Choroby Zdrowie

Migrena z aurą i bez aury – jak rozpoznać jej objawy?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
10 kwietnia 2020
Migrena objawy - bez aury, z aurą, neurologiczne
Fot. iStock/Migrena objawy
 

Migrena jest przewlekłą chorobą, której objawy są bardzo dokuczliwe i często nie pozwalają na normalne funkcjonowanie w czasie ataku. Migrena wywołuje różne objawy, a silny, napadowy ból głowy to jedynie część tego, co spotyka migreników.

Można powiedzieć, że migrena jest problemem powszechnym. Szacuje się, że cierpi z jej powodu aż 1 miliard ludzi na całym świecie. Dotyka coraz młodszych osób, i nie jest specjalnie sprawiedliwa – zdecydowana większość migreników to kobiety. Migrena kojarzona jest z napadowym występowaniem bólów głowy, którym niekiedy towarzyszą dodatkowe objawy neurologiczne.

Migrena objawy – przyczyny problemów

Sytuację utrudnia fakt, że nie jest znana konkretna przyczyna migren. Na ich powstawanie może mieć wpływ wiele czynników. Najbardziej prawdopodobna jest teoria dotycząca związku bólów migrenowych z nadmiernym wydzielaniem serotoniny. Serotonina odpowiada za napięcie naczyń krwionośnych w mózgu, i to ona może powodować nagły skurcz i rozkurcz naczyń, co wywołuje dolegliwości. Badacze szczególną uwagę zwracają na poziom witaminy D, koenzymu Q 10, kwasu foliowego i ryboflawiny. Istnieją podejrzenia, że niski poziom tych składników może powodować lub nasilać chorobę. Zaobserwowano również, że wpływ na wystąpienie ataków może mieć przyjmowanie pewnych leków, pokarmów, oraz dodatków do żywności. Niedostatek snu lub jego nadmiar, czy nieregularny rytm dobowy może przyczyniać się do ataków migreny. Ponadto ryzyko zwiększa nadmierny stres, nagłe przerwanie nałogowego wypijania kofeiny w kawie, wahania ciśnienia atmosferycznego i gwałtowne zmiany klimatyczne. Do innych czynników należą bodźce zewnętrzne takie jak hałas, światło, silne zapachy.

"<yoastmark

Migrena objawy

Migrena powoduje objawy bardzo dokuczliwe i w wielu przypadków trudne do zniesienia. Specjaliści rozróżnili kilka typów migreny, z których najczęściej (80% wszystkich bólów głowy) pojawia się migrena prosta, następnie tzw. migrena oczna (migrena z aurą, klasyczna), która powoduje często objawy neurologiczne.

Migrena powoduje zazwyczaj silny i nawracający ból głowy, który zazwyczaj obejmuje jedną stronę głowy. Ból najczęściej jest pulsujący i nasila się przy ruchu, choć to nie jest sztywna reguła. Migrenicy skarżą się podczas ataku nie tylko na ból głowy, ale i nadwrażliwość na światło, dźwięki, zapachy, nudności, niekiedy występowanie wymiotów. Atak migrenowy rozwija się szybko, a największe natężenie bólu następuje w czasie dwóch pierwszych godzin trwania ataku. Ból migrenowy trwa od 4 do 72 godzin, co zależy od zastosowanego lub braku leczenia.

Migrena z aurą – objawy neurologiczne

Zazwyczaj pierwsze napady aury z atakami bólu głowy ujawniają się do 30 roku życia, by od 40 roku życia z czasem ulegać wyciszeniu. Zaobserwowano, że u pacjentów po 50. roku życia, migrenowy ból głowy dokucza rzadko. Wiadomo także, że u osób, których bliscy krewni cierpią na migrenę, ataki pojawiają się wcześniej, niż u innych i ustępują późnej. Migrena z aurą (oczna) najczęściej powoduje objawy neurologiczne, które są zaburzeniami krótkotrwałymi i odwracalnymi. U 2/3 pacjentów migrena oczna i jej objawy mają charakter jednostronny. Aura może wystąpić poprzedzając ból głowy, lub zaistnieć samodzielnie, bez bólu. Zazwyczaj objawy aury trwają od kilku do kilkunastu minut.

