Go to content

Chodzisz na basen? Zadbaj nie tylko o formę, ale i o zdrowie intymne

Fot. Pixabay / jill111 / CC0 Public Domain

Zajęcia na basenie mają wielu zwolenników zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn, bez względu na wiek. I nic dziwnego, skoro pływanie łączy ze sobą nie tylko chwile przyjemnego kontaktu z wodą, relaksem oraz gwarantuje szereg innych, zdrowotnych zysków. Trening wykonywany w wodzie doskonale rozluźnia ciało, w dodatku nie obciąża stawów, co jest wskazane dla osób ze zwyrodnieniami tych części ciała, a także z nadwagą, szukających możliwości bezpiecznej formy ruchu.

Co jeszcze zyskujesz korzystając z zajęć na basenie?

Pływanie w idealny sposób łączy przyjemne z pożytecznym, aktywizując mięśnie przy jednoczesnym odciążeniu stawów i kręgosłupa. Poprawia elastyczność stawów i ich ruchomość, co wskazane jest podczas rehabilitacji urazów, oraz leczenia schorzeń, a także jest korzystne dla osób w podeszłym  wieku.

Podczas pływania wzmacnia się serce, i poprawia kondycja, zwiększeniu ulega również wydolność płuc, korzystnie wpływając na układ oddechowy.  Aby cieszyć się tym, nie trzeba wyłącznie pokonywać wielu długości basenu. Nawet wyważony ruch w wodzie, zapewniany podczas zajęć z aqua-aerobiku wzmacnia organizm. Poza tym utrata kalorii na basenie umożliwia nie tylko zrzucenie nadmiaru kilogramów, ale ogólne kształtowanie sylwetki i utrzymanie zdrowego, prostego kręgosłupa.

Jakby tych zalet było mało, taki ruch – co docenią panie- pozwala na zniwelowanie pojawiającej się na udach, pupie czy biodrach “skórki pomarańczowej” czyli cellulitu. Pływanie zlecane jest także szybko rosnącym dzieciom, kobietom w ciąży szukającym alternatywnego ruchu oraz zapobieżenia dokuczliwym obrzękom kończyn.

W wypadku korzystania zajęć na basenie, wiek nie odgrywa roli. Już od kilkumiesięcznych szkrabów, bo wiekowych seniorów zalecona jak taka forma ruchu. Nigdy też nie jest zbyt wcześnie lub zbyt późno, by pod okiem profesjonalnego instruktora nauczyć się pływać.

Zwróć uwagę na zagrożenie dla zdrowia intymnego

O ile pływanie ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, tak szczególną troską należy przy tym objąć zdrowie intymne, o którym panie często zapominają. Woda w basenie gwarantuje nie tylko przyjemność, ale i pewne zagrożenie. Niestety w wodzie w jednym czasie przebywają różne osoby, mające różne kłopoty zdrowotne, oraz wykazujące braki w dbałości o higienę. Olbrzymim zagrożeniem są występujące w wodzie chorobotwórcze bakterie, wirusy, grzyby oraz pasożyty, przenikające do organizmów zdrowych osób. Można zarazić się nie tylko grzybicą stóp, ale i zapaść na schorzenia układu moczowo-płciowego, co jest wyjątkowo dokuczliwe dla kobiet.

Jak działać aby uchronić się przed zakażeniem?

Przed wejściem do basenu obowiązkowo należy wziąć prysznic, aby brud a wraz z nim czynniki chorobotwórcze nie dostały się do wody. Niestety nie mamy wpływu na postępowanie innych, ale każdy, kto wchodzi na basen, świadomie powinien dbać o przestrzeganie tej zasady. Nie chodzi jedynie o to, by opłukać ciało wodą, ale by umyć miejsca intymne zarówno przed wejściem do basenu, jak i po wyjściu z niego. Do tego celu najlepiej użyć odpowiednich płynów do higieny intymnej, ponieważ zadziałają one lepiej od mydła. Pod żadnym pozorem nie wolno korzystać ze wspólnego ręcznika, ani wymieniać się nim z towarzyszami kąpieli. Bezpieczniej jest również nie siadać bezpośrednio na desce klozetowej w basenowej toalecie, lub siadać na specjalnych jednorazowych podkładkach. Unikając zakażenia chorobotwórczymi drobnoustrojami, same podczas infekcji intymnych nie korzystajcie z publicznych kąpielisk. Poza ty, że można nieść zagrożenie innym kobietom, można również pogorszyć stan własnego zdrowia.

Sięgnij po pomoc z aptecznej półki

Zanim pojawią się poważne kłopoty ze zdrowiem intymnym, warto do powyższych porad dołączyć profesjonalną pomoc w ich zapobieganiu, oraz gdy jest taka potrzeba, leczeniu. To wcale nie jest trudne, wystarczy sięgnąć po Gynauxil. Te globulki dopochwowe mają za zadanie poza ochroną narządów intymnych przed infekcją, ograniczyć rozwój infekcji oraz zregenerować i nawilżyć błonę śluzową pochwy. Zawarty w nich kwas hialuronowy ochrania uszkodzone tkanki, a jego higroskopijne i wysokoelastyczne cząsteczki tworzą trwały film utrzymujący nawilżenie nabłonka. Ułatwia regenerację tkanek i gojenie się ran. Kwas mlekowy wykazuje działanie ściągające a także przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwpierwotniakowe. Specjalistyczne selektywne podłoże powoduje namnażanie się pałeczek Lactobacillus vaginalis, niezbędnych do utrzymania prawidłowej biocenozy pochwy. Globulki Gynaxiulin mogą stosować kobiety w każdym wieku. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Przestrzeganie zasad higieny oraz mądre podejście do kwestii zdrowia intymnego, pomoże zaradzić kłopotom. O wiele łatwiej jest działać profilaktycznie, sięgając po sprawdzone preparaty, niż ponosić konsekwencje zakażeń, prowadzących do poważnych powikłań.


Artykuł powstał we współpracy z marką Gynauxil