Seks Zdrowie

8 przyczyn bolesnego współżycia. Kobiece przypadłości, które mogą utrudniać bliskość z partnerem

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
29 września 2021
ból podczas stosunku
Fot. iStock
 

Ból podczas stosunku potrafi odbierać nie tylko przyjemność z seksu, ale także niszczyć relację. Do dyspaurenii dochodzi dość często i z różnych powodów. Na szczęście są specjaliści oraz metody leczenia, które pozwalają na usunięcie przykrych dolegliwości i ponowne odczuwanie przyjemności z seksu. Co najczęściej powoduje ból podczas stosunku?

Ból podczas stosunku (dyspaurenia)

Dyspareunia to fachowe określenie sytuacji, w której pojawia się ból podczas stosunku, czasem nawet tuż przed jego rozpoczęciem lub po zakończeniu. Przyczyn takiej sytuacji jest kilka, i najczęściej kobieta potrzebuje wizyty u specjalisty, by można było określić, co stoi za problemami z bolesnym współżyciem. Pochodzenie bólu może być związane z fizycznością kobiety lub jej stroną psychiczną.

Ból podczas stosunku nie tylko odbiera chęć na zbliżenia, ale negatywnie wpływa na związek. Udany seks w relacji opartej na miłości umacnia więzi, daje przyjemność, radość, odprężenie. Natomiast gdy jedna ze stron zaczyna unikać zbliżeń, może pojawić się frustracja, złość, strach, niechęć i obwinianie się za zaistniałą sytuację.

ból podczas stosunku

Fot. iStock/ból podczas stosunku

Ból podczas stosunku — możliwe przyczyny

1. Ból podczas stosunku a suchość pochwy

Najczęściej ból podczas stosunku ma prozaiczną przyczynę, jaką jest niedostateczne nawilżenie pochwy. Zazwyczaj skarżą się na nie dojrzałe kobiety, przechodzące menopauzę. Jaka jest przyczyna suchości pochwy? Na jej powstanie wpływają wahania poziomu estrogenów. Mogą przytrafić się w ciąży, podczas połogu i w okresie karmienia piersią, w takcie wspomnianej menopauzy, oraz podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej lub przyjmowaniu niektórych leków. Gdy śluzu jest zbyt mało, gorzej nawilżone ścianki pochwy powodują podczas stosunku ból, ale także i swędzenie czy pieczenie. Ta błaha przyczyna może nie tylko powodować przykre doświadczenia i niechęć, ale przyczyniać się również do nawracających infekcji intymnych.

2. Endometrioza może powodować ból podczas stosunku

Endometrioza, czyli nieprawidłowe umiejscowienie elementów błony śluzowej, które są właściwe dla macicy, poza jej jamą. Taka sytuacja powoduje, że podczas miesiączki błona ta złuszcza się w nieoczywistych miejscach, a złuszczone endometrium i krew trafiają do jamy brzusznej, powodując następnie ból podczas stosunku. Najczęściej dolegliwości bólowe pojawiają się lub nasilają w wyniku określonych pozycji seksualnych. Endometriozę można leczyć, ale to wymaga czasu i uporu, ponieważ nie jest to łatwe zadanie, a bywa, że leczona endometrioza po jakimś czasie nawraca.

3. Ból podczas seksu a infekcje intymne 

Infekcje intymne wynikające z ataku chorobotwórczych bakterii, rzadziej wirusów lub grzybów, powodują szereg uciążliwych dolegliwości, w tym ból podczas stosunku. Do przyczyn problemów zaliczamy:

Zakażenie drożdżakami spowodowane najczęściej przez Candida albicans. Zakażeniu towarzyszą gęste, kojarzące się z twarożkiem upławy, świąd i przekrwienie pochwy, a także ból podczas stosunku.

Chlamydioza to choroba wywołana przez bakterie Chlamydia trachomatis. W wyniku infekcji pojawia się dokuczliwe swędzenie, bóle brzucha, gęste upławy, oraz krwawienia międzymiesiączkowe.

Rzęsistkowica, która rozwija się po zakażeniu pierwotniakiem – rzęsistka Trichomonas vaginalis. W efekcie zakażenia pojawiają się cuchnące żółtozielone lub szare pieniste upławy. Towarzyszy im dokuczliwy świąd i ból przy oddawaniu moczu, oraz w trakcie współżycia.

