Zdrowie

10 sygnałów wysyłanych przez twoje ciało, których nie wolno ci ignorować

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
23 sierpnia 2016
10 sygnałów wysyłanych przez twoje ciało, których nie wolno ci ignorować
Fot. iStock / Sezeryadigar
 

Współczesność wymaga od nas totalnego skupienia na codzienności. Dbamy o dom, dzieci, partnerów, pracujemy, znajdujemy czas na hobby oraz aktywność fizyczną i zrównoważoną dietę. Wiele rzeczy robimy z myślą o długim i zdrowym życiu, jednak gdy przychodzi do konkretów, paradoksalnie nie zwracamy uwagi na sygnały wysyłane przez nasz organizm. 

Ludzki organizm jest niesamowitą maszyną, która działa niezwykle sprawnie. Bywa, że jej elementu zużywają się szybciej niż powinny i przychodzą różne zdrowotne kłopoty. Często jednak ignorujemy niepokojące sygnały, które powinny dać nam impuls do skupienia się na własnym zdrowiu, nieodkładaniu tej kwestii na później.

Sygnały ze strony ciała, które powinny dać ci do myślenia

Fot. iStock / Homunkulus28

Fot. iStock / Homunkulus28

1. Ból w klatce piersiowej

Nie sugeruj się tym, że masz dopiero 20, 30, czy 40 lat! Uwierz, zawał serca i różne choroby tego organu trafiają się także kobietom młodym, aktywnym fizycznie. Nie zrzucaj bólu, który się powtarza w klatce piersiowej na zmęczenie, tylko dmuchaj na zimnie i zgłoś się do lekarza. Taki ból może łączyć się z chorobami trzustki, wątroby oraz żołądka. Specjalista postawi konkretną diagnozę, a ty przestaniesz się niepokoić lub oszukiwać, że wszystko jest ok. Natomiast jeśli do bólu w klatce piersiowej dochodzi potliwość, występują duszności, mdłości, skoki ciśnienia lub nieregularny puls, to może być sprawa bardzo poważna, np. zawał mięśnia sercowego, wezwij karetkę. Nie czekaj, czas reakcji w takich przypadkach ma ogromne znaczenie.

2. Długotrwały kaszel

Fot. iStock / Homunkulus28

Fot. iStock / Homunkulus28

Dopóki nie jest zbyt dokuczliwy, po prostu do niego przywykamy, bo przecież w końcu minie. Tłumaczymy sobie jego obecność fatalną pogodą, wszędobylski wirusami, pleniem papierosów, przewlekłymi alergiami stwierdzanymi na własną rękę. Długotrwały kaszel powinien niepokoić, szczególnie gdy do niego dochodzą kłopoty ze swobodnym oddychaniem lub świstami. Nawet nieuciążliwy, ale długotrwały kaszel może wskazywać na poważniejszą przyczynę, jak zapalenie oskrzeli i płuc, które może przebiegać bez gorączki i osłabienia, które unieruchamia w łóżku.

3. Ból łydek

Tkliwość, kłucie i ból w łydce szczególnie po dłuższym czasie spędzonym w bezruchu, może świadczyć o zakrzepicy żył. Jeśli ból występuje przy zginaniu stopy, a łydka jest zaczerwieniona, opuchnięta i ciepła, trzeba jechać na izbę przyjęć w szpitalu. Duży skrzep powstały w żyle łydki może się oderwać i spowodować zator tętnicy płucnej lub udar mózgu.

4. Nietypowy kolor moczu

Fot. iStock / Homunkulus28

Fot. iStock / Homunkulus28

Może być jednakowo efektem np. zjedzenia buraczków na obiad, ale może zwiastować kłopoty ze zdrowiem. Nie wolno lekceważyć czerwonej, brunatnej lub różowej barwy moczu, szczególnie gdy pojawia się  ból i pieczenie przy oddawaniu (zwykle małych ilości) moczu. To może być efekt kamicy nerkowej,  ostrego zapalenia dróg moczowych, zapalenie kłębuszków nerkowych, gruźlica nerek, polipy lub brodawczaki pęcherza czy nawet endometrioza, lub nowotwór. Nie można ignorować również pieniącego się moczu — który wskazuje na białkomocz, i może oznaczać np. stany zapalne nerek. Wizyta u lekarza jest w tym przypadku konieczna.

