Go to content

Zaćma to bezbolesna choroba oczu. Jak przebiega leczenie?

Fot. Materiały prasowe

Zaćma – podstępna, bezbolesna choroba oczu. Profesjonalna diagnostyka i leczenie. Korekcja wad wzroku u dzieci.

Zaćma

Zaćma, inaczej katarakta, jest jedną z najpowszechniejszych chorób oczu. Na skutek zmętnienia soczewki oka znacznie pogarsza się jakość, przede wszystkim ostrość widzenia. Zaćma jest głównie chorobą podeszłego wieku, ale jej etiologia obejmuje również czynniki dziedziczne, urazy, przewlekłe stany zapalne oka, a także niepożądane skutki stosowania określonych leków. Nieleczona, zaćma może prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku.

Fot. Materiały prasowe

Objawy zaćmy

Symptomy rozwijającej się zaćmy przejawiają się w różnego rodzaju upośledzeniach wzroku. Tak więc jest to pogarszająca się, mimo stosowania coraz silniejszych szkieł korekcyjnych, ostrość widzenia. Następuje pogorszenie (z czasem brak widzenia) wzroku w ciemności. Jasne kolory widziane są w ciemniejszych odcieniach.  W oku dotkniętym chorobą może również występować podwójne widzenie.

Diagnostyka zaćmy

Diagnostyka zaćmy rozpoczyna się wywiadem lekarskim, który poprzedza badanie specjalistyczne. Pacjent szczegółowo opisuje symptomy pogorszenia widzenia świadczące o rozwoju choroby. Następnym etapem jest badanie przedniego odcinka gałki ocznej w lampie szczelinowej. Badanie to ma na celu ocenę stopnia, a także rodzaju zmętnienia soczewki oka. Dodatkowo wykonuje się badanie dna oka w kierunku wykluczenia innych źródeł pogorszenia wzroku, jak zanik nerwu wzrokowego, odwarstwienie siatkówki, czy też zwyrodnienie plamki żółtej.

Leczenie zaćmy. Zabieg zaćmy

Rozwój wcześnie zdiagnozowanej zaćmy może być spowalniany farmakologicznie, poprzez aplikowanie do oczu odpowiednich preparatów w formie kropli. Jednakże w przypadku zmętnienia całej soczewki, jedyną opcją jest zabieg operacyjny polegający na wszczepieniu sztucznej soczewki. Rozwój technologii medycznych powoduje, że jest to interwencja nieskomplikowana i bezpieczna, a co najistotniejsze, niezwykle skuteczna. Operujący lekarz dokonuje niewielkiego nacięcia w oku pacjenta, po czym rozbija i usuwa patologicznie zmienioną soczewkę, wykorzystując w tym celu delikatny strumień płynu (emulsyfikacja płynową) lub ultradźwięki (fakoemulsyfikacja). Następnie usunięta uszkodzona soczewka zastąpiona zostaje sztuczną soczewką wewnątrzgałkową, bardzo trwałą i posiadającą właściwości percepcyjne struktury naturalnej.

Fot. Materiały prasowe

Fakoemulsyfikacja ultradźwiękowa. Zdaj się na specjalistów

Fakoemulsyfikacja ultradźwiękami to najnowocześniejsza metoda leczenia zaćmy. Wszczepienie idealnie przezroczystej i dopasowanej sztucznej soczewki sprawia, że poprawa widzenia następuje natychmiast po zabiegu. Jest to metoda bezbolesna i niewymagająca dokuczliwej rekonwalescencji. Masz podejrzenie zaćmy? Czeka na Ciebie zespół najlepszych specjalistów z Citomed®.

Kapsulotomia – leczenie zaćmy wtórnej

Zaćma wtórna to stan, który może wystąpić u pacjentów po przebytym zabiegu fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej. Prostym, szybkim i skutecznym zabiegiem jest w tym przypadku kapsulotomia. Wykorzystywanym narzędziem jest tu laser YAG, który powoduje wytworzenie szczeliny optycznej w centralnym obszarze zmętniałej torebki oka. Zabieg kapsulotomii daje prawie natychmiastowy rezultat.

Leczenie zeza u dzieci

Niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju dziecka jest wczesna diagnostyka i leczenie wad wzroku. Precyzyjne zdiagnozowanie pojawiających się patologicznych zmian wymaga użycia profesjonalnego sprzętu oraz wiedzy najlepszych lekarzy. Przeprowadzenie pełnych badań diagnostycznych oraz leczenie zeza u dzieci przy zastosowaniu specjalistycznych ćwiczeń to domena poradni okulistycznych Citomed®.


Artykuł sponsorowany