Opryszczka narządów płciowych wywołana jest przez wirus HSV, który powoduje powstawanie na narządach płciowych swędzących pęcherzyków. Zakażeniu  często towarzyszy ból podczas oddawania moczu, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka i uczucie ogólnego rozbicia.

ból podczas stosunku

Fot. iStock  ból podczas stosunku

4. Zapalenie przydatków 

Przydatki (jajniki i jajowody) narażone są na różne zakażenia, które, nieleczone, przenoszą się z szyjki macicy na błonę śluzową jamy macicy i dalej na błonę śluzową jajowodów i jajniki. Zapalenie przydatków jest bardzo nieprzyjemne. Towarzyszą mu silne bóle odczuwane w dole brzucha, gorączka, cuchnąca wydzielina i krwawienie, trudności we współżyciu. Zapalenie przydatków wymaga leczenia, ponieważ stan zapalny może powodować tworzenie się blizn i zrostów, a w konsekwencji  bezpłodność.

5. Ból podczas seksu może towarzyszyć zapaleniu pęcherza

Także zapalenie pęcherza może wywoływać ból podczas stosunku. Infekcja najczęściej rozwija się po wniknięciu pałeczki okrężnicy (Escherichia coli), która bytuje w jelicie. Zapalenie pęcherza powoduje szereg dolegliwości, m.in.: ból i pieczenie podczas korzystania z toalety, parcie na mocz, konieczność jego częstego oddawania. Zapalenie pęcherza wymaga odpowiedniego leczenia, które pozwoli uniknąć powikłań w postaci zapalenia nerek.

6. Pochwica i kondycja psychiczna kobiety

Pochwica polega na tym, że gdy ma dojść do zbliżenia, mięśnie pochwy kurczą się zbyt mocno, co utrudnia wprowadzenie członka do pochwy. Próba podjęcia kontaktu seksualnego w przypadku pochwicy jest bardzo bolesna. Problem wynika z kondycji psychicznej kobiety. Przyczyną mogą być niemiłe wspomnienia lub postawy dotyczące seksu (np. brak właściwej edukacji seksualnej), złe doświadczenia  (np. molestowanie), trauma (może np. wynikać z gwałtu), obawy przed bólem w trakcie współżycia, czy niechęć do zajścia w ciążę.

7. Budowa anatomiczna również może powodować ból podczas stosunku

Jeśli ból pojawia się w trakcie głębokiej, intensywnej penetracji, może być efektem fizjologicznej budowy narządów rodnych, np. tyłozgięcia macicy.

8. Alergia na lateks

Podczas stosunku może dojść do reakcji alergicznej w wyniku kontaktu z lateksową prezerwatywą. W takim przypadku może pojawić się ból, swędzenie lub pieczenie podczas zbliżenia.

ból podczas stosunku

Fot. iStock/ból podczas stosunku

Diagnostyka i leczenie problemu

Ponieważ przyczyn odczuwania bólu podczas stosunku jest wiele, sytuacja wymaga konsultacji ze specjalistą ginekologiem, seksuologiem, psychologiem lub psychiatrą, terapeutą par. W leczeniu problemu, w zależności od jego przyczyny, zalecane są różne środki lub metody. Należą do nich m.in.:

 • stosowanie miejscowych środków znieczulających, leków rozluźniających mięśnie i przeciwlękowych, terapii hormonalnej;
 • w przypadku alergii na lateks w prezerwatywie wystarczy zmienić produkt na wykonany z innych materiałów;
 • zastosowanie botuliny, jeśli powodem jest pochwica;
 • spotkania terapeuty z obojgiem partnerów pozwalają na wspólne znalezienie przyczyn problemu i sposobu ich rozwiązania;
 • trening partnerski, skupiający się na doznawaniu przyjemności;
 • desensytyzacja, czyli przyzwyczajanie do rozluźnienia mięśniówki przy wprowadzaniu coraz większych obiektów do pochwy;;
 • trening autogenny, czyli nauka relaksacyjnego wypływu na własne ciało;
 • psychoterapia indywidualna;
 • psychoedukacja seksuologiczna.

źródło: www.mp.pl 

Seks Zdrowie

„Drżymy o przyszłość, pęka nam serce z bólu, bo tyle zwierząt czeka wciąż na pomoc”. Pomóżmy!

Redakcja
Redakcja
30 września 2021
 

Wszystko się wali! Toniemy w długach, tracimy dom! Otwierając Fundację byłyśmy pełne wiary, nasza misja była przejrzysta a pomoc koniom stała się częścią życia. My we dwie, chciałyśmy zmienić świat – mówią prowadzące Fundację. Możemy im pomóc, pomóżmy! 