5. Rozrywający ból głowy

Fot. iStock / Homunkulus28

Fot. iStock / Homunkulus28

Najczęściej towarzyszy atakom silnej migreny, ale może zwiastować pęknięcie tętniaka mózgu. To przytrafia się także młodym ludziom, bez ostrzeżenia. Jeśli obezwładniający ból pojawi się nagle, jest niezwykle silny i towarzyszą mu mdłości i światłowstręt, należy natychmiast wezwać pomoc. Bezpieczniej jest nie zażywać aspiryny, która może doprowadzić do zwiększenia krwawienia.

6. Drętwienie części ciała

Drętwienie lub niedowład i osłabienie szczególnie jednej połowy ciała, mogą być pierwszymi objawami udaru mózgu. Gdy pojawiają się inne niepokojące symptomy: trudności z utrzymaniem równowagi, bełkotliwa mowa, zawroty lub ból głowy, zaburzenia widzenia ‒ najczęściej w jednym oku lub tzw. widzenie połowiczne (widzi się prawą lub lewą stronę w polu widzenia), podejrzenie jest bardziej czytelne, należy wezwać karetkę.

7. Silne bóle menstruacyjne

Bóle miesiączkowe są powszechną dolegliwością u kobiet, jednak jeśli są wyjątkowo intensywne i nie mijają po zażyciu leków przeciwbólowych, mogą świadczyć o endometriozie. Nawet co piąta kobieta w wieku rozrodczym, szczególnie pomiędzy 20. a 30. rokiem życia, cierpi na to zaburzenie. Utrudnia ono nie tylko normalne funkcjonowanie z powodu bólu i może przyczynić się do niepłodności.

8. Zmiana w wyglądzie piersi

To nie muszą być „osławione” guzy na piersi, ale także powstałe zmarszczki na skórze, powiększenie jej rozmiaru, zmiany koloru piersi, zaczerwienienie i ból brodawek oraz wyciek zwłaszcza krwistej wydzieliny. Niepokojące są również zmiany w wyglądzie brodawki sutkowej: jej wciągnięcie, pomarszczenie skóry w jej okolicy lub pojawienie się zmian wokół niej. Obserwując u siebie nawet jeden z wymienionych objawów, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. I pamiętaj, że najważniejsza jest profilaktyka — samodzielne badanie piersi raz w miesiącu.

9. Bóle w podbrzuszu

Może świadczyć o wiele schorzeniach układu pokarmowego, moczowego i płciowego, których nie należy ignorować. Ból w podbrzuszu z prawej strony z często towarzyszącymi mu nudnościami, brakiem łaknienia, gorączką, może wskazywać na zapalenie wyrostka robaczkowego. Ból w okolicy podbrzusza może być także efektem schorzeń, takich jak: zespół jelita wrażliwego, zapalenie żołądka i jelit, choroby zapalne jelit, zapalenie uchyłków, nowotwory, zaparcia, niedrożność jelit, ropień okołoodbytniczy, zespół nadwrażliwości jelita grubego.

Ból połączony z częstym oddawaniem moczu, nagłym parciem na mocz lub bólem przy jego oddawaniu, zwykle wskazuje na choroby dróg moczowych, np. zapalenie pęcherza moczowego, śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, kamicę moczową, kolkę nerkową.

