Go to content

Miłość, przyjaźń i pomaganie. Fundacja to ludzie

Fot. iStock / kieferpix

Fundacja to ludzie

W Polsce działa wiele organizacji pozarządowych – mniej i bardziej znanych, zajmujących się pomocą zwierzętom, dzieciom, wspierających kulturę. Co jednak świadczy o sukcesie fundacji bądź stowarzyszenia? Czy jest to znana nazwa, popularna strona internetowa, liczba polubień  na Facebooku? To wszystko jest oczywiście ważne, bo często pozwala zrealizować szlachetne cele, ale nie stanowi istoty działania. W rzeczywistości fundację tworzą ludzie, których w danym momencie los ze sobą połączył, by razem zrobili coś pięknego.

Pierwsza była przyjaźń

Tak było w przypadku Mai Surowicz, prezes Fundacji „Znajdź Pomoc” (www.znajdzpomoc.pl), która kilka lat temu poznała chorego na nowotwór Michała. Rodzina tego energicznego chłopaka poprosiła ją o pomoc w zbiórce pieniędzy na leczenie nowotworu kości oraz protezę. Żeby odpowiedzieć na prośbę rodziny, Maja stanęła jednak najpierw przed innym ważnym zadaniem – namówieniem zbuntowanego Michała na leczenie. Tak zaczęła się ich przyjaźń. Wkrótce potem Maja poznała Bartka – chłopaka nietuzinkowego, o artystycznej duszy i wielkiej determinacji do walki z chorobą nowotworową.

Bartek i Maja / Fot. Archiwum prywatne

Jak pomagać?

Obaj dzielili się z nią swoimi doświadczeniami, obserwacjami i pragnieniami. Maja poznała od podszewki, jakie są główne trudności osób przewlekle chorych. Będąc świadkiem ich walki z przeciwnościami (kłopotami finansowymi, samotnością, brakiem dostępu do informacji), zdecydowała się założyć Fundację „Znajdź Pomoc”, która zapewnia kompleksowe wsparcie chorym na nowotwory, będąc ich przyjacielem w tej trudnej drodze.

Miłość daje siłę

Bartek od momentu diagnozy w 2006 roku wspierał innych pacjentów onkologicznych. Jedną z tych osób była Karolina, w której zakochał się od pierwszego wejrzenia. Miłość dawała im siłę do odważnego stawiania czoła wszystkim wyzwaniom. Nagły nawrót choroby u Bartka był dla wszystkich zaskoczeniem. Od tego momentu para walczyła razem, jednak po kilku miesiącach została rozdzielona przez odejście Bartka. W wyniku nawrotu choroby Bartek zmarł nagle w czerwcu 2016 roku. Przeżył wspaniałe 28 lat, w trakcie których dał światu wiele dobra i artystycznej pasji.

Bartek i Karolina / Fot. Archiwum prywatne

Karolina mimo burz walczy o słońce

Po śmierci Bartka Karolina nie poddała się. Jej rokowania nie były dobre: zdiagnozowano u niej nowotwór tkanek miękkich i kości z licznymi przerzutami do płuc, nerek, trzustki, węzłów chłonnych i tkanek podskórnych (IV stadium). Za sobą ma już wiele – chemioterapie, operacje, endoprotezy. Od ponad roku stosuje terapię celowaną nierefundowanym lekiem Nexavar, którego obecny miesięczny koszt w przypadku Karoliny to 8 000 zł .  Ostatnie badania kontrolne w styczniu wykazały bardzo dobre wyniki – to świetna wiadomość! Kosztowne leczenie musi być jednak kontynuowane. Maja i Fundacja cały czas wspierają Karolinę w walce z chorobą.

Karolina / Fot. Archiwum prywatne

Jagienka, Lidia i inni

Fundacja  „Znajdź Pomoc” rozwija się, chcąc udzielać coraz lepszej, bardziej kompleksowej pomocy pacjentom onkologicznym oraz ich bliskim. Przybywa też Podopiecznych. Wśród nich jest Jagienka, która uwielbia koszykówkę i chce odzyskać sprawność (przeczytaj jej historię). Pani Lidia, która wspierana przez kochającego męża walczy z nowotworem trzustki, chcąc uczestniczyć w życiu wnuka (przeczytaj jej historię).  Beata, której diagnoza zbiegła się z zajściem w drugą ciążę (przeczytaj jej historię).

Są i inni (www.znajdzpomoc.pl/marzenia/lista/), z dużych i małych miast, którzy pragną mieć czas  na spełnienie swoich małych i wielkich marzeń.

Wesprzyj Fundację

Fundacja „Znajdź Pomoc” jest jedyną fundacją w Polsce, która bezpłatnie udostępnia subkonta swoim Podopiecznym, bez żadnych opłat czy prowizji, dzięki czemu 100% przekazanych dla wybranego Podopiecznego pieniędzy jest wykorzystywane na pokrycie kosztów związanych z leczeniem.

Działania Fundacji można wesprzeć:

Wpłatą na konto:
ING Bank Śląski: 52 1050 1025 1000 0090 3010 4252

Przekazaniem 1% podatku:
KRS 0000414091

Więcej o Fundacji:
www.znajdzpomoc.pl
www.facebook.com/znajdzpomoc