"<yoastmark

Migrena oczna – objawy: 

W zależności od rodzaju, migrena oczna może powodować różne objawy:

 • pojawiające się przed oczami migające plamy lub linie – zamglona plamka zauważalna w polu wzrokowym. Z czasem plamka rozszerza się, tworząc półokrągłe zygzakowate linie (teichopsje). Pacjenci zauważają też „ruch” przypominający falujące powietrze, drgające plamki lub przebłyski światła;
 • problem z ostrością widzenia i podwójne widzenie;
 • szumy uszne –  dzwonienie w uszach, aż do wrażenia utraty słuchu;
 • nadmierna wrażliwość na dźwięki (fonofobia);
 • mrowienie i drętwienie twarzy lub kończyn – najczęściej lokalizowane w rękach lub wokół ust. Mogą z tego powodu pojawić się problemy z utrzymaniem przedmiotów w dłoniach, lub utrata czucia pozycji ciała;
 • zaburzenia mowy – aurze czuciowej towarzyszy niekiedy drętwienie języka oraz zaburzenia mowy;
 • zawroty głowy;
 • niekiedy może pojawić się osłabienie jednej połowy ciała;
 • w rzadkich przypadkach pojawia się tkliwość mięśni, zaburzenia rytmu serca, spadek lub wzrost ciśnienia tętniczego.

Migrena – objawy, jak można je łagodzić?

Leczenie doraźne może pomóc już w trakcie ataku migreny, choć nie zawsze jest w pełni skuteczne. Należy działać, zanim ból stanie się dokuczliwy, przyjmując zalecony przez lekarza lek przeciwbólowy. Jeżeli przy migrenie występują nudności lub wymioty, jeśli jest takie wskazanie, można zastosować lek przeciwwymiotny. W trakcie ataku migreny warto znaleźć dla siebie ciche miejsce, by w wygodnej pozycji przeczekać ból.  Aby ograniczyc ryzyko kolejnych ataków warto przejść na zdrowy styl życia, unikać sięgania produktów takich jak czekolada, wino, żółty ser, lub zapachów, które wywołują migreny.

Migrena i jej objawy mogą ulec wyciszeniu dzięki leczeniu profilaktycznemu. Wpływa ono na ograniczenie ilości i natężenia występujących napadów migreny. Leczenie profilaktyczne migreny opiera się na na codziennym przyjmowaniu wskazanych przez lekarza leków. Zalecane jest osobom, u których migrena utrzymuje się powyżej 3 dni lub ataki występują co najmniej 2 razy w miesiącu, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Aby leczenie profilaktyczne przyniosło pożądany efekt, powinno trwać przynajmniej trzy miesiące, nawet do roku.


źródło:  www.mp.pl 


Choroby Zdrowie

Speleologia – co to jest? Jak zacząć?

Redakcja travelduck.pl
Redakcja travelduck.pl
10 kwietnia 2020
Fot. Materiały prasowe

Speleologia związana jest z badaniem jaskiń. Potrafi być jednocześnie niesamowita i niebezpieczna. Interesując się taką dziedziną nauki, warto być dobrze przygotowanym – zarówno merytorycznie, jak i sprzętowo. Sprawdź, na co przygotować się, marząc o zostaniu speleologiem!

Speleologia – nazwa

Sam wyraz speleologia powstał w wyniku połączenia dwóch słów: “jaskini” oraz “nauki”. Chociaż penetracja jaskiń to zajęcie znane od dawna, a pierwsze badania jaskiń rozpoczęto w XVII w., to speleologia jako dziedzina naukowa rozkwitła dopiero pod koniec XIX w.

W słowniku synonimów wyrażenie speleolog może zastąpić jaskinioznawca lub grotołaz. O ile słowo jaskinioznawca wydaje się dość trafne, to czy każdego speleologa można nazwać grotołazem? Otóż nie.

Speleolog, tak jak wskazuje nazwa, to osoba zajmująca się nauką o jaskiniach. Niekiedy speleologia to też aktywność ludzka w jaskiniach. Natomiast grotołaz to osoba przemierzająca jaskinie w Polsce czy na świecie, na przykład w ramach rekreacji. I chociaż ciężko wyobrazić sobie speleologa, który nigdy nie był w jaskini, nie musi on do nich wchodzić, więc warto umieć rozróżnić te nazwy.

Fot. Materiały prasowe

Kim jest speleolog i kto może nim zostać?

Speleolog to naukowiec, który zajmuje się: badaniem środowiska jaskiniowego, genezą, rozwojem, mikroklimatem jaskiń oraz problemem ich ochrony. Znajomość geologii, biologii, kartografii czy chemii jest podstawą do wykonania jakichkolwiek badań.

Ponadto badacz swoją przygodę powinien rozpocząć od studiowania na określonym kierunku, np. geoturystyce i zapisania się do odpowiedniego klubu. Dwa popularne to: Klub Speleologiczny Politechniki Wrocławskiej i Speleoclub Wrocław. A na tym lista się nie kończy.

Naukowiec nazywany speleologiem, decydując się na eksplorację jaskiń, powinien wyróżniać się dobrą kondycją fizyczną oraz psychiczną. Klaustrofobia czy urazy kończyn mogą niekorzystnie wpływać na jego pracę, szczególnie kiedy trzeba przecisnąć się między dwoma głazami.

Sprzęt do speleologii

Speleologia, szczególnie jeżeli przemierza się różnego rodzaju jaskinie, w tym te dopiero co odkryte, bez sprzętu może okazać się niebezpieczna. Jeżeli nie przygotujesz się odpowiednio do eksploracji, uraz może okazać się najmniejszym problemem. Szykując się do badań jaskiń, zaopatrz się w odpowiedni sprzęt do speleologii, w tym:

 • kask, który ochroni Twoją głowę przed wszelkimi uderzeniami. Zwróć uwagę na kaski pozbawione otworów wentylacyjnych, przez które może wlewać się woda.
 • Latarkę – czołówka należy do podstawowego sprzętu speleologicznego. Dzięki niej oświetlisz teren bez pomocy rąk. Pamiętaj również o dodatkowym źródle światła, na wypadek uszkodzenia czołówki.
 • Kombinezon jednoczęściowy, który pozwoli na uniknięcie otarć. Najważniejsze aby był dopasowany do ciała speleologa, nie podwijał się, był wodoodporny i nie przeszkadzał w trakcie eksploracji.
 • Bieliznę termoaktywną, która poradzi sobie z odprowadzaniem potu i zabezpieczy organizm przed niską temperaturą.
 • Liny statyczne, jako element sprzętu do speleologii.
 • Uprząż, umożliwiająca poruszanie się po linie.
 • Worek przypinany do uprzęży, tzw. szpejarka, pozwalająca na schowanie nieużywanego sprzętu.
 • Przyrządy zjazdowe, zaciskowe i asekuracyjne, w tym np. rolkę zjazdową, linę dynamiczną czy karabinki.

Jaskinie w Polsce

W Polsce istnieje wiele miejsc, gdzie można natknąć się na jaskinie. Najwięcej znajduje się w Tatrach. Obecnie ich ilość wynosi 842, w tym 6 ogólnodostępnych. Inne jaskinie znajdują się w Pienińskim Pasie Skałkowym, w tym Pienińskim Parku Narodowym. Jaskinie znajdziemy również w Sudetach, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej czy Górach Świętokrzyskich.

Jaskinie w Polsce są także w Niecce Nidziańskiej, Karpatach czy na Roztoczu. Reszta pozostaje w rękach speleologów i wciąż czeka na zbadanie lub odkrycie.

Jaskinie w Tatrach

Jaskinie w Tatrach należą do najdłuższych i najgłębszych jaskiń w kraju. Czołowe miejsce zajmuje Jaskinia Wielka Śnieżna, której obecnie odkryte korytarze wynoszą  ponad 23 km. Najwięcej z nich znajduje się w Tatrach Zachodnich, a wśród nich wyróżnia się: jaskinie pochodzenia krasowo-tektonicznego, tektoniczno-krasowego lub jaskinie lodowe. Większość z nich charakteryzuje się ukształtowaniem pionowym.

Wiele jaskiń w Tatrach jest nieustannie odkrywanych, w tym po stronie polskiej, a także słowackiej. Ogólnie na tym terenie obowiązuje całkowity zakaz wchodzenia do jaskiń. Kilkanaście z nich można zobaczyć dopiero po otrzymaniu zezwolenia, jakie posiadają członkowie klubów.

Do ogólnodostępnych jaskiń w Tatrach zalicza się następujące z nich:

 • Jaskinia Mroźna,
 • Jaskinia Raptawicka,
 • Jaskinia Obłazkowa,
 • Jaskinia Mylna,
 • Smocza Jama,
 • Jaskinia Dziura.

Jaskinie Szkocjańskie

Jednymi z największych na świecie są położone na Słowenii Jaskinie Szkocjańskie, oddalone od popularnej Jaskini Postojnej o ok. 30 km. W 1986 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Chociaż znajdują się pod ochroną, ich część została udostępniona zwiedzającym.

Fot. Materiały prasowe

Obecnie udało się odkryć ok. 6 km łącznej długości Jaskiń Szkocjańskich. Charakteryzują się dużą wysokością korytarzy oraz komór, a popularność zyskały dzięki płynącej tam rzece Reka.

Speleologia to nauka pozwala na eksplorację już odkrytych lub dopiero odkrywanych jaskiń na całym świecie. W połączeniu z innymi naukami pozwala odpowiedzieć na pytanie, kiedy i jak kształtowała się dana jaskinia. W tej dziedzinie równie ważna jest też ich ochrona – szczególnie przed niekorzystnym działaniem człowieka.

Materiał prasowy Travelduck


Zobacz także

9 powodów, by zacząć pić sok aloesowy. Możesz zrobić go sama

Jajka wciąż dzielą Polaków. W jakie mity na temat cholesterolu wierzymy?

endometrioza

Endometrioza – jak rozpoznać i ujarzmić niewidzialnego wroga?