LINK DO ZBIÓRKI – TUTAJ!

Dziś wiemy, że byłyśmy naiwne, bo szczere chęci i miłość nie wystarczą. Że światem rządzi pieniądz. Mimo kłód, które od zawsze los kładł nam pod nogi, przed opresją i śmiercią udało nam się ocalić ponad 50 koni.

Dziś stoimy nad przepaścią i nie wiemy, co z nami będzie a przede wszystkim, co będzie z kalekimi zwierzętami, które u nas mają swoją ostoję. W większości ze względu na wiek i kalectwo nie nadają się do adopcji…

Dałyśmy im namiastkę siebie kochając z całego serca, lecząc oraz budując zaufanie w człowieka.

Dziś patrzymy im w oczy i przepraszamy za nadzieję, którą im dałyśmy. Bo możliwe, że namiastka życia w miłości i dobrostanie właśnie się kończy.

Nasza Fundacja to dwie osoby, które nie pobierają wynagrodzenia. Jako organizacja non profit ratujemy, utrzymujemy i leczymy zwierzęta z datków ludzi. Trafiają do nas najgorsze przypadki, zwierzęta, których ratunku nikt inny się nie podejmuje.

Aktualnie toniemy w długach, faktury za leczenie koni nas przerastają a gwoździem do trumny okazało się wypowiedzenie miejsca, gdzie znajdują się konie specjalnej troski (chore i kalekie).
Mamy czas do 31.10, aby zabrać 21 koni w najgorszym stanie.

Światełkiem w tunelu okazało się nowe miejsce i stajnia i 7 h już ogrodzonych łąk, które pomieściłoby wszystkich naszych podopiecznych oraz dało nowe perspektywy. To jednak ogromne i kosztowne wyzwanie logistyczne.

Jednak my po prostu nie mamy środków, by dalej działać i przenieść 33 konie, które znajdują się bezpośrednio pod nasza opieką. Nasze problemy zaczęły się przez chore konie i nieudane zbiórki na ich leczenie. Ta zbiórka to nasza ostatnia nadzieja. Ostatnie wołanie o pomoc nas i naszych koni.

Nie chcemy ich zawieść, nie chcemy zamykać Fundacji. Chcemy dalej pomagać. Dziś stoimy nad przepaścią kurczowo trzymając się krawędzi. Drżymy o przyszłość, pęka nam serce z bólu, bo tyle zwierząt czeka wciąż na pomoc.

Błagamy o pomoc w imieniu koni!

Ta zbiórka to ostatnia szansa, jest na spłatę długów, opłacenie kosztów leczenia i usług kowalskich, na przeprowadzką do nowego miejsca, opłacenie kosztów transportu ponad 30 zwierząt, sprzętu, jaki zgromadziliśmy. Nowe miejsce również wymaga przystosowania, a przede wszystkim remontu części mieszkalnej przy tak chorych zwierzętach stale musi ktoś być.

Renata i Paulina

Fundacja Ktoś

W razie pytań prosimy o kontakt.

[email protected]

Nasz strona gdzie na bieżąco można śledzić losy naszych podpiecznych FB Fundacja Ktoś dla koni


Seks Zdrowie

Niedoceniany ratunek dla włosów, skóry, a nawet wątroby. Można wiele zyskać sięgając po to szczególne warzywo

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
29 września 2021
czarna rzepa
Fot. iStock

Czarna rzepa o intensywnym smaku i zapachu, mimo niepodważalnych zalet dla zdrowia i urody, nie należy do naszych ulubionych warzyw. Warto jednak spróbować włączyć ją do diety i pielęgnacji urody, by szybko docenić jej wpływ na włosy, czy skórę. Czarna rzepa ma wiele zalet, którym warto przyjrzeć się bliżej.

