Seks Zdrowie

Brak orgazmu – co może kryć się za problemami z osiągnięciem satysfakcji w łóżku?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
28 października 2021
Brak orgazmu
Fot. iStock
 

Brak orgazmu (anorgazmia) u kobiet to problem, o którym nie mówi się zbyt często. Sytuacja, w której nie dochodzi do osiągnięcia sytuacji seksualnej przez kobietę, nadal traktowana jest jak temat tabu, zazwyczaj pomijana milczeniem. A problem istnieje i warto wiedzieć, jakie może mieć przyczyny, i co można zrobić, by czerpać jak największą przyjemność z seksu?

Orgazm u kobiet  

Orgazm jest stanem szczytowej przyjemności, powiązanym najczęściej z maksymalnym pobudzeniem seksualnym. Przeżywanie orgazmu prowadzi do rozładowania napięcia seksualnego i poczucia satysfakcji, zaspokojenia pożądania. Orgazm u kobiet jest zjawiskiem złożonym, zależnym od wielu czynników:

 • biologicznych, zależnych od organizmu;
 • czynników społecznych, wynikających np. z wychowania, norm religijnych;
 • psychicznych, takich jak relacje z partnerami czy postrzeganie własnego ciała.
Brak orgazmu

Fot. iStock/Brak orgazmu

O wiele łatwiej jest osiągnąć orgazm kobietom, które m.in.: są zdrowe, bardziej wykształcone, akceptują siebie, mają udane związki i właściwe pobudzanie seksualne. A i to nie są wszystkie zależności. Statystyki mówią, że orgazm przeżywa 92% Polek. Trzeba przy tym wspomnieć, że istnieje kilka rodzajów orgazmu, a ich odczuwanie jest sprawą indywidualną. Nie ma jednej miary, wobec której kobiety musiałyby przeżywać dany orgazm. Poza tym dla wielu kobiet znacznie ważniejsze od ilości osiągniętych orgazmów jest poczucie bliskości z partnerem. Mimo tej różnorodności jest nadal wiele kobiet, które nie doświadczają orgazmu i stanowi to dla nich ogromny problem.

Brak orgazmu kobiecego 

U wielu kobiet występują zaburzeniu orgazmu, np. jego znaczne opóźnienie, odczuwanie jedynie minimalnej przyjemności z wysokiego pobudzenia seksualnego, odczuwanie dyskomfortu podczas jego trwania, a także jego brak. I to właśnie na brak orgazmu nadal bywa powodem do wstydu i milczenia.

Statystyki mówią, że około 10-15% kobiet nigdy nie miało orgazmu. Panie przyznają także, że najczęściej doświadczają orgazmu łechtaczkowego, natomiast o wiele rzadziej pojawia się pochwowy.

Brak orgazmu, czyli anorgazmia, może mieć charakter:

 • pierwotny, czyli kobieta nigdy nie osiągnęła orgazmu;
 • wtórny, czyli kobieta przeżywała już orgazm w przeszłości.
Brak orgazmu

Fot. iStock 

Przyczyny braku orgazmu u kobiet 

Przyczyn braku orgazmu jest wiele, w zależności od podłoża, dzielimy je na:

Biologiczne przyczyny braku orgazmu:

 • wady wrodzone, bądź nabyte narządu rodnego;
 • zaburzenia hormonalne, które negatywnie wpływają na poziom libido. Zaliczamy do nich m.in.: dysfunkcje tarczycy, hiperprolaktynemię, hipoestrogenizm;
 • zaburzenia neurologiczne — np. uszkodzenie nerwu sromowego, urazy rdzenia kręgowego;
 • następstwa zabiegów operacyjnych,
 • brak kurczliwości mięśnia Kegla;
 • zmiany poporodowe;
 • stany zapalne w obrębie narządu moczowo-płciowego;
 • hipotonia (niedociśnienie tętnicze);
 • zmiany związane z menopauzą;
 • choroby przewlekłe, takie jak: nowotwory, cukrzyca, zapalenie stawów, miażdżyca.

Psychogenne przyczyny braku orgazmu:

 • traumatyczne przeżycia seksualne w dzieciństwie, doświadczenie przemocy seksualnej;
 • stany lękowe towarzyszące współżyciu: lęk przed ciążą, brak intymności w realizacji zbliżenia,
 • zły nastrój, przemęczenie fizyczne i psychiczne;
 • brak miłości w stosunku do partnera, miłość konfliktowa, niedopasowanie czy niechęć do partnera;
 • brak poczucia bezpieczeństwa w związku — niska kultura erotyczna, chęć dominacji mężczyzny, lęk przed uzależnieniem się od partnera, lęk przed utratą samokontroli.
Brak orgazmu

Fot. iStock /Brak orgazmu 

Społeczno-kulturowe przyczyny braku orgazmu:

 • represyjna obyczajowość erotyczna;
 • brak lub niewłaściwa edukacja seksualna.

Brak orgazmu — leczenie

Zaburzenie, jakim jest brak orgazmu, w zależności od przyczyn można leczyć u różnych specjalistów: ginekologa, seksuologa, psychologa, psychiatry. Świadomość istnienia problemu i chęć zmiany jest najważniejsza, by podjąć odpowiednie kroki.

W leczeniu zaburzeń orgazmu  stosuje się metody:

Psychoterapeutyczne:

 • psychoedukację;
 • techniki treningowe (trening partnerski lub indywidualny);
 • terapię poznawczo-behawioralną — ukierunkowaną na zmianę postaw, redukcję lęku, uczenie się nowych zachowań;
 • psychodynamiczną, czyli analizę emocjonalnych przyczyn zahamowań, trudności interpersonalnych itp.;
 • terapię par.

Farmakologiczne:

Przyczyny braku orgazmu wynikające z zaburzeń funkcjonowania organizmu, leczy się według zasad znanych z ginekologicznie lub endokrynologicznie.  Np. osłabienie mięśnia Kegla można leczyć poprzez regularne ćwiczenia (rytmiczne napinanie i rozluźnianie grupy mięśni krocza).

Leczenie farmakologiczne nie jest leceniem pierwszego wyboru, ze względu na brak przekonujących danych dotyczących ich efektywności w leczeniu zaburzeń orgazmu u kobiet, szczególnie wynikających z czynników psychospołecznych. Do najczęściej stosowanych leków zalecanych na brak orgazmu, zaliczamy między innymi: sildenafil, bupropion, buspiron i efedrynę.


źródło:  www.mp.pl, www.poradnikzdrowie.pl 

Seks Zdrowie

List do mojej byłej dziewczyny. Tylko wtedy, gdy spłacałem twoje długi, wielbiłem cię, byłem wart miłości. Żegnaj, narcyzko!

Listy do redakcji
Listy do redakcji
28 października 2021
Byłem dobry, kiedy zarabiałem
Fot. iStock/martin-dm
 

Mieszkam w wynajmowanej suterenie 100 kilometrów od Warszawy, bo wszystkie pieniądze przeznaczyłem na twoje długi. Sprzedałem mieszkanie po rodzicach, żeby wykupić twoje. Kochałaś mnie, gdy zabierałem cię na drogie wakacje na Kubę i do Australii. Gdzie byłem na każde zawołanie, naprawiałem twój samochód, ogarniałem twoją firmę. Tak, byłem frajerem, lubię dawać. Dziś zaczynam od początku.

Siedzę w obcym mieszkaniu, goły finansowo, ze zdezelowanym autem. I w sumie to nawet chce mi się śmiać- jak można być tak głupim. Pracuję ciężko, wiem, że wyjdę na swoje, odkuję się, znów wyjadę. Ale Ty? Raczej chyba nie znajdziesz takiego frajera, jak ja ja.

Na początku nie wiedziałem, kim naprawdę jesteś. Widziałem piękną dziewczynę, cudowną matkę córki, kobietę ideał. Wróciłem wtedy z kontraktu, zaczynałem nowe życie w Polsce.
Poznaliśmy się na imprezie u znajomych, dalej była klasyka– boski seks, uczucie, raj. Szybko razem zamieszkaliśmy, byliśmy już przecież sporo po trzydziestce, uznaliśmy, że nie ma na co czekać.

Zakochałem się, więc chciałem dać ci wszystko, co mam dobrego

Zabierałem cię na wakacje, urządziłem twoje mieszkanie. Byłem opiekuńczy dla twojej córki, też stała mi się bliska.

Zalewałaś mnie miłością– wtedy nie wiedziałem jeszcze, że to typowe dla narcyzki. Byłaś w fazie idealizacji, poza tym „zasługiwałem” na ciebie. Wyglądałem dobrze, miałem pieniądze, spełniałem twoje zachcianki.

Gdy wpadasz w sidła narcyza, wydaje ci się, że spotkałeś najlepszą osobę na świecie, że każdy związek do tej pory był pomyłką. Nudną pomyłką. Narcyz funduje mega emocje. Na początku tylko te dobre.

