Psychologia Związek

Dlaczego zawsze przyciągasz niewłaściwych facetów?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
20 marca 2019
Fot. iStock / franckreporter
 

Jesteś zupełnie rozbita po kolejnym związku? Próbujesz, starasz się, a na końcu i tak się okazuje, że on był  zapatrzonym w siebie i we własne potrzeby narcyzem? Uf, jeszcze dobrze jak się z tego związku uwolniłaś, gorzej, jeśli tkwisz w nim i chociaż masz poczucie beznadziei, nie możesz się z niego wyplątać uważając, że za chwilę trafisz z deszczu pod rynnę…

Pytasz siebie: „dlaczego do cholery ja, czemu zawsze trafiam na facetów, którzy traktują mnie źle?”. Wchodzimy w toksyczne, emocjonalnie dla ciebie obraźliwe i upokarzające relacje. Nie, to nie jest tak, że „lubisz złych chłopców”, nie musisz padać ich ofiarą, to nie twoja wina, że takich do siebie przyciągasz. W ogóle przestań mieć poczucie winy. Lepiej skup się na tym, dlaczego tak się dzieje, dlaczego twoje przyjaciółki mają szczęśliwe związki, a tobie nigdy nie wychodzi… Prędzej czy później zaślepienie miłością mija i widzisz, że coś jest nie tak.

Chcesz w to brnąć, czy się uwolnić? Jeśli to pierwsze – nie czytaj dalej, jeśli drugie – musisz się w końcu zatrzymać i skupić na sobie. Przeanalizować swoje związki, zachowania, emocje. Znaleźć punkt wspólny dla tych wszystkich relacji, który będziesz potrafiła odwrócić, zmienić.

Od kobiet, które były tam gdzie ty i są dowodem, że można się z tego błędnego koła wyrwać, dowiedziałam się o przekonaniach – ograniczających i fałszywych – które tkwiły w ich głowach. Jeśli przyciągasz niewłaściwych facetów, może też je w sobie trzymasz. Czy uważasz, że:

„Inni określają moją wartość”

Czy pozwalasz innym definiować swoją wartość przez to, jak cię traktują? Czy wiesz, co dla ciebie jest naprawdę ważne, co jest w tobie dobre, z czego powinnaś być dumna? Jeśli nigdy nie odpowiedziałaś sobie na te pytania, zrób to teraz i bądź szczera z samą sobą.

„Mam mniej do zaoferowania niż inni”

Jeśli nie jesteś pewna siebie i swoich możliwości, dlaczego miałbyś przyciągać kogoś, kto wie, ile jesteś warta? Spójrz na siebie obiektywnie – naprawdę jesteś taka zła? Pomyśl o sobie dobrze, jeśli masz z tym problem, poproś przyjaciół, by napisali, co w tobie cenią. To pozwoli ci inaczej siebie postrzegać. Nie daj się wepchnąć w myślenie, że niczego nie możesz ofiarować, bo zwyczajnie nie jest to prawdą.

„Bycie źle traktowanym w przeszłości oznacza bycie zawsze źle traktowaną”

Myślę, że dotyczy to wielu z nas, ponieważ nasze przeszłe doświadczenia mają wpływ na nasze życie, ale to my mamy decydujemy, jak bardzo odbijają się na nas. Okej, pozwoliłaś sobie wejść wcześniej w takie, a nie inne relacje. Zamiast myśleć, że tak już będzie zawsze, zastanów się, dlaczego tak się stało. Użyj poprzednich związków, jako lekcji, z której musisz wyciągnąć wnioski na swój temat.

„Każdy może się zmienić”

To nieprawda. Dorośli ludzie rzadko zmieniają swoje zachowania, szczególnie te negatywne. Jeśli do tego dołożyć narcystyczną osobowość, to zapomnij, że coś kiedykolwiek się zmieni, nawet jeśli on przez chwilę tworzy iluzję dobrego partnera. Wie, co robi. Przyciąga cię i odpycha. Nie licz, że będzie w końcu inaczej, że twoja miłość wpłynie na niego, że wystarczy za was dwoje. To zwyczajna bzdura, choć wiem, że brzmi to brutalnie. Ludzie nie zmieniają się dla innych ludzi, zmieniają się, bo osiągają wysoki poziom świadomości i dążą do swojego rozwoju.