10. Zmiany koloru skóry

Istnieją zmiany w zabarwieniu skóry, które są wynikiem nie złych nawyków pielęgnacyjnych, a zaburzeń pracy różnych organów wewnętrznych. I tak:

  • Żółknięcie skóry wiąże się ze wzrostem bilirubiny (produkt degradacji hemoglobiny powstający w wątrobie, a także śledzionie i szpiku kostnym) we krwi. Występuje w przebiegu żółtaczki typu A, B, C, żółtaczki mechanicznej lub chorób trzustki.
  • Brązowo-żółta skóra towarzyszy przewlekłej niewydolności nerek (mocznicy).
  • Zaczerwienienie skóry pojawia się przy wzroście poziomu hemoglobiny, np. w czerwienicach.
  • Zasinienie skóry związane jest ze spadkiem stężenia hemoglobiny, występuje też przy wadach serca.
  • Niebieska skóra może świadczyć o zatruciu metalami ciężkimi (ołów, bizmut).
  • Bladość skóry towarzyszy niedokrwistości (anemii), a także niedoczynności tarczycy.

Oczywiście podane wyżej niepokojące sygnały nie w każdym przypadku będą zwiastowały te same dolegliwości. Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny, a informacje w nim zawarte nie mają na celu zastąpienia porady lekarskiej i nie powinny być traktowane jako diagnoza czy sposób leczenia wszelkich indywidualnych dolegliwości lub stanów fizjologicznych. Jeśli niepokoisz się dolegliwościami lub stanami fizjologicznymi, które mogą u ciebie występować, skontaktuj się z lekarzem.


źródło: poradnikzdrowie.pl, www.hellozdrowie.plportal.abczdrowie.pl


Zdrowie

Najczęściej popełniane błędy podczas malowania paznokci

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
23 sierpnia 2016
Najczęściej popełniane błędy podczas malowania paznokci
Fot. iStock / svetikd
 

Zadbane dłonie idą w parze z eleganckimi, pomalowanymi na kolor paznokciami. Nauka manicure w domu wymaga trochę cierpliwości i ćwiczeń, bo tylko nieliczne z nas radzą sobie od razu z wykonaniem perfekcyjnego zdobienia paznokci. Nawet gdy zabieramy się za to pierwszy raz za pomocą delikatnego lakieru, po prostu musimy umieć go równo nałożyć. Bez wychodzenia na skórki, powstawania nierówności i uzyskania jednolitego koloru.  

Nawet perfekcyjny manicure może szybko stać się z paznokciami z koszmarów. Bywa, że po 2-3 dniach lakier zaczyna odpryskiwać z paznokci. To zdecydowanie nie cieszy, gdy poświęcasz na przygotowanie i malowanie paznokci część wieczoru. Niezależnie od tego, czy malujesz paznokcie na co dzień, czy od święta, sprawdź co robisz źle, że lakier z nich odpryskuje z prędkością światła.

Lista grzechów podczas robienia manicure, czyli najczęściej popełniane błędy podczas malowania paznokci

1. Nie myjesz rąk i nie odtłuszczasz płytki paznokcia

Mycie rąk to nie tylko zabieg higieniczny, ale po części odtłuszczający płytkę paznokci. Aby pozbyć się naturalnej tłustej powłoczki z płytki, należy użyć wacika zamoczonego w zmywaczu lub płynie odtłuszczającym. Lakier będzie trzymał się dłużnej.

2. Nie nakładasz bazy

Baza pełni funkcję odżywczą i wzmacniającą paznokcie, a także wypełnia nierówności i chroni płytkę przed przebarwieniami od lakieru. Dzięki jej zastosowaniu lakier lepiej się trzyma.

3. Nie polerujesz płytek 

Polerowanie pozwala pozbyć się nierówności, które utrudniają nałożenie gładkiej, jednolitej warstwy na płytkę i utrudniają bazie przylgnięcie do paznokcia.

4. Źle opiłowujesz paznokcie

Nie chodzi konkretnie o ich kształt, ale sposób piłowania. Jeśli robisz to metalowym pilnikiem, w dodatku w różnym kierunku, pracujesz sobie a osłabienie i poszarpanie krawędzi płytek. Mogą się kruszyć, łamać a wraz z nimi odchodzić lakier.

