Większość z nas, w którymś momencie życia zmagała się z problemami ze strony układu pokarmowego – ból brzucha, wzdęcia, zaparcia, biegunka. Jelita odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu, dlatego tak ważne jest, by prawidłowo dbać o florę bakteryjną jelit. Zdrowe jelita – jak o nie zadbać?
Czym jest jelito?
Jelito to „rurka” mięśniowa rozciągająca się od żołądka aż do odbytu. Jest fragmentem przewodu pokarmowego, którego głównym zadaniem jest trawienie pokarmu. Jelita biorą udział w regulowaniu gospodarki wodnej organizmu czy zwalczaniu zarazków. W skład jelita cienkiego wchodzi dwunastnica, jelito czcze i jelito kręte. Z kolei 1,5 metrowe jelito grube składa się z kątnicy, okrężnicy i odbytnicy.
Zobacz również: Produkty, które najdłużej zalegają w jelitach. Lepiej na nie uważać
Zdrowe jelita – 7 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę
- Zwróć uwagę na co jesz
Dieta zawierająca dużą ilość produktów wysokoprzetworzonych, a także ta nieprawidłowo zbilansowana ma niekorzystny wpływ na zdrowie jelit. Nadeszła pora na zmiany! Regularne spożywanie produktów bogatych w błonnik np. warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych jest najlepszym sposobem zapobiegania zaparciom i bólom brzucha. Zbawienny wpływ na zdrowie jelit mają produkty kiszone np. kiszona kapusta, ogórki, czosnek czy marchewka, które poprawiają trawienie i ułatwiają przywrócenie prawidłowej mikroflory jelitowej. Na tym jednak nie koniec. By przywrócić zdrowie jelitom należy wyeliminować lub znacznie ograniczyć spożywanie wspomnianych wcześniej produktów wysokoprzetworzonych i cukru.
- Nie zapomnij o piciu
Odpowiednie nawodnienie organizmu ma istotny wpływ na zdrowie jelit. Każdego dnia powinno wypijać się co najmniej dwa litry wody. Kluczową rolę w procesie fermentowania kału odgrywa woda – z odpowiednio nawodnionego organizmu, masa kałowa zostaje szybciej usunięta.
- Pamiętaj o prebiotykach
Prebiotyki pobudzają wzrost lub aktywność korzystnych dla organizmu bakterii obecnych w jelicie grubym. To składniki nie ulegające trawieniu. Posiadają zdolność obniżania pH treści jelitowej. By dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość prebiotyków zazwyczaj wystarczy stosowanie diety bogatej w warzywa i owoce. Jednak w przypadku nawracających biegunek czy zaparć lekarz może zalecić ich suplementację.
- Postaw na aktywność
Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na zdrowie jelit. Usprawnia ich motorykę i przeciwdziała zaparciom. Poprawia działanie układu krążenia, który ma wpływ na zdrowie całego organizmu. Co więcej, uprawianie sportu zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób takich jak np. kamica żółciowa, nowotwory żołądka i jelita grubego czy choroba wrzodowa dwunastnicy.
Zobacz również: Zespół jelita drażliwego – leki, dieta i badania pomocne w uciążliwych objawach zespołu jelita drażliwego
- Unikaj stresu
Praca układu pokarmowego regulowana jest przez układ nerwowy – to tzw. jelitowy układ nerwowy. Jelita są naszym „drugim mózgiem”, pomiędzy mózgiem a jelitami dochodzi do nieustannej wymiany sygnałów nerwowych i biochemicznych. Substancje przekazujące bodźce nerwowe w mózgu funkcjonują również w przewodzie pokarmowym, a silny stres może zaburzyć cały proces. Nerwowy styl życia często objawia się problemami żołądkowymi, pojawiają się biegunki, zaparcia. By uregulować pracę jelit i zadbać o ich zdrowie musimy zacząć żyć spokojnie.
- Przestań palić
Jelita, tak jak cały organizm, nie lubią dymu tytoniowego. Substancje chemiczne, które się w nim znajdują mają negatywny wpływ na zdrowie np. przyczyniają się do rozwoju chorób nowotworowych. Dym tytoniowy to główny czynnik ryzyka zaburzeń jelitowych np. choroby Leśniowskiego-Crohna czy wrzodów przewodu pokarmowego. Rzuć palenie – to pierwszy krok do odbudowy mikrobioty jelitowej.
- Ogranicz alkohol
Spożywanie dużych ilości alkoholu prowadzi do zaburzenia wchłaniania wielu substancji odżywczych. Ograniczenie wchłaniania wody czy sodu może doprowadzić do powstania biegunki. By zadbać o zdrowie jelit, najlepiej zachować umiar i zdrowy rozsądek.