Po roku chyba zaczęły ci spadać klapki z oczu. Wpadłem w panikę. Jak to, już nie widzisz mnie przez różowe okulary. Zaczęłaś zauważać we mnie człowieka, spadłem z tronu. Bo bywałem zmęczony z powodu pracy, zniechęcony, nie miałem ochoty codziennie na seks, chciałem, żebyś też mi zrobiła herbatę, czy obiad. Żeby nie było tylko twojego „ja”, które zaczynało mnie dusić.

Zamiast wtedy postawić granice, gorączkowo próbowałem wrócić do „miesiąca miodowego”. Starałem się, ale im bardziej człowiek się stara, zabiega, tym bardziej narcyz go odrzuca.

Zaczęło się flirtowanie na moich oczach z innymi facetami…

… dogadywanie mi, również przy wspólnych znajomych, obrażanie się, milczenie, znikanie. Wtedy nie wiedziałem, że to są klasyczne zachowania takich osób jak ty- latałem koło ciebie próbując domyślać się o co ci chodzi, odczytywać twoje pragnienia.

Durny.

Gdy się wściekałem, zaczynałaś się robić miła, łasiłaś się, znów byłaś słodka

Zrzucałaś na mnie coraz więcej rzeczy, za które sama powinnaś być odpowiedzialna. Długi firmy. „Ratunku, pomóż”, problemy z księgowością „Ratunku, pomóż”. Gdy mnie potrzebowałaś, byłaś milutka, gdy przestawałaś– znów następowała faza detronizacji.

W ostatnim czasie już wszystko robiłem źle. Wpadłem w depresję, nie widziałem sensu życia, zawsze wyciągałem rękę na zgodę, nawet jeśli nie nie byłem winny.

Gdy straciłem pracę w covidzie– zaczęłaś już mnie nienawidzieć. Wyzywałaś mnie od nieudaczników, wprost mówiłaś, że nie będziesz słuchała o moich problemach. Że jestem mięczakiem i cię oszukałem, bo byłem inny.

Powiedziałem ci, że już nie mogę i to koniec

Obraziłaś się, trzasnęłaś drzwiami, na dwa tygodnie wyjechałaś do rodziców.

W tym czasie koleżanka poleciła mi grupę na Facebooku, piszą tam osoby, którzy były lub są z partnerami o narcystycznej osobowości. Czytałem kolejne posty i byłem w szoku– wszystko o tobie.

To mnie ugruntowało w przekonaniu, że nie ma do czego wracać, wyprowadziłem się.

Najpierw opowiadałaś znajomych, jak jesteś szczęśliwa, później mówiłaś, że jestem draniem, potem zaczęłaś pisać. Na początku znów mnie obwiniałaś, jak zauważyłaś, że nie reaguję, jak kiedyś, pisałaś, że mieliśmy piękną i wielką miłość, nigdy nie przeżyłaś czegoś takiego. Tęsknisz.

Wysyłałaś mi filmiki z naszego seksu, pisałaś pod byle pretekstem. Może i by to na mnie zadziałało, gdybym nie wiedział, że to kolejna gra. Narcyz nie pozwoli ci odejść ot tak. On się musi karmić emocjami ofiar, czuć się ważny, potrzebny. Gdy traci, zaczyna zabawę w uwodzenie.

Kiedy cierpię, mózg mnie oszukuje, chcę wrócić, odpisać ci miło– znów wchodzę na tę grupę

A tam piszą jasno– zero kontaktów z narcyzem, odcięcie.
I wiesz, nawet nie mam satysfakcji, że „żałujesz”, przykre, że wszystko to gra i nawet teraz nie potrafisz napisać: „Przepraszam”.

Ale narcyzi nigdy nie są winni. Winna jest reszta świata. Szkoda, że nie zapaliła mi się czerwona lampka, gdy tak źle mówiłaś o swoich byłych.


Seks Zdrowie

Mężczyzna w gabinecie medycyny estetycznej – jakie zabiegi wybrać?

Redakcja
Redakcja
28 października 2021

Mężczyźni są coraz częstszymi bywalcami gabinetów medycyny estetycznej i kosmetologii. Panowie decydują się na profesjonalne metody walki ze zmarszczkami, takie jak laser czy botoks, usuwają nieestetycznej przebarwienia, pozbywają się nadmiaru tkanki tłuszczowej, usuwają niechciane owłosienie na ciele lub poddają się zabiegom wspomagającym leczenie łysienia. Medycyna estetyczna ma mężczyznom wiele do zaoferowania, a zdecydowana większość zabiegów ma mało inwazyjny charakter.