„Każdy zasługuje na drugą szansę”

Dobra, niech będzie, że każdy ma prawo skorzystać z tej drugiej szansy, ale wielokrotne jej dawanie nie ma najmniejszego sensu. Stawiaj swoje granice, jasno mów: „jeśli jeszcze raz to się zdarzy, między nami koniec”. I tego się trzymaj. On wie, gdzie jest twoja granica, jeśli przekroczy ją raz, będzie to robił zawsze.

„Nie zasługujesz na nic lepszego”

Być może nawet jako dziecko nie czułaś, że zasługujesz na wiele. Może odstawałaś od innych zainteresowaniami, temperamentem? Czułaś się jednak trochę inna. Pamiętaj jednak, że jeśli uważasz, że zasługujesz na złe traktowanie, ludzie będą cię źle traktować. Jeśli jednak umocnisz się w przekonaniu, że zasługujesz na to, by być traktowana z życzliwością, szacunkiem i szczerością, inni będą tak się do ciebie odnosić.

„Wszystko w moim życiu jest negatywne”

Przez całe życie słyszałaś, że przyciągamy ludzi naszą energią. Jeśli twoja jest negatywna, będziesz mieć takich ludzi wokół siebie. I to naprawdę tak działa, nie jest żadnym wymysłem domorosłych psychologów.

Chciałabym, by te kilka przekonań zniknęło z głowy każdej kobiety, żebyśmy mogły wchodzić tylko w pozytywne dla nas związki i relacje, wiadomo jednak, że nie jest to takie proste. Trzeba stawić czoło temu, co w nas siedzi od dawna, powalczyć z tym, zmienić schematy myślenia. To da się zrobić! Zawalcz o siebie!


Psychologia Związek

Błędy w myśleniu, które nasz mózg popełnia każdego dnia

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
20 marca 2019
Błędy w myśleniu, które nasz mózg popełnia każdego dnia
Fot. iStock / francescoch
 

Okazuje się, że nasz mózg nieustannie próbuje przewidzieć, jak działa świat. Problemy zaczynają się, gdy wewnętrzne modele świata budowane przez mózg nie odpowiadają rzeczywistości. Warto uświadomić sobie z jakich błędów w myśleniu nie zdajemy sobie nawet sprawy.

Błędy w myśleniu, które nasz mózg popełnia każdego dnia

Paradoks wyboru

Co zaskakujące, wolimy mieć mniej opcji, aby zyskać więcej możliwości wyboru. Kiedy mamy wiele opcji do wyboru, zdolność podejmowania decyzji jest jakby „sparaliżowana”.

Błąd potwierdzenia

Ludzie są bardziej skłonni uwierzyć, że coś jest prawdą, jeśli to potwierdza ich własne przypuszczenia. To nastawienie jest niebezpieczne, ponieważ uniemożliwia nam obiektywną ocenę wydarzeń i wyszukiwanie większej ilości informacji, gdy dowody potwierdzają to, w co do tej pory wierzyliśmy. Zjawisko to jest szeroko stosowane w mediach społecznościowych, gdzie informacje są filtrowane w oparciu o nasze preferencje: widzimy tylko te informacje, z którymi prawdopodobnie się zgadzamy.

Efekt Pigmaliona

Efekt Pigmaliona to termin  odnoszący się do związku między oczekiwaniami innych ludzi a naszym działaniem. Uczniowie osiągają lepsze wyniki, gdy ich nauczyciele mają większe oczekiwania i stwarzają sytuacje, w których częściej występują pozytywne zachowania.

Syndrom grupowego myślenia

To zjawisko wyjaśnia, dlaczego podejmowane są złe decyzje, nawet jeśli w grupie są ludzie inteligentni i wykształceni: ludzie woleliby raczej stłumić swoje opinie, niż ryzykować wywoływanie konfliktu. Co ciekawe, termin został po raz pierwszy ukuty w kontekście decyzji politycznych, które doprowadziły do ​​tragicznych konsekwencji. Wzajemnego myślenia można uniknąć tylko wtedy, gdy lider grupy podejmie właściwe kroki, aby coś zmienić, na przykład zasięgnie rady ekspertów spoza grupy.

Iluzja „ciała pływaka”

Złudzenie ciała pływaka wynika z mylenia przyczyny i skutku. Nikt nie osiągnie wysportowanej sylwetki ciała pływaka po prostu ciężko trenując – pływacy mają już pewne naturalne predyspozycje. Natura dała im charakterystyczną budowę ciała i musieli wesprzeć ją intensywnym treningiem. Ta sama zasada może odnosić się do innych sytuacji: czy najlepsze uczelnie zapewniają najlepszą edukację lub czy gwarantują życiowy sukces?


Na podstawie: brightside.me


Psychologia Związek

Jak dodać sobie pewności siebie? Mów sobie dobre rzeczy

Redakcja
Redakcja
20 marca 2019
Fot. iStock / kieferpix

W pewnym momencie naszego życia zdajemy sobie sprawę, że czasami złe rzeczy po prostu nam się przytrafiają i nie mamy na to żadnego wpływu, nie możemy temu zapobiec. Ludzie nas zawodzą, relacje z bliskimi nam się rozpadają, a my zaczynamy w siebie wątpić. Poczucie wartości topi się jak za dotknięciem jakiejś diabelskiej różdżki. Czasem z pomocą nieoczekiwanie zjawia się ktoś trzeci, czasem sami musimy sobie z owym spadkiem we własne siły poradzić. Jak? Za pomocą pozytywnych afirmacji.

Nikt nie decyduje o mojej wartości

„Człowiek, który odniósł sukces, to taki, który może położyć solidne fundamenty z cegieł, którymi rzucili w niego inni” – David Brinkley

Jeśli pozwolisz innym, by cię przygniatali przez cały czas, nigdy nie zdobędziesz siły, by się podnieść. Ciągłe oczekiwanie na akceptację doprowadzi tylko do rozczarowania. W życiu zawsze pojawią się wokół nas negatywne osoby, ale nie musisz pozwalać, by ich opinia o tobie kształtowała twoją samoocenę.

Jestem czymś więcej niż moje niepowodzenia

Zwłaszcza w dzisiejszym świecie wydaje się, że ludzie zapomnieli, co naprawdę się liczy. Zaczęliśmy stawiać na efektywność i realne osiągnięcia bardziej niż na charakter i wartości.

Pamiętaj jednak, że twoja prawdziwa wartość leży życzliwości i współczuciu, które możesz zaoferować światu, to pomoże ci uwierzyć w siebie.

Zaufam sercu, ono zna dobrą drogę

Może nie zawsze tak jest, ale masz swobodę wyboru tego, kim chcesz być. Nigdy nie pozwalaj innym podejmować decyzji, które może podjąć tylko twoje serce.

Z ufnością patrzę w przyszłość, ale żyję teraz

Aby uwierzyć w siebie, musisz żyć w chwili obecnej. Możesz tworzyć tylko w chwili, którą masz teraz, więc życie przeszłością lub rozmyślanie o przyszłości nic nie da. Jeśli trzymasz się wspomnień z dawnych czasów, musisz pozwolić im odejść, aby iść naprzód i dotrzeć tam, gdzie tak bardzo pragniesz być.

Z nikim się nie porównuję

Porównywanie się to zabójca marzeń i pewności siebie. Bądź sobą i nie martw się tym, co inni mają do powiedzenia. Idź swoim tempem, nie oglądaj się na innych. Czasem wysłuchaj dobrej rady, ale nie stawiaj się w miejscu osoby, która ma za sobą inne doświadczenia.

Nie jestem doskonały

Nie staraj się osiągnąć doskonałości, ponieważ on nie istnieje. Uwierz w swoje możliwości rozwoju, obserwuj jak się zmieniasz pod wpływem nabytego doświadczenia.

Uwierzę w siebie, z pokorą

Wiara we własne możliwości pomoże nam nabrać zaufania, ale wymaga od nas również pokory. Każdy może cię czegoś nauczyć, więc pamiętaj, aby zachować otwarty umysł i uczyć się garściami z tego, co oferuje ci życie. Nie zapominaj również dzielić się z innymi swoją wiedzą.


Na podstawie: powerofpositivity.com


Zobacz także

Wybaczyć czy odpuścić?

9 granic, które musisz postawić w życiu i dbać, by nikt ich nie przekraczał, nawet ty sam

Jeśli myślisz, by do niego wrócić, odpowiedz sobie na 6 ważnych pytań. Co zrobisz, gdy pojawią się „stare” problemy?