Nietolerancja glutenu to ostatnio bardzo popularne słowo wytrych. Źle się czujemy, boli nas brzuch, ogólnie spada kondycja zdrowotna naszego organizmu, to myślimy: może to celiakia, może nie toleruję glutenu? Często bez porozumienia z lekarzem odstawiamy gluten, bo to teraz takie modne i wszyscy mówią, że gluten jest be. Tymczasem celiakia to poważna choroba, której nie można ignorować, a co więcej można się jej nabawić właśnie przez bezmyślne odstawienie glutenu. Przerwa w jego spożywaniu może sprawić, że naprawdę nabawimy się nietolerancji glutenu. Więc nim postanowicie go odstawić, zastanówcie się, czy faktycznie gluten jest źródłem waszego gorszego samopoczucia. Wybierzcie się do lekarza, zróbcie badania.
Warto znać objawy celiakii.
Niedobór żelaza
Jeśli podczas rutynowego badania krwi okaże się, że cierpisz na niedobór żelaza, może to wskazywać na celiakię, zwłaszcza, gdy towarzyszą jej inne objawy.
Masz wysypkę na łokciach lub kolanach
Drapiesz się? Często występującym objawem celiakii jest swędząca i często pęcherzowa wysypka na łokciach lub kolanach. Jest to jeden z objawów, który często prowadzi do diagnozy i może się rozwinąć, jeśli nie celiakia nie będzie leczona.
Problemy z brzuchem
Czy to wzdęcia, luźne stolce, nudności lub skurcze, celiakia może pojawić się w wielu bolesnych objawach w układzie pokarmowym. Spożywanie produktów zawierających gluten powoduje powstawanie dużych fragmentów białek, stymulując reakcję zapalną w ścianie jelita.
Ból pleców
To może wydawać się szczególnie zaskakujące, ale reakcja zapalna spowodowana nietolerancją glutenu pojawia się na wiele sposobów, jednym z nich jest ból pleców. Większość z nas nie wie, że istnieje bezpośrednia korelacja między funkcją trawienia a bólem pleców, dzieje się tak, gdyż obciążony układ pokarmowy może wywoływać bóle mięśniowe.
Gęsia skórka na ramionach
Wśród tych, którzy cierpią na celiakię, gluten jest w stanie wywołać szerokie spektrum chorób zapalnych i autoimmunologicznych. Może wywołać stan zapalny lub reakcje alergiczne w dowolnym miejscu na ciele, które często pojawiają się na skórze. Jeśli masz stale „gęsią skórkę” na ramionach, zwaną również rogowaceniem żylnym, może to być jedna z takich reakcji.
Zmiana nastrojów, stany depresyjne
Nie bez powodu mówi się, że nasz drugi mózg mieści się w jelitach. Jednym z najczęstszych skutków ubocznych celiakii jest jej wpływ na nasz nastrój. Jelito jest jednym z kluczowych producentów serotoniny, której produkcja się zmniejsza jeśli cierpimy na nietolerancją glutenu.
Problem z zębami
Celiakia może dotknąć nawet zębów. Problemy pojawiają się wskutek złego wchłaniania składników odżywczych spowodowanego uszkodzeniem jelita, co prowadzi do osłabienia uzębienia i ubytków.
Jeśli zauważasz u siebie te objawy, które na siebie się nakładają, powinieneś liczyć się z tym, że możesz cierpieć na celiakię i pożegnać się z pączkami i pysznymi świeżymi bułeczkami.