To niepozorne warzywo, czarna rzepa, a właściwie czarna rzodkiew, było znane i doceniane już od starożytności. Należąca do grupy roślin kapustowatych, posiada liczne substancje zdrowotne ukryte w jej jadalnej części, czyli bulwie. Biały środek o charakterystycznym smaku i zapachu kryje pod sobą niepozorna czarna skórka. W stanie dzikim spotykano rzepę w Europie, Azji oraz Afryce Północnej, gdzie, do czasu zyskania popularności przez ziemniaki, była jednym z najważniejszych warzyw w diecie ówczesnych ludzi.

czarna rzepa

Fot. iStock/czarna rzepa

Czarna rzepa — właściwości dla zdrowia 

Czarna rzodkiew jest skarbnicą fitoncyd, substancji działających bakteriobójczo i grzybobójczo, które szczególnie doceniane są w okresie jesieni i zimy, gdy odporność wystawiona jest na niesprzyjające warunki. Rzepa zawiera związki siarkowe, olejek eteryczny, moc witamin z grupy B, witaminę C, potas, antocyjany i fitosterole. Nie brakuje w niej błonnika — znajdziemy go 3,5 g na 100 g miąższu czarnej rzepy.

Ponadto jest warzywem niskokalorycznym — w 100 g zawiera jedynie 33 kcal, co czyni ją idealnym dodatkiem do różnych diet odchudzających. Czarną rzepę charakteryzuje również niski indeks glikemiczny (równy 30), co czyni ją idealnym warzywem w diecie osób cierpiących na cukrzycę. Dzięki swojemu charakterystycznemu smakowi można jeść ją jako dość pikantny dodatek do sałatek i surówek.

Czarna rzepa poprawia funkcjonowanie wątroby 

Czarna rzodkiew wykazuje działanie ochronne dla wątroby. Ponieważ jest ona doskonałym źródłem antyutleniaczy, zapobiega rozwojowi komórek rakowych. Wykazuje także właściwości oczyszczające oraz zwiększające wydzielanie żółci.

Likwiduje zajady, poprawia kondycję skóry

Obecność w korzeniu rzepy rzeczy witamin z grupy B wspiera leczenie stanu zapalnego rozwijającego się w kącikach ust, czyli tzw. zajadów. Wpływa również na poprawę zdrowia skóry oraz wpiera procesy gojenia i regeneracji w przypadku trądziku. Ze względu na silne działanie antybakteryjne czarna rzepa polecana jest osobom cierpiącym z powodu cery trądzikowej lub problematycznej. Zarówno włączenie jej do diety jak i wykorzystanie w celach kosmetycznych przyniesie dobre efekty.

czarna rzepa

Fot. iStock/czarna rzepa

Czarna rzepa oczyszcza

Wyciągi z czarnej rzepy wykazują właściwości moczopędne, wpierające detoks organizmu. Warzywo odkaża układ pokarmowy, wzmaga produkcję soku żołądkowego oraz przyspiesza ruchy jelit, usuwając zaparcia. Dzięki temu resztki fermentującego pożywienia nie zalegają w organizmie. Co więcej, działa rozkurczowo, usuwa nadmiar gazów z organizmu.

Wsparcie dla organizmu

Czarna rzepa pobudza krążenie krwi, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. W medycynie ludowej znalazła zastosowanie także jako remedium na bóle stawów w chorobie reumatycznej. W tym przypadku ze świeżego korzenia rzepy należy wycisnąć sok, który następnie wciera się w obolałe miejsca. Czarną rzodkiew w medycynie ludowej stosowano również w kuracji przeciw anemii.

Czarna rzepa dla zdrowej skóry i włosów

Czarna rzepa jest składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych dla skóry twarzy i włosów, takich jak: kremy, szampony, odżywki oraz maseczki. Można ją wykorzystać także jako dodatek do domowych maseczek i wcierek. Stanowi ona cenne wsparcie dla skóry i włosów, ponieważ wpływa na lepsze ukrwienie skóry oraz dostarcza jej cennych witamin, minerałów i składników odżywczych. Duża zawartość siarki sprawia, że przy regularnym stosowaniu czarnej rzepy włosy staną się lśniące, mocne, przestają nadmiernie wypadać. Czarna rzepa usuwa również łupież, pobudza gojenie się ran, z racji bakteriobójczego działania.

czarna rzepa

Fot. iStock

Kto nie powinien włączać jej do diety?

Czarnej rzepy powinny wystrzegać się osoby cierpiące na:

 • niewydolność serca i nerek,
 • nadkwaśność żołądka, wrzody żołądka, uporczywe biegunki, zgagę;
 • nieżyt jelita cienkiego.

źródło: dietetycy.org.pl

Zobacz także

Boisz się zasnąć, bo wiesz, że zniknę nad ranem. A ja ci odpowiem, że robię to tylko dlatego, żebyś znowu zatęsknił…

9 potencjalnych przyczyn niedoczynności tarczycy

Wspieranie chorego działa na niego jak kolejne lekarstwo