Lifestyle

13 sprawdzonych sposobów na budowanie pewności siebie i wzmocnienie poczucia własnej wartości

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
25 maja 2018
Fot. iStock/gradyreese
Następny

Nie każdy został obdarowany przez naturę wysoką samooceną i odpowiednim poczuciem własnej wartości. Ci bardziej wycofani, mniej śmiali, często mają w życiu pod górkę, bo nie łatwo jest im zawalczyć o swoje interesy, więc pewne rzeczy mogą ich w życiu omijać. Niestety nie ma na to jednej recepty, ale warto zrobić rzeczy, które wpłyną na zbudowanie i umocnienie wiary we własne siły.

Nie są to rzeczy skomplikowane. Można to potraktować jak proces stawiania kolejnych kroków, które pomogą zrozumieć to ile siły mamy w sobie i do czego ona jest w stanie nas zaprowadzić.

13 sposobów na budowanie pewności siebie i wzmocnienie poczucia własnej wartości

1. Wprowadzaj niewielkie zmiany

Zapewne już wiesz, że nie wystarczy powiedzieć sobie:  „od dziś jestem silna” i taka się stajesz. Ten proces wymaga rozłożenia w czasie, wielu drobniejszych kroków, więc nie możesz oczekiwać, że zmienisz swoje życie z dnia na dzień. Przemyśl sobie to, co chciałabyś najpierw zmienić, a później cierpliwie wobec siebie wychodź naprzeciw temu.

2. Przebywaj z pozytywnymi osobami

Na pewno masz wokół siebie ludzi, którzy swoją życiową energię są w stanie tchnąć w innych. Ich nieschodzące z twarzy uśmiechy i wiara we własne możliwości mogą się udzielać także tobie. Odejdź od ludzi, którzy narzekają na swoje życie, wysysają z ciebie energię, sprawiają, że czujesz się źle i sama nie masz sił robić czegoś dobrego dla siebie.

3. Przestań wsłuchiwać się w wewnętrznego krytyka

Każdy z nas ma takie chwile, gdy wiem, że to, co zawaliliśmy myśli wynika z pewnych niedociągnięć. Budowanie pewności siebie wymaga wyłączenia na chwilę tego krytycznego głosu z tyłu głowy, który słyszymy nazbyt często. Zostaw myśli, że to, co robisz, jest niewarte zachodu i bądź dla siebie łaskawsza.

4. Nagradzaj siebie

Każdy lubi być doceniany, a ty możesz docenić sama siebie, przez określenie nagrody za twoje starania. To nie musi być coś wielkiego, raczej jakaś drobnostka, która faktycznie sprawi tobie przyjemność i dowiedzie, że sama dla siebie jesteś bardzo ważna.

5. Ucz się na swoich błędach

Nie zadręczaj się tym, co dotychczas nie wyszło, ale wyciągnij odpowiednie wnioski z popełnionych błędów. Przyjrzyj się im na spokojnie, ale nie rozdrapuj, dzięki temu w przyszłości ominiesz podobne problemy.

6. Medytuj

Medytacja, wsłuchanie się w swój wewnętrzny głos pozwala lepiej poznać swoje pragnienia, skupić się na siebie oraz budować pewność siebie. Kontakt ciała i umysłu, swego rodzaju wyciszenie, doskonale odpycha od nas złe myśli, które zbyt często ściągają nas w dół.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle

Negatywne emocje powodują choroby i przyspieszają starzenie. Udowodniły to badania

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
25 maja 2018
Fot. iStock/littlehenrabi
 

Mówi się często, że złość piękności szkodzi i jest w tym wiele prawdy. Co więcej, od złości i stałego odczuwania innych negatywnych emocji nie tylko będziemy wyglądali mniej atrakcyjnie, ale wg naukowców, czeka nas krótsze życie. Wszystko to, co odczuwamy, czego doświadczamy, wpływa na funkcjonowanie naszych ciał.

Naukowcy skupili się na tym zagadnieniu, aby zrozumieć, w jaki sposób odczuwanie emocji wpływa na starzenie się komórek ciała.

Telomery i długie życie

Elizabeth H. Blackburn, amerykańska biolog molekularna i laureatka Nagrody Nobla odkryła sposób, w jaki telomery chronią chromosomy, umożliwiając prawidłowy podział komórek. Telomery to struktury DNA zlokalizowane na końcach chromosomów, dla których stanowią ochronę przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Podczas każdego podziału komórki telomery ulegają skróceniu, przez co rośnie ryzyko wystąpienia mutacji prowadzących do zmian nowotworowych. Zmiany te wpływają także na proces starzenia, zmniejszenie odporności i zwiększenie podatności na rozwój chorób przewlekłych. Proces ten jest jednak  możliwy do opóźnienia. Wiele może tu zrobić zdrowy styl życia oraz … pozytywne myślenie.

Kto będzie żył krócej, a kto dłużej?

Wrogie nastawienie powoduje choroby, więc cynicy, którzy są złośliwi, agresywni czy bardzo egoistyczni, chorują częściej. Agresywne postawy mogą powodować rozwój różnych chorób, co pokazały badania na mężczyznach o takich cechach.  Ci, którzy mają takie nastawienie, mają krótsze telomery leukocytowe od osób przyjaznych. A że leukocyty odpowiadają za ochronę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, cynicy częściej cierpią na choroby metaboliczne oraz układu krążenia, a także szybciej się starzeją.

Podobne wnioski wyciągnięto z badania na grupie 36 zdrowych kobiet w wieku pomenopauzalnym. Badanie pokazało, że pesymistki mają krótsze telomery od optymistek. Podobny wzorzec określono w stosunku do osób, które cierpią z powodu ruminacji, czyli obsesyjnego analizowania zaistniałych sytuacji. na przyspieszenie tempa starzenia wpływa również blokowanie uczuć, wypieranie pewnych myśli.

Na szczęście odzyskanie kontroli nad swoją świadomością i zmiana myślenia na pozytywne może przynieść dobre efekty.

źródło:  www.hellozdrowie.pl


Lifestyle

Ma 70 lat i jest… w ciąży. Najstarsza matka na świecie urodzi córeczkę

Redakcja
Redakcja
25 maja 2018
Fot. Screen z Twittera/Oh Obregón Hoy

70-latka, która twierdzi, że jest w ciąży to Maria de la Luz z Meksyku. Jeśli to prawda zostanie najstarszą kobietą na świecie, która urodzi dziecko. Dziennikarzom oznajmiła, że jest w szóstym miesiącu ciąży  z ósmym dzieckiem, prawdopodobnie córeczką. Na dowód pokazała zdjęcie z USG. 

Kobieta nie ujawniła żadnych szczegółów dotyczących ciąży albo ewentualnego leczenia, powiedziała natomiast, że po raz pierwszy zaczęła podejrzewać, że jest w ciąży trzy miesiące wcześniej. Bolały ją nogi, wymiotowała i mała zawroty głowy. Lekarze nie mogli uwierzyć gdy okazało się, że 70-latka zostanie mamą.

 

Obecnie najstarszą na świecie kobieta, która urodziła dzieci jest, Bousada de Lara, miała 66 lat i 358 dni, kiedy w 2006 roku została mamą bliźniaków. Bausada oszukała lekarzy co do swojego wieku, kiedy starała się o in vitro. Inna matka – Omkari Panwar z Indii, twierdziła, że rodząc w 2008 roku bliźniaki miała 70 lat 0 tego jednak nie udało się udowodnić.  Podobnie jak nie zdołano zweryfikować wieku kilku innych matek, które twierdziły, że rodząc dzieci były w podobnym wieku.

Czy Maria de la Luiz jest faktycznie w ciąży? Czy ma 70 lat? Trudno dzisiaj ocenić. Jak sama mówi, z ginekologiem jest umówiona na 18 lipca i liczy na poród przez cesarskiego cięcie ze względu na swój wiek.

Czy ta sensacyjna wiadomość okaże się prawdą? Czas pewnie pokaże.


źródło: Daily Mail

 

 


Zobacz także

„Jeszcze za cicho krzyczymy, by każdy z was pojął godność!”. Mega teledysk #czarnegoprotestu

Powiększanie ust – naturalnie i bezpieczne. Tylko skuteczne sposoby

Nasze nawyki