwienie zatok i duszność podczas ćwiczeń. Oprócz tych korzyści, włókna w płucach, które pomagają utrzymać zdrowe płuca, odbudowują się. Włókna te mogą pomóc zmniejszyć nadmierne gromadzenie się śluzu i chronić przed infekcjami bakteryjnymi.

Trzy miesiące po ostatnim papierosie

Fot. iStock/Sezeryadigar

W ciągu trzech miesięcy po rzuceniu palenia kobieta może poprawić swoją płodność, a także zmniejszyć ryzyko przedwczesnego narodzin dziecka.

Sześć miesięcy po ostatnim papierosie

Po sześciu miesiącach od rzucenia palenia wiele osób często zauważa, że ​​lepiej radzi sobie ze stresującymi wydarzeniami, które pojawiają się na ich drodze już bez poczucia, że ​​muszą zapalić. Mogą również zauważyć, że odkrztuszają znacznie mniej śluzu i flegmy. Dzieje się tak, ponieważ drogi oddechowe są znacznie mniej zapalne bez stałego narażenia na dym papierosowy i chemikalia zawarte w papierosach.

Rok po ostatnim papierosie

Po roku od rzucenia palenia twoje płuca znacznie poprawią swoją pojemność i funkcjonowanie. Zauważysz, o ile łatwiej oddychasz podczas wysiłku i o ile mniej kaszlesz w porównaniu do czasów, kiedy paliłaś. Oprócz tych korzyści zdrowotnych zaoszczędzisz ogromną ilość pieniędzy. Palenie papierosów jest drogie. Po roku zaoszczędzisz ok. 5,5 tys. złotych!

Trzy lata po twoim ostatnim papierosie

W ciągu trzech lat po rzuceniu palenia ryzyko zawału serca zmniejszy się do poziomu u osoby niepalącej. Palenie nie tylko ogranicza dopływ tlenu do serca. Niszczy również wyściółkę tętnic. Tkanka tłuszczowa zaczyna się gromadzić, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Rzucenie palenia może pomóc odwrócić te skutki.

Pięć lat po twoim ostatnim papierosie

Fot. iStock/Terroa

Według Uniwersytetu Karoliny Północnej, pięć lat po rzuceniu palenia ryzyko zgonu z powodu raka płuc spada o połowę w porównaniu z okresem palenia.

10 lat po twoim ostatnim papierosie

Po upływie dekady ryzyko zgonu z powodu raka płuc spada do poziomu osoby niepalącej. Komórki, które wcześniej były przedrakowe, są teraz zastępowane zdrowymi komórkami. Oprócz zmniejszenia ryzyka raka płuc zmniejsza się również ryzyko zachorowania na choroby związane z paleniem. Obejmuje to zmniejszone ryzyko zachorowania na raka:

  • usta
  • przełyk
  • pęcherz moczowy
  • nerki
  • trzustka

15 lat po ostatnim papierosie

Po 15 latach ryzyko zawału serca i udaru zmniejszyło się do poziomu u osoby, która nigdy wcześniej nie paliła. Chociaż cofnięcie czasu na skutki palenia może zająć trochę czasu, 15 lat bez palenia stanowi kamień milowy dla Twojego zdrowia i ogólnego samopoczucia.