Zabiegi odmładzające dla mężczyzn

Obecnie nie tylko kobiety chcą wyglądać nienagannie i na jak najdłużej zachować młodość – także panowie przykładają coraz większą wagę do swojego wyglądu. Dlatego decydują się na najbardziej zaawansowaną, niezwykle skuteczna pielęgnację w gabinecie medycyny estetycznej. Zmarszczki – które powstają także u mężczyzn, ale mogą pojawić się w nieco późniejszym wieku niż u kobiet – można wygładzić już podczas jednej wizyty. Mowa o zabiegu z toksyna botulinową. Ostrzykując zmarszczki mimiczne botoksem można zmniejszyć widoczność kurzych łapek, zmarszczek palacza czy zmarszczek na czole.

Kolejnym zabiegiem, który może skutecznie wygładzać zmarszczki i odmładzać skórę to laser frakcyjny. Najskuteczniejszy jest laser iPixel, który działa na zasadzie generowania siateczki mikrouszkodzeń w skórze. Uszkodzenia te otoczone są nienaruszoną tkanką, co pozwala na aktywowanie procesów regeneracji skóry. Ostatecznie wykonanie serii kilku zabiegów pozwala na kompleksowy resurfacing skóry. Zmarszczki są wygładzone, skóra odzyskuje jędrność, jest wygładzona i rozjaśniona.

Mężczyźni chętnie wykonują także peelingi medyczne, które wygładzają i oczyszczają skórę, pozwalają pozbyć się zmian trądzikowych, poszerzonych porów oraz zaskórników. Ponadto u każdego pana doskonale sprawdzają się zabiegi nawilżające na twarz z wykorzystaniem nieusieciowanego kwasu hialuronowego.

Kompleksowe modelowanie sylwetki

Zabiegi wyszczuplające oraz modelujące sylwetkę nie są zarezerwowane wyłącznie dla kobiet. Coraz więcej mężczyzn decyduje się na zabiegi redukujące tkankę tłuszczową. Może to dotyczyć osób, które borykają się z nadmiarem tkanki tłuszczowej na brzuchu, udach czy pośladkach.. Mężczyźni, którzy intensywnie ćwiczą siłowo lub gwałtownie przybrali na wadze, mogą zauważyć na swojej skórze rozstępy. Na to także jest rozwiązanie – można zastosować laser, Dermapen czy peelingi chemiczne. Bardzo skuteczne i cenione przez klientów są także zabiegi radiofrekwencji mikroigłowej, które stymulują regenerację i produkcję włókien kolagenowych. Ten efekt wykorzystywany jest właśnie między innymi do niwelowania rozstępów, ale także odmłodzenia i poprawy napięcia skóry.

Co jeszcze oferują zabiegi medycyny estetycznej?

Medycyna estetyczna dla mężczyzn to nie tylko zabiegi na zmarszczki. Wielu panów chętnie korzysta z zabiegów depilacji laserowej. Jest to najskuteczniejsza metoda na pozbycie się niechcianego owłosienia. Na tego typu zabieg decydują się przede wszystkim mężczyźni borykający się z nadmiernym owłosieniem na plecach czy klatce piersiowej. Takie zabiegi podyktowane są nie tylko względami estetycznymi, ale także higienicznymi i stanowią doskonałą alternatywę dla częstego golenia ciała. Wystarczy wykonać serię kilku zabiegów depilacji laserowej, a potem wykonywać raz na rok zabieg przypominający, aby móc cieszyć się idealnie gładką skórą.

Wielu mężczyzn boryka się z problemem nasilonej utraty włosów, zwłaszcza na podłożu łysienia androgenowego. Wówczas już w młodym wieku może pojawić się postępujące przerzedzenie włosów, prowadzące ostatecznie do ich całkowitej utraty. Aby powstrzymać wypadanie włosów można wykonać zabiegi nakłuwania skóry głowy, takie jak osocze bogatopłytkowe, mezoterapia igłowa czy Dermapen 4. Seria kilku zabiegów wykonanych na skórze głowy doskonale uzupełnia farmakoterapię łysienia androgenowego. Oczywiście – zabiegi wzmacniające włosy znajdują zastosowanie także w przebiegu innych typów utraty włosów, w tym łysienia polekowego czy spowodowanego stresem.

 


Zobacz także

Suchość pochwy. Dlaczego połowa kobiet cierpi po cichu…

Jedyna okazja, by od siedzenia poprawić wygląd pupy- oto 8 powodów, by wsiąść na rower

„Zaraz urwą mi się cycki”, czyli o czym myślą kobiety w trakcie pozycji od tyłu