Go to content

9 sposobów na pozbycie się uczucia głodu i chęci podjadania

Fot. iStock / YinYang

Szczupła figura to prezent nie tylko dla urody, ale przede wszystkim dla zdrowia. Otyłość powoduje komplikacje zdrowotne, których mało kto ma ochotę doświadczyć. Jeśli więc starasz się zrzucić zbędne kilogramy, musisz zmierzyć się nie tylko z utrzymaniem diety i aktywnością fizyczną, ale i własnymi słabościami.

Trudno jest, ot tak, zmienić wieloletnie nawyki żywieniowe i z marszu przestać podjadać. Uczucie głodu nie tylko psuje dobry humor, ale i efekt starań. Jeśli masz z tym problem, wypróbuj sposoby na utrzymanie głodu w ryzach i poskromienie chęci do podjadania.

9 sposobów na poskromienie głodu

1. Wypij szklankę wody 

Woda szybko przelatuje przez układ pokarmowy, jest pozbawiona kalorii i doskonale nadaje się do oszukiwania głodu. Możesz pić gorącą wodę z cytryną i pieprzem cayenne lub imbirem, które wywołują dłuższe uczucie sytości i poprawiają trawienie.

2. Zjedz gorzką czekoladę

Zjedzenie od jednego do dwóch kawałków ciemnej czekolady z co najmniej 70% kakao, nie tylko stłumi głód, ale pozwoli na odrobinę zakazanej „słodkości” podczas diety.

3. Jedz migdały i awokado 

Garść surowych migdałów dostarczy ci przeciwutleniaczy, witaminy E i magnezu i zwiększy uczucie sytości. Awokado jest pełne zdrowych tłuszczów jednonienasyconych, które wymagają sporo czasu na strawienie i tłumią apetyt. Jest także źródłem rozpuszczalnego błonnika, który spowolnienia trawienie.

4. Przygotuj śniadanie bogate w błonnik i białko, kwasy tłuszczowe

Błonnik zalega w układzie pokarmowym dłużej niż inne substancje, więc będziesz czuć się mniej głodna w ciągu dnia. Spożywanie białka może poprawiać humor, co hamuje potrzebę podjadania, a kwasy tłuszczowe omega-3 hamują apetyt poprzez uruchomienie produkcji leptyny. Sięgaj więc po siemię lniane, płatki owsiane, ryby, awokado, orzechy i inne źródła tych substancji.

5.  Śpij osiem godzin na dobę

Krótki sen zaburza wydzielanie greliny i leptyny, co zwiększa apetyt i zaburza odczuwanie sytości. W rezultacie niewyspana osoba je więcej i więcej tyje niż osoba sypiająca 8 godzin w nocy.

6. Zrezygnuj z alkoholu

Alkohol jest nie tylko kaloryczny, ale i wzmaga apetyt. Picie alkoholu powoduje, że częściej sięgasz po kaloryczne przekąski, a często jesz coś tłustego przed wypiciem, by opóźnić wchłanianie alkoholu do krwi.

7. Skup się na hobby

Konstruktywne zajęcie, któremu lubisz poświęcać czas, jest twoim sprzymierzeńcem w walce z kilogramami. Nie tylko będziesz lepsza w tym, co robisz, ale odwrócisz na długi czas myśli od jedzenia.

8. Prowadź dziennik

Zapisuj swoje nawyki żywieniowe i pory dnia, kiedy czujesz się głodna, a także, jak się czujesz w tych chwilach. To pomoże rozróżnić, kiedy czujesz fizycznie głodna, a kiedy wynika to z emocji i należy znaleźć inny sposób na rozładowanie emocjonalne.

9. Spotkaj się z przyjaciółmi

Umówienie się na spacer z przyjaciółką lub wyjście na zakupy, zaktywizuje cię do ruchu na powietrzu. Nie będziesz myśleć o jedzeniu, ruszysz się, skupisz nie na głodzie, ale na czasie z drugą osobą. Nie będziesz miała, kiedy pomyśleć o głodzie, o ile nie umówisz się w restauracji czy barze.


źródło: www.wikihow.com