Nie tylko kobiety mają potrzebę (czy też konieczność) dbania o swoją linię i zdrowie. Mężczyźni, najczęściej, gdy wyhodują sobie brzuszek, również czują, że nadszedł czas na zmiany. Ostatnie piwo, ostatni kotlet w grubej panierce i można zaczynać. Mężczyznom na diecie wcale nie jest lekko, szczególnie, gdy ich partnerki na diecie nie są i bez skrępowania zajadają to, na co przychodzi im ochota.
Dlatego, drogie panie, jeśli zależy wam na tym, by partner wytrwał na diecie, pomóżcie mu w tym. Najprościej by było dołączyć do dietetycznego wyzwania. Ale jeśli nie macie takich planów, ale chcecie wesprzeć swojego faceta, są na to skuteczne sposoby.
9 sposobów, by pomóc partnerowi wytrwać na diecie:
1. Okaż życzliwość
Dbaj o regularnie o zdrowe jedzenie oraz o dobrą atmosferę, która pomoże w pozytywnym nastawieniu do wyzwania. Wspieraj postanowienia partnera, nawet jeśli nie pierwszy raz planuje on schudnąć. Bądź elastyczna dla jego potrzeb, a sama wzmocnisz swoje zdrowie i polepszysz samopoczucie psychiczne.
2. Nagradzaj sukcesy
Nie tylko dzieci są zmotywowane na myśl o czymś miłym, o nagrodzie za starania. Nagradzaj sukcesy partnera i nie uzależniaj ich jedynie od zauważalnego spadku masy ciała, ale doceń nawet rezygnację z alkoholu czy podjadania. Podaruj książkę motywacyjną czy nowe, mniejsze ubranie, które będzie namacalnym dowodem na dobre zmiany. Skup się na małych kroczkach, które prowadzą do trwałych zmian w życiu.
3. Nie zamieniaj się w strażnika
Poważne zmiany najczęściej są żmudnym procesem, który wymaga czasu. Partner musi dojrzeć do swojej decyzji, ty nie powinnaś stać nad nim i pociągać za sznurki, określając co i jak powinien zrobić. Odpuść sobie ciągłe pilnowanie ilości zjadanego jedzenia przez partnera i podnoszeniu alarmu, gdy czasem zje więcej, niż powinien. Bądź wspierającą partnerką, a nie oceniającym surowo strażnikiem.
4. Odpuść sobie docinki
Osoby otyłe często cechują się niskim poczuciem wartości, podatnością na bodźce zewnętrzne i rezygnację. Wszelkie docinki są bardzo przykre i zdecydowanie nie motywują do starania. Nawet żarty podszyte drobną złośliwostką, które kiedyś rozbawiłyby partnera, mogą prowadzić do pogorszenia nastroju i przerwania odchudzania. Motywuj, zamiast zniechęcać.
5. Słuchaj i nie oceniaj
Jeśli jesteś szczęściarą i nigdy nie musiałaś się odchudzać, wiedz, że próba zgubienia kilogramów to prