Zdrowie

Alergia czy przeziębienie? Jak odróżnić jedno od drugiego?

Redakcja
Redakcja
29 marca 2018
Następny

„Ja to jestem słabego zdrowia. Niewiele potrzeba, żebym się przeziębiła” – powtarzają jak mantrę niektórzy z nas, kompletnie nie zdając sobie sprawy z tego, że objawy, które im doskwierają to alergia, a nie przeziębienie. Trudno przecież zrozumieć, że nagle pojawiło się uczulenie na coś, skoro przez 30, 40 lat nikt nic takiego nie zdiagnozował. Ciekawe, jak wiele osób wmawia sobie przeziębienie, zamiast po prostu zacząć przyjmować leki antyalergiczne i pójść zrobić szczegółowe testy.

Jak odróżnić jedno od drugiego? Czasem łatwo, czasem nieco trudniej. Oto podstawowe różnice:

Swędzenie

Niewątpliwie związane jest z alergią. Dotyczy nie tylko skóry, ale także oczu, uszu, gardła czy nosa. Za swędzenie odpowiedzialna jest histamina, która wydziela się w organizmie człowieka w momencie, gdy jego układ odpornościowy napotkał na alergen. Objaw ten bardzo trudno pomylić z przeziębieniem, potem jemu na ogół nie towarzyszy swędzenie. Może się pojawić, ale jako skutek czegoś innego – podrażnienia skóry, śluzówki, suchego powietrza, zanieczyszczeń.

Czas trwania

Jeśli nieprzyjemne objawy nie ustępują w ciągu 3-5 dni, najprawdopodobniej cierpisz na alergię, a nie przeziębienie. Tego drugiego nie można mylić z grypą, która to potrafi trwać i trwać, rozkładając człowieka na łopatki, dając wiele ciężkich objawów, jak bóle mięśni, uczucie rozbicia, wysoką gorączkę. Jeśli zmęczenie, katar i swędzenie utrzymuje się powyżej 3-5 dni, najprawdopodobniej chodzi właśnie o alergię. Objawy będą utrzymywać się tak długo, jak długo jest się wystawionym na działanie alergenu.

Zielony katar

Bardzo dobrym pomysłem jest analizowanie tego, co wydalamy przez nos. Sam fakt, że „coś cieknie” lub, że „po prostu masz katar” nie wystarczy. Istotna jest konsystencja i kolor. Katar alergiczny na ogół jest płynny i przezroczysty. Można mieć wrażenie, że wydzielina cieknie i cieknie. W trakcie przeziębienia katar jest żółty lub zielony. Ale warto pamiętać, że nieleczona alergia może powodować zapalenie zator – infekcję wtórną. To kolejny argument, by jak najszybciej zdiagnozować swój stan.

Łzawienie oczu

Ból, swędzenie, pieczenie i łzawienie oczu może pojawić się w różnych sytuacjach, np. gdy bardzo długo wpatrujemy się w ekran komputera i pojawi się u nas zespół suchego oka. Jeśli jednak ogólnie czujesz się kiepsko, masz „ciężką głowę”, katar, a twoje oczy łzawią niemiłosiernie, najprawdopodobniej to właśnie alergia. Najważniejsze, by nie trzeć oczu w takich sytuacjach, bo można tylko bardziej je podrażnić. Skuteczne w tej sytuacji będą leki antyhistaminowe, blokujące wydzielanie histaminy, odpowiedzialnej za objawy alergii i unikanie kontaktu z alergenem.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zdrowie

Miłość bezwarunkowa? Co za bzdura! Kochamy przecież zawsze za coś…

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
29 marca 2018
Fot. iStock/mammuth
 

Idea miłości bezwarunkowej jest czymś pięknym, ale czy na pewno prawdziwym? Czy naprawdę można kochać „za nic”? Przecież zakochujemy się zawsze z jakiegoś powodu, czy to dlatego, że ktoś wydaje nam się „jakiś”, a może taki właśnie jest, a to dlatego, że pociąga nas jego uroda, sposób bycia, osiągnięcia… Niby nic, a jednak zawsze coś jest tą pierwszą przyczyną. 

Psychologowie radzą nam zadać sobie kilka pytań, by pomóc sobie samemu zorientować się, czy naprawdę kochamy bezwarunkowo.

1. Co czułeś przez pierwsze kilka dni po spotkaniu z ukochaną osobą?

Jeśli nie pamiętasz tych uczuć, nie masz z tego okresu żadnych wspomnień i doświadczeń, to sygnał ostrzegawczy. Kiedy po raz pierwszy doświadczamy bycia „zakochanym” w danej osobie, mamy w sobie silne poczucie wolności i szczęścia. Wyostrzają się nasze zmysły, a nasza podświadomość podpowiada, że wszystko jest „w porządku”.  To właśnie daje nam miłość bezwarunkowa.

2. Czy masz poczucie, że miłość jest wieczna?

Kiedy naprawdę kogoś kochamy, nie uznajemy granic tej miłości (oczywiście zachowując zdrowy rozsądek – nie pozwalajmy nigdy zrobić sobie krzywdy). Powinniśmy być w stanie kochać kogoś tak mocno, że sama myśl o tej osobie sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. Kiedy przywiązujemy się do kogoś mocno, pragniemy, aby cały czas był blisko. A to może być niebezpieczne. Gdy tylko nauczymy się  tego i zaakceptujemy, że miłość nie ma końca i można ją odczuć nawet będąc na dwóch różnych krańcach świata, wtedy zrozumiemy znaczenie wolności i przestrzeni osobistej. Nie tylko dla naszej ukochanej osoby, ale także dla siebie. Najlepszymi przykładami miłości bezwarunkowej są związki na odległość.

3. Bezwarunkowa miłość jest definicją akceptacji niedoskonałości. Czy akceptujesz jego niedoskonałości?

Bezwarunkowa miłość rozumie, że nic nie jest doskonałe, ale ta niedoskonałość jest… doskonałością. Przywiązanie, miłość „za coś”  jest bardzo krytyczna, osądzająca, kontrolująca.

4. Bezwarunkowa miłość jest wszechogarniająca. Czujesz to?

To znaczy, że ta miłość musi cię „obejmować”. Uwalnia cię od wielu nawyków, unosi nisko nad ziemią i ma zdolność uzdrawiania ran.

Jaka jest twoja miłość? Czy naprawdę kochasz „za nic”?…


 

Na podstawie: themindsjournal.com


Zdrowie

10 kłamstw, które najczęściej powtarzamy partnerom, dla świętego spokoju

Redakcja
Redakcja
29 marca 2018
Fot. iStock / Giorgio Magini
Następny

Nie ma co udawać niewiniątek — każdemu z nas zdarzyło się skłamać w mniejszej lub większej sprawie. Uczciwiej i bardziej szlachetnie byłoby się zdobyć na absolutną uczciwość, jednak nie oszukujmy się, nie zawsze taka postawa się opłaca. Czasem lepiej powiedzieć, że coś się stało przypadkiem lub pominąć w ogóle milczeniem.

Podobną strategię stosujemy, gdy partner ciekaw jest np. pewnych informacji z przeszłości, które mogą być niewygodne. Wydaje się wtedy, że niewinne kłamstewko, nagięcie prawdy będzie mniejszym złem. Ale czy to zawsze się opłaca?

10 kłamstw, które najczęściej powtarzamy partnerom, dla świętego spokoju  

1. Na temat samopoczucia

„Wszystko jest w porządku”

To kłamstewko pojawia się najczęściej. Rzucone na odczepnego, gdy nie chce się rozmawiać, albo brakuje wzajemnego zaufania. Jednak tego typu kłamstwo może mieć bardzo krótkie nogi, bo mowa ciała zdradza zazwyczaj więcej, niż chcemy powiedzieć. Gdy partner widzi, że ewidentnie jest coś nie tak, o wiele lepiej jest powiedzieć szczerze, co leży na wątrobie. Zatajanie prawdy nie pomoże uporać się z dręczącą sytuacją, za to spowoduje niepotrzebne podejrzenia.

2. Zatajanie ilości partnerów

„Nie było ich wielu”

W każdym związku kiedyś pada „ilu partnerów miałaś/eś przede mną”? Szczera odpowiedź, że np. bardzo wielu, może niepotrzebnie dać do myślenia partnerowi i wskazywać, że zaistniał jakiś kłopot z wiernością czy stałością uczuć. Intencja kłamstwa jest jasna — w wielu przypadkach im mniej się wie, tym lepiej się śpi. Każdy z nas chce, by partner czuł się wyjątkowy, najważniejszy.

3. Na temat rodziców partnera

„Och, twoja mama jest taaaaaka sympatyczna”

Niejedna kobieta zapewne ugryzła się w język, gdy facet zapytał, jak się układają relacje z jego mamą. Tylko przez wzgląd na to, że to JEGO mama, po głębszym oddechu pada „to wspaniała osoba, bardzo ją lubię”, gdy w rzeczywistości masz ochotę wykreślić ją z waszego życia. W tej kwestii lepiej pozostać dyplomatą, bo nie każdy facet umiałby zapomnieć o bolesnej i szczerej opinii swojej kobiety o kochanych rodzicach. Dla wielu z nich mama pozostaje najważniejszą kobietą życia i nic tego nie zmieni.

4. Zakłamywanie wydatków

„Nie wiem, gdzie się podziały te pieniądze”

Tu lepiej nie kłamać. Dopóki dysponujesz własnymi pieniędzmi i własnym kontem, rób co chcesz. Ale gdy pieniądze macie wspólne i odkładacie na jakiś cel, to pojawiające się pytania, na co wydajesz tę kasę, są uzasadnione. Choć pewnie nie raz zdarzało się zataić jakieś wydatki, w tej materii szczerość jest lepsza. W materii finansów przejrzystość i odpowiedzialność są obowiązkowe.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

truskawki - właściwości, kcal, z beczki, na balkonie

Truskawki – kochamy je za smak, doceniamy ich właściwości dla zdrowia. Jak je uprawiać na balkonie lub w beczce?

Zespół niespokojnych nóg - przyczyny, objawy, leczenie

Zespół niespokojnych nóg – jego objawy utrudniają sen i pozbawiają energii. Kto jest narażony na to zaburzenie?

Wiosenny plan treningowy, czyli adios kilogramos!