5. Zostawiasz niezadbane skórki

Wyglądają one wyjątkowo koszmarne i psują każdy manicure. Poza tym nieodsunięte i niezmiękczone skórki będą się zadzierać, odsłaniając nierówności lakieru na płytce. Fatalny efekt.

6. Nakładasz dużo lakieru

Lepiej poprawić kolor drugi raz, niż za jednym zamachem nałożyć grubą warstwę, która będzie schła opornie. To nie wygląda dobrze, tym bardziej że lakier wcale przez to nie będzie trwalszy, natomiast szybciej powstaną na nim wgniecenia i ślady od silnego nacisku.  Trudno, by duża ilość specyfiku skutecznie i szybko zaschła. Nabieraj na pędzel tyle lakieru, by w trzech pociągnięciach rozprowadzić go na płytce.

7. Dmuchasz, chuchasz, moczysz w wodzie

Czyli próbujesz na swojskie sposoby przyspieszyć czas schnięcia lakieru. Zamiast tego spodziewaj się raczej śladów na lakierze, powstawania bąbelków, a nawet jego rozmazania, jeśli np. wkładasz świeżo pomalowane paznokcie sporą ilością lakieru do wody.

8. Nie używasz utwardzacza

Dzięki niemu lakier – także nałożone na niego ozdoby- utrzymają się na płytce paznokcia dłużej.


źródło: www.ofeminin.pl


Zdrowie

Chcesz mieć w domu szczęśliwego faceta – idź do pracy, a jemu daj odkurzacz

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
23 sierpnia 2016
Fot. iStock

Zajmowanie przez kobiety stanowisk pracy do tej pory uważanych za typowo „męskie” sprawiło, że to panowie poczuli się mniej męscy i niepewni swojej roli z związkach. Jednak najnowsze badania wykazały, że kiedy mężczyzna zostaje jedynym żywicielem rodziny, jest to szkodliwe dla jego psychicznego i fizycznego zdrowia. W miarę równy podział obciążeń finansowych oraz domowych obowiązków przynosi zaś długoterminowe korzyści dla dobrego samopoczucia obu stronom.

U pań świadomość, że są one odpowiedzialne za bezpieczeństwo materialne rodziny wpływa pozytywnie na ich stan emocjonalny i kondycję fizyczną. U panów – zupełnie na odwrót. Skąd ta różnica?

Naukowcy stwierdzili, że mężczyźni traktują swoją pozycję jedynego żywiciela rodziny jako narzucony z góry obowiązek kutrowy, który muszą wypełnić, kobiety zaś postrzegają ją jako osobiste osiągnięcie i świadomy wybór. Mogą odczuwać z niego dumę, nie martwiąc się, co inni powiedzą, jeśli dadzą sobie rady tak, jakby tego chciały.

W badaniach przeprowadzonych w latach 2007-2011 brało udział 9000 osób, a wyniki są jednoznaczne: mężczyźni mają najgorsze samopoczucie psychiczne i fizyczne w okresie, kiedy są jedynymi żywicielami swoich rodzin. Sytuacja ta ulega znacznej poprawie, gdy do domowego budżetu zaczyna dorzucać swoją pensję partnerka.

Badania potwierdzają, że zerwanie z tradycyjnym modelem rodziny i podział obowiązków domowych ma konkretne korzyści zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. A więc – drodzy panowie, chcecie być szczęśliwi? Wypuście swoje partnerki z domowego kieratu. No i – marsz po odkurzacz! Kochane panie, chcecie pozbyć się frustracji? Od jutra szukamy pracy! A, jeśli już macie pracę, to przydzielcie Mu po prostu więcej domowych obowiązków ;).


Źródło: telegraph.co.uk

 


Zobacz także

Tampon, podpaska lub kubeczek menstruacyjny – co wybrać? Sprawdzamy, za co je lubimy i jakie mają wady

Czy wiesz, że kleszcze atakują już cały rok?!

Nie wyspałaś się? Jest kilka skutecznych sposobów, żeby poradzić sobie z brakiem snu. Warto je zapamiętać