Choroby Zdrowie

Brak apetytu, gorączka i przyspieszone tętno mogą zwiastować zapalenie trzustki. Nie lekceważ tych objawów

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
3 marca 2020
Trzustka - objawy , dieta
Fot. iStock – Trzustka - objawy, dieta, rak, zapalenie
 

Trzustka to bardzo istotny narząd, o którym zaczynamy myśleć dopiero wtedy, gdy coś się niedobrego dzieje. Jest ważnym elementem układu pokarmowego oraz produkuje hormony, które regulują poziom cukru we krwi. Kiedy trzustka wywołuje konkretne objawy, gdy już nie domaga?

Trzustka – na czym polega jej działanie?

Trzustka znajduje się w jamie brzusznej, za żołądkiem. Jest średniej wielkości narządem (12-20 cm), składającym się z trzech części: głowy, trzonu i ogona.

Trzustka zbudowana jest z  pęcherzyków wydzielniczych oraz z przewodów wyprowadzających sok trzustkowy do dwunastnicy. Większość z budujących ją gruczołów pełni funkcję zewnątrzwydzielniczą, (produkuje substancje służące do trawienia składników pokarmowych), pozostałe komórki pełnią funkcję wewnątrzwydzielniczą (wydzielają do krwi hormony – insulina i glukagon – regulujące poziom glukozy w organizmie. Gdy zaczyna chorować trzustka, początkowo objawy nie są oczywiste. W zależności od rodzaju schorzenia, mogą one przybierać inną postać i powodować odmienne konsekwencje.

Trzustka - objawy , dieta

Fot. Trzustka / iStock

Trzustka – objawy zapalenia  

Najczęstszą przyczyną problemów z trzustką jest niehigieniczny tryb życia oraz niezdrowe podejście do jedzenia. Trzustce zdecydowanie nie służy nadużywanie alkoholu, duża ilość tłustego jedzenia, bardzo obfite posiłki. Inną przyczyną stanów zapalnych w trzustce mogą być kamienie żółciowe, niedrożność przewodu żółciowego, uraz jamy brzusznej, zakażenia wirusowe. Rzadziej przyczyną są zaburzenia metaboliczne, skutek uboczny niektórych leków, lub zapalenie przytarczyc.

Rozróżniamy trzy rodzaje zapalenia trzustki:

 • ostre zapalenie trzustki – prowadzi ono do aktywacji enzymów już w trzustce, co wpływa na niszczenie trzustki i okolicznych tkanek;
 • przewlekle zapalenie trzustki – mówimy o niej, gdy pojawiają się częste stany zapalne tego narządu, które prowadzą do pojawienia się tkanki łącznej włóknistej, co powoduje jej niewydolność.
 • autoimmunologiczne zapalenie trzustki – jest skutkiem ataku układu odpornościowego na własne tkanki – w tym przypadku trzustki (tzw. autoagresja).

Trzustka – objawy zapalenia

Najczęściej pierwszym i bardzo bolesnym objawem zapalenia trzustki różnych typów jest ostry ból w górnej części brzucha. Ból bywa ostry, promieniujący i trwający kilka dni, co może uniemożliwiać zwyczajne funkcjonowanie. W przypadku, gdy trzustka nie produkuje już enzymów, które ją uszkadzały, ból może ustąpić.

Stan zapalny w trzustce może wywoływać inne objawy:

 • brak łaknienia,
 • nudności i wymioty,
 • wzdęcia,
 • duszności, przyspieszenie oddechu, sinica,
 • brak lub niewielka ilość moczu,
 • przyspieszone tętno, spadek ciśnienia tętniczego krwi,
 • gorączka,
 • zaburzenia świadomości,
 • zaburzenia krzepnięcia,
 • cukrzyca.

Po zaobserwowaniu u siebie kilku z powyższych objawów, należy skorzystać z porady lekarza. W wielu przypadkach przy ostrym przebiegu zapalenia trzustki, konieczne bywa leczenie prowadzone w szpitalu.

trzustka - dieta, objawy, rak, zapalenie

Fot. iStock/elenaleonova

Trzustka – objawy nowotworu

Trzustka rzadko daje o sobie znać, a objawy towarzyszące jej chorobom mylimy z  innymi chorobami układu trawienia, w nich opatrując przyczyn gorszego samopoczucia. Nowotwór trzustki to jeden z najbardziej niebezpiecznych – śmiertelnych – nowotworów, które zbierają bezlitosne żniwo. Zazwyczaj pacjent słyszy diagnozę, gdy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium i nie pozostawia wiele nadziei na skuteczne leczenie.

Rak trzustki statystycznie najczęściej rozwija się u osób powyżej 60. roku życia, ale coraz częściej chorują na niego ludzie młodzi, dopiero wchodzący w dorosłe życie. Najbardziej narażeni są na niego palacze oraz alkoholicy, osoby cierpiące na  przewlekłe zapalenie trzustki, zmagające się z cukrzycą i otyłością. Nie bez winy jest także zgubna dla organizmu dieta – trzustka źle znosi smażenie potraw i nadmiar tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.

Trzustka – wczesne objawy nowotworu:

 • dyskomfort w górnej części brzucha,
 • wzdęcia,
 • utrata apetytu,
 • ogólne osłabienie.

Trzustka – objawy zaawansowanego nowotworu: 

 • gwałtowny spadek masy ciała,
 • ból brzucha promieniujący od pępka w stronę kręgosłupa,
 • żółtaczka i świąd skóry,
 • wodobrzusze oraz obrzęki,
 • wysokie stężenie glukozy we krwi,
 • choroba wrzodowa i biegunka.

Początkowo objawy raka trzustki mylone są ze zwykłą niestrawnością. Gdy objawy przybierają na sile, trzustka zazwyczaj jest już w stopniu zaawansowanym objęta przez chorobę, a pacjent traci szanse na skuteczną terapię przedłużającą życie.

Trzustka – dieta dla zdrowia

Dieta jest konieczna, by wrócić do dobrej formy w przypadku zapalenia trzustki oraz nowotworu. Można wprowadzić także pewne zmiany profilaktyczne do codziennego menu po to, by uniknąć przykrych kłopotów z trzustką. Jeśli zmiany mają obejmować osobę chorą, wszelkie modyfikacje w stylu żywienia należy konsultować z lekarzem lub dietetykiem.

Zdrowa trzustka dieta – ogólne zasady

 • 5 posiłków dziennie, o małej objętości,
 • zaleca się wprowadzenia do diety produktów o obniżonej zawartości tłuszczu,
 • w przypadku istniejących już problemów z trzustką należy sięgać po produkty lekkostrawne, ponieważ produkty cięższe, w tym pełnoziarniste, mogą wzmagać problemy trawienne,
 • posiłki najlepiej jak najczęściej przyrządzać bez tłuszczu w wodzie/na parze, lub pieczone,
 • smażenie w dużej ilości tłuszczu jest zakazane,
 • zasmażki i wywary mięsne również nie są polecane, podobnie jak smalec, śmietana, tłuste sery,
 • przy kłopotach z trzustką należy unikać warzyw wzdymających – kapusty, grochu, fasoli, szczypiorku,
 • należy unikać ostrych przypraw i dużej ilości soli,
 • odstawić alkohol i papierosy.

źródło:  www.mp.pl onkologia.org.pl 

Choroby Zdrowie

To miłość nasza. Jak wczoraj mi powiedziałeś, pierwsza, jedyna i ostatnia. Jesteśmy dla świata skreśleni, bo igramy z ogniem. Akcja #Niewysłany List

Listy do redakcji
Listy do redakcji
3 marca 2020
Akcja #Niewysłany List
 

Mój Drogi G.
Chcę opisać to, co nas spotkało. W końcu przelać na papier wszystko to, co czuję, a powiedzieć nikomu nie mogę. Nie mogę, bo taką mamy umowę, bo jesteśmy dla świata skreśleni, bo igramy z ogniem. I choć wiemy, jak bardzo to niebezpieczne i niemoralne to przestać oboje nie potrafimy.

Nie wiem jakby wyglądało moje życie bez Ciebie. Nie potrafię sobie wyobrazić legalnego związku, gdzie nikt z dwojga partnerów nie musi się ukrywać ani pochwalić nikomu tym, że kocha kogoś najbardziej na świecie.

Dokładnie pamiętam ten dzień, gdy Cię pierwszy raz zobaczyłam. Przepadłam od razu. Wokół tłumy modlących się żarliwie, ja zresztą też, bo moja mama wygrała z rakiem. Jednak między jedną „zdrowaśką” a drugą myślałam o Tobie. Ja, właśnie obroniona magister marketingu, opanowana, widząca świat liczbami, po jednym poważnym związku, nagle  niczym gówniara zakochuje się w chłopaku, który ledwo, co przyjął święcenia kapłańskie. Im mocniej modliłam się o to, byś zniknął sprzed moich oczu, tym częściej na Ciebie natrafiłam. Nawet to Ty przypadkiem byłeś obok, gdy idąc w upale, straciłam przytomność. I to Ty niosłeś mnie do pobliskiego domu, bo całe szczęście zemdlałam na obrzeżach malutkiej wioski. Zadbałeś, bym na dwa dni miała zapewniony transport, przejąłeś się. Byłeś szalenie otwarty i wesoły.

Szkoda go na księdza – pomyślałam nie mając żadnych niecnych zamiarów. Po pielgrzymce to Ty do mnie zadzwoniłeś, pytając o zdrowie. Ja, choć wciąż o Tobie śniłam, unikałam miejsc, w jakich mogłabym teoretycznie Cię spotkać. To Ty zaproponowałeś kawę i lody. A potem obiad. Zawsze byłeś w koloratce, grzeczny i szarmancki. Stałeś się moim przyjacielem, którego zaczęłam kochać po cichu linczując się w myślach za to uczucie. Mężczyźni obecni dookoła w ogóle mnie nie interesowali. Skupiłam się na pracy, gdzie odnosiłam sukcesy. A pytania rodziców o chłopaka zbywałam trudami wielkomiejskiego życia.

To Ty wysłałeś ten SMS. W środku nocy pisząc, że przeze mnie nie możesz wypełniać posługi, że o mnie marzysz, że uwielbiasz mój uśmiech i krzywe dwójki, że świetnie wyglądam w tych nowych dżinsach. I że się zakochałeś.

Płakałam nad tym przeklętym telefonem z radości i wściekłości. Odwzajemniałeś moje uczucia, a nie mogłeś być mój. Jeszcze wtedy miałam siłę zaproponować, byś usunął mój numer, byśmy zniknęli ze swoich żyć. Dałeś mi spokój ma kilka miesięcy. Ja też dumnie i uparcie milczałam. Dostałam awans, nawet poszłam kilka razy na randkę.

Znów napisałeś i wtedy już nie umiałam Ci odmówić. Warunki mieliśmy idealne. W jednym dużym mieście, na dwóch różnych końcach. Ja  w wynajmowanej kawalerce. To tam kochaliśmy się namiętnie, kradnąc kawałki nocy. Jedliśmy posiłki, rozmawialiśmy. To nie był i nie jest tylko seks. To jedność dusz dwojga ludzi, którzy nie mogą po prostu ze sobą być. Jesteś świetnym księdzem, normalnym zdrowym mężczyzną.

W opinii publicznej to niestety się wyklucza, dlatego żyjemy razem w ukryciu wytresowani do granic możliwości. Mamy dla siebie dwa, trzy tygodnie w roku, kiedy to masz urlop i możesz zniknąć. Wtedy poza granicami kraju a czasem i Europy możemy być sobą, chodzić za rękę, tańczyć, pływać, śmiać się do siebie i słuchać tych komentarzy „what a lovely couple”.

Nasza miłość trwa już dziesięć lat. Jest silna, ale tak bardzo nieakceptowalna. Wiem o instytucji kościoła tyle, że nie mam już wyrzutów sumienia. Ja po prostu kocham człowieka, który należy do Boga. Nigdy nic nie ukradłam, nie zrobiłam nikomu świństwa. Pracuję uczciwie, nie podrywam czyichś mężów jak to robią moje korpokoleżanki, które w przeciwieństwie do mnie dostaną rozgrzeszenie.

Jesteś moim kochankiem, przyjacielem, pomocnikiem. Pomagasz zawsze, gdy Cię  potrzebuję. Bez Ciebie nie poradziłabym siebie ze śmiercią mamy. Wspierasz mnie, dzięki czemu robię karierę. Uczysz jak rozpoznać intencje innych ludzi. Dziś już wiem, że w korpo nie ma przyjaźni. Złudny uśmiech przykrywa podstępy i chęć podłożenia innym nogi. Jesteś ze mną w chorobie i zdrowiu, na dobre i na złe. Dajesz mi to, czego mogę tylko oczekiwać od partnera.

W tej miłości oboje coś poświęcamy. Ja bycie matką i żoną, Ty – ojcem i mężem. Bo przecież to oczywiste, ze w innych okolicznościach już dawno bylibyśmy po ślubie i żyli jak miliony par. Dziś przysięgę złożyliśmy tylko sobie, żyjemy razem, choć na odległość.

Przepracowaliśmy lęki i wyrzuty sumienia. Nie odejdę już więcej od Ciebie, jak to uczyniłam dwa razy, chcąc zwrócić Ci wolność, a sobie spokój.

To trudna miłość. Pełna poświęceń i pasji, bo  kłócimy się jak inne pary sfrustrowane codziennością.

To miłość mocniejsza niż nakazy i zakazy, bo trwa mimo wszystko i wbrew wszystkiemu.

To miłość nasza. Jak wczoraj mi powiedziałeś, pierwsza, jedyna i ostatnia.

Ten list to jedyna możliwość, bym pochwaliła się światu, że kocham i jestem kochana, że doświadczam miłości potężnej i zakazanej, której bez względu na wszystko nie  będę żałować. Bo jak można żałować tego, że dostało się od kogoś coś najpiękniejszego i podarowało mu to samo?

Dziewczyna SzamaKapłana

O akcji „Niewysłany list”

Każdy ma swój niewysłany list. Czasem zapisany tylko w sercu. Czekający w szufladzie niezałatwionych spraw. Na wysłanie niektórych jest już za późno, na inne brak odwagi, brak aktualnego adresu…  A może wszystko byłoby inne, gdyby się tylko od nich uwolnić?

Piszcie do nas, anonimowo jeśli chcecie. Wyślijcie wreszcie swoje listy i poczujcie ulgę. Wybrane listy opublikujemy, a kilka z nich nagrodzimy.

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Niewysłany list” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

10 x zestaw nagród, składający się z:

 • 2 części zbiory opowiadań Opowiem ci o zbrodni

 • ekologiczna torba na zakupy

 • zawieszka na torebkę z grafiką Porysunki

www.lifetimetv.pl

LifetimePolska

lifetimepolska5 x zestaw nagród, składający się z:

1 x zestaw nagród, składający się z:

www.floradix.pl

www.naszazielarnia.pl

Floradixpolska

naszazielarnia


 

5 x komplet bielizny Alles (biustonosz i majtki, do wyboru na stronie www.alles.pl – w dostępnych rozmiarach i modelach))

Rozważna czy romantyczna? Spokojna czy energiczna? Niezależnie od tego, jaka jesteś, zakochaj się w bieliźnie Alles! Weź udział w walentynkowym konkursie Oh!Me i wygraj dowolny komplet niezwykle kobiecej bielizny, która doskonale podkreśli twój styl i temperament!

www.alles.pl

BieliznaAlles

alles.bielizna


1 x  EMILIA KIPPER – Bransoletka z serduszkiem

1 x EMILIA KIPPER – Sztywna bransoletka z turkusową emalią

1 x MIŁOŚĆ TO OGIEŃ – Łańcuszek z sercem

1 x ANNE HULTQUIST – Krótki pozłacany wisiorek z napisem

1 x MYA BAY – Sztywna bransoletka z napisem

 

www.kateandkate.pl

kateandkate.bizuteria

kate_and_kate

Wszystkie „Niewysłane listy” możecie przeczytać tutaj.

Akcja trwa 03.02.2020 od 29.02.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 15.03.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Choroby Zdrowie

Jest bajecznie słodka, pomaga w odchudzaniu i chroni serce. Dlaczego jeszcze warto jeść papaję?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
3 marca 2020
papaja - owoc, jak jeść, właściwości
Fot. iStock – papaja - owoc, jak jeść, właściwości

Papaja to egzotyczny owoc, po który sięgamy coraz częściej. Doceniamy ją przede wszystkim za smak, choć zalet dla zdrowia również jej nie brakuje. Za co konkretnie warto pokochać papaję i jak jeść ją, by była najsmaczniejsza?

Papaja pochodzi z Ameryki i przybiera owalny kształt o długości około 40 cm i 30 cm średnicy, często kojarzony z dużą gruszką. Dojrzały owoc charakteryzuje się żółto-pomarańczową skórką. W środku, miękki miąższ przybiera kolor pomarańczowy lub łososiowy. Im bardziej jest pomarańczowy, tym bardziej smaczny. Miąższ ukrywa dużą ilość nasion w galaretowatej otoczce. Papaja cieszy się coraz większym powodzeniem, bo i coraz łatwiej ją kupić. Bez problemu znajdziemy ją w hiper i supermarketach, więc warto skusić się choć raz na tę zdrową słodycz. Wybierając papaję, najlepiej sięgać po owoce dojrzałe –  pomarańczowe i lekko miękkie. Jeśli papaja jest niedojrzała i twarda, należy włożyć go do papierowej torebki i zostawić w temperaturze pokojowej, a dojrzeje. Nie należy wybierać owoców obitych, pokrytych plamami i pomarszczonych.

papaja - owoc, jak jeść, właściwości

Fot. Papaja/iStock

Papaja – owoc o wielu właściwościach odżywczych

Papaja w miąższu skrywa duże ilości witamin i substancji pozytywnie wpływających na zdrowie. Miąższ papai to dobre źródło: witaminy C, witaniny K, witaminy E, witaminy B5, witaminy B6, witaminy B9, beta karotenu, karotenoidów, antyoksydantów, potasu i magnezu, a także błonnika pokarmowego. Zawiera 43 kcal w 100 g owocu, a jej indeks glikemiczny wynosi 59. Im bardziej dojrzały owoc, tym smaczniejszy i o większej zawartości składników odżywczych.

Papaja – właściwości dla zdrowia

Papaja uważana jest za owoc bardzo zdrowy, chwalona za działanie przeciwzapalne, przeciwpasożytnicze i przeciwbólowe. Zawiera fibryny usprawniające krzepnięcie krwi, poleca się ją w leczeniu chorób grzybiczych i stanów zapalnych skóry. Ale to nie jedyne jej zalety.

Owoc papai chroni serce. Potężna dawka błonnika w miąższu wspiera obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi. Obecność witamin C i E oraz karotenoidów chronią układ krwionośny, a alkaloid o nazwie karpaina wzmocnia mięsień sercowy.

Papaina przyspiesza i ułatwia trawienie. Papaina to enzym przyśpieszający trawienie białka nie tylko w żołądku, ale też w dwunastnicy. Papaja koi błonę śluzową żołądka, łagodzi zgagę, wzdęcia i zaparcia, przywracając równowagę w przewodzie pokarmowym. Z tego powodu polecana jest w dietach odchudzających.

Odkwasza i odtruwa organizm. Spożywanie papai, która jest owocem zasadotwórczym wpływa na odkwaszenie organizmu. Zwolennicy medycyny naturalnej zalecają ją jako pomoc w regeneracji po chorobie i antybiotykoterapii. Papaja wspiera usuwanie toksyn z jelit i wspiera bytującą w nich florę bakteryjną.

papaja - owoc, jak jeść, właściwości

Fot. iStock

Papaja w profilaktyce nowotworów. Ten owoc wskazany jest w diecie antynowotworowej ze względu obecny w niej likopen – silny antyutleniacz, który pomaga oczyszczać organizm z toksyn i wspiera układu odpornościowy.

Wzmacnia plamkę żółtą. Wyniki badań opublikowane w amerykańskim piśmie „Archives of Ophthalmology” wskazują, że zjadanie przynajmniej trzech porcji papai dziennie obniża ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej u osób starszych, co prowadzi do utraty wzroku. Obecne w papai karotenoidy, takich jak luteina, kryptoksantyna i zeaksantyna zapobiegają degradacji plamki żółtej.

Papaja wzmacnia kolana. owoc papai bogaty jest we wspomnianą już luteinę i zeaksantynę, które obniżają ryzyko wystąpienia zwyrodnień w tkance chrzęstnej kolan, pozwalając dłużej zachować sprawność.

Papaja – czy nasiona są jadalne?

Czarne nasiona papai są jadalne, choć nie każdemu może odpowiadać ich dość ostry smak. Nasion papai nie poleca się kobietom w ciąży, ponieważ badania przeprowadzone na zwierzętach ujawniły, że mogą one wywołać trwałe uszkodzenia płodu i poronienia. Te same podejrzenia padły na niedojrzały miąższ papai, więc ciężarne powinny sięgać jedynie po dojrzałe owoce, które zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych.

papaja - owoc, jak jeść, właściwości

Fot. iStock

Papaja – jak jeść ten owoc?

Papaję należy umyć najpierw pod bieżącą wodą. Owoc przekrawa się  na pół i usuwa gniazda nasienne łyżeczką. następnie obiera się papaję ze skórki. Miąższ papai można zjeść na surowo lub po obróbce kulinarnej. Powodzeniem cieszą się porady, by papaję zmiksować z jogurtem, by stworzyć zdrowy i sycący koktajl. Słodka papaja idealnie komponuje się z zimnymi deserami, musami oraz sałatkami owocowymi. Należy jedynie pamiętać, by papaję do innych owoców dodawać na końcu, ponieważ obecna w niej papaina spowoduje ich zmiękczenie. Można z miąższu przygotować soki, lub syropy. Można ją również zastosować jako dodatek do różnych mięs (będą delikatniejsze), owoców morza, gulaszu, curry, dań pikantnych.


źródło:  www.odzywianie.info.pl ,www.medicalnewstoday.com 

Zobacz także

5 nieoczywistych objawów świadczących o tym, że powinnaś pić więcej wody

5 nieoczywistych objawów świadczących o tym, że powinnaś pić więcej wody

Pokaż mi swój talerz, a powiem ci czy jesteś szczęśliwa. Akcja „To lato jest Twoje. Pierwszy krok do zmian”

Olej z ostropestu dla zdrowia, na twarz i włosy

Olej z ostropestu – wybawienie dla wątroby, wsparcie dla urody. Dlaczego warto wprowadzić go do diety?