Go to content

13 sprawdzonych sposobów na budowanie pewności siebie i wzmocnienie poczucia własnej wartości

Nie każdy został obdarowany przez naturę wysoką samooceną i odpowiednim poczuciem własnej wartości. Ci bardziej wycofani, mniej śmiali, często mają w życiu pod górkę, bo nie łatwo jest im zawalczyć o swoje interesy, więc pewne rzeczy mogą ich w życiu omijać. Niestety nie ma na to jednej recepty, ale warto zrobić rzeczy, które wpłyną na zbudowanie i umocnienie wiary we własne siły.

Nie są to rzeczy skomplikowane. Można to potraktować jak proces stawiania kolejnych kroków, które pomogą zrozumieć to ile siły mamy w sobie i do czego ona jest w stanie nas zaprowadzić.

13 sposobów na budowanie pewności siebie i wzmocnienie poczucia własnej wartości

1. Wprowadzaj niewielkie zmiany

Zapewne już wiesz, że nie wystarczy powiedzieć sobie:  „od dziś jestem silna” i taka się stajesz. Ten proces wymaga rozłożenia w czasie, wielu drobniejszych kroków, więc nie możesz oczekiwać, że zmienisz swoje życie z dnia na dzień. Przemyśl sobie to, co chciałabyś najpierw zmienić, a później cierpliwie wobec siebie wychodź naprzeciw temu.

2. Przebywaj z pozytywnymi osobami

Na pewno masz wokół siebie ludzi, którzy swoją życiową energię są w stanie tchnąć w innych. Ich nieschodzące z twarzy uśmiechy i wiara we własne możliwości mogą się udzielać także tobie. Odejdź od ludzi, którzy narzekają na swoje życie, wysysają z ciebie energię, sprawiają, że czujesz się źle i sama nie masz sił robić czegoś dobrego dla siebie.

3. Przestań wsłuchiwać się w wewnętrznego krytyka

Każdy z nas ma takie chwile, gdy wiem, że to, co zawaliliśmy myśli wynika z pewnych niedociągnięć. Budowanie pewności siebie wymaga wyłączenia na chwilę tego krytycznego głosu z tyłu głowy, który słyszymy nazbyt często. Zostaw myśli, że to, co robisz, jest niewarte zachodu i bądź dla siebie łaskawsza.

4. Nagradzaj siebie

Każdy lubi być doceniany, a ty możesz docenić sama siebie, przez określenie nagrody za twoje starania. To nie musi być coś wielkiego, raczej jakaś drobnostka, która faktycznie sprawi tobie przyjemność i dowiedzie, że sama dla siebie jesteś bardzo ważna.

5. Ucz się na swoich błędach

Nie zadręczaj się tym, co dotychczas nie wyszło, ale wyciągnij odpowiednie wnioski z popełnionych błędów. Przyjrzyj się im na spokojnie, ale nie rozdrapuj, dzięki temu w przyszłości ominiesz podobne problemy.

6. Medytuj

Medytacja, wsłuchanie się w swój wewnętrzny głos pozwala lepiej poznać swoje pragnienia, skupić się na siebie oraz budować pewność siebie. Kontakt ciała i umysłu, swego rodzaju wyciszenie, doskonale odpycha od nas złe myśli, które zbyt często ściągają nas w dół.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/gradyreese

1/1 13 sposobów na budowanie pewności siebie i wzmocnienie poczucia własnej wartości

7. Myśl o sobie w przyszłości

Wymyśl i spróbuj sobie wyobrazić, jaka będziesz w przyszłości. Niech to będzie dla ciebie fundament dobrych zmian i kierunek, w którym zaczniesz podążać. Pomyśl, jakie masz mocne i słabe strony i zastanów się, co pozwoli tobie stać się lepszą osobą.

8. Bądź wytrwała

U niektórych osób pojawiające się przeszkody zniechęcają tak bardzo, że nawet nie próbują oni ich pokonać. To wynika z braku wiary we własne możliwości, ale gdy tylko postanowisz uprzeć się przy swoim planie, będzie ci o wiele łatwiej dobrnąć do celu. Nie przejmuj się niepowodzeniami, one są wpisane w życie każdego z nas.

9. Nie porównuj

Unikaj porównania swojego życia z życiem innych osób. Nikt nie ma takich samych doświadczeń, jakie ty masz, więc nie możesz mierzyć się miarą innych. Nie zazdrość im wykreowanego na potrzeby innych życia, bo nie wiesz, co kryje się za tą piękną fasadą. Każdy ma swoje demony i każdy musi sobie z nimi radzić.

10. Myśl pozytywnie

Gdy wszystko wokół się wali, naprawdę trudno z uśmiechem podchodzić do życia. W sytuacji niemocy pozytywne myślenie może być ostatnim, co z ciebie wyciśniesz, a jednak gdy zapomnisz o tym, co się nie udało i pomyślisz o przeszkodach, które dotychczas pokonałaś, będzie  ci lżej.

11. Zrób coś dla innych

Poświęć swój czas, energię, uwagę i pomóż tym którzy tego potrzebują.Wolontariat pomaga budować zaufanie do siebie, daje siłę i staje się pozytywną energią, która ma dobre ujście.

12. Podejmij wyzwanie

Wyjdź ze swojej strefy komfortu, nawet jeśli to, co znajduje się poza nią, może cię przerażać. Nie stój w miejscu, bo najpewniej ucieka ci wiele cennych doświadczeń. Nuda, stagnacja sprawia, że czujesz, że utknąłeś w jednym miejscu i twoje poczucie własnej wartości od tego nie wzrośnie. Postaw sobie za cel małe wyzwania, a później zmierzaj do większych.

13. Obserwuj

Obserwuj ludzi, którzy są dla ciebie inspiracją. Ucz się dobrych zachowań, które ułatwiają innym życie. Dobrze jest mieć pozytywne wzorce do naśladowania.

źródło: www.powerofpositivity.com