Endometrioza — to tajemniczo brzmiące schorzenie dotyka na świecie blisko 180 milionów kobiet. U wielu z nich staje się przyczyną niepłodności, częstych dolegliwości bólowych i pogorszenia jakości życia. Mimo tego, wiedza na temat endometriozy nadal nie jest rozpowszechniona.
„Wędrujące” komórki
Endometrioza jest chorobą charakteryzującą się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy (endometrium) poza jamą macicy. Komórki te wykazują aktywność wydzielniczą, reagują na zmiany hormonalne wynikające z cyklu miesiączkowego, co powoduje reakcję zapalną. Ten przewlekły proces skutkuje wewnętrznymi krwawieniami, tworzeniem się bolesnych guzków, stanu zapalnego, powstawania blizn oraz zrostów. Zaawansowanie endometriozy rozróżniono wg czterech stopni:
- I stopień: niewielkie ogniska endometriozy, zrosty zlokalizowane w jajnikach i jajowodach.
- II stopień: duża liczba ognisk endometriozy, na jajnikach mogą powstawać tzw. torbiele endometrialne.
- III stopień: duża liczba ognisk endometriozy, powyżej 5 mm. Na więzadłach krzyżowo-macicznych tworzą się zrosty.
- IV stopień: najcięższe stadium rozwoju choroby. Występują kilkucentymetrowe torbiele endometrialne, nieruchoma macica, ogniska endometriozy występują m.in. na wyrostku robaczkowym, w pochwie, szyjce macicy, pęcherzu moczowym, płucach.
Nie ustalono konkretnych przyczyn rozwoju endometriozy. Pojawia się ona zarówno w przypadku przedostawania się krwi miesiączkowej przez jajowody do jamy otrzewnowej i wszczepiania się złuszczonych komórek endometrium, jak i u kobiet bez zaburzeń na tym tle.
Objawy endometriozy
Objawy tej choroby mogą być uzależnione od tego, gdzie występują ogniska zapalne:
- ból w miednicy małej,
- bolesne miesiączkowanie,
- bolesne stosunki płciowe,
- niepłodność,
- ból w czasie oddawania moczu i stolca,
- bóle brzucha i w krzyżu,
- cykliczny ból kończyny dolnej o charakterze rwy kulszowej,
- cykliczne krwawienia z odbytnicy lub dróg rodnych,
- objawy z dolnego odcinka przewodu pokarmowego: wzdęcia, biegunka, biegunka na przemian z zaparciami,
- objawy ze strony układu moczowego, np. parcia naglące lub częstomocz.
W wielu przypadkach endometrioza nie daje jasnych sygnałów i diagnozowana jest przypadkiem, podczas badania ginekologicznego lub niezwiązanej z nią operacji.
Leczenie endometriozy
Po rozpoznaniu, które możliwe jest m.in. podczas badania ginekologicznego, badania USG, tomografii rezonansu magnetycznego oraz podczas laparoskopii, lekarz może zaproponować leczenie dobrane pod indywidualny stan pacjentki. Stosuje się metody farmakologiczne lub (oraz) chirurgiczne, jednak ich zasadność jest kwestionowana ze względu na to, że problem najczęściej powraca.
źródło: www.mp.pl, zdrowie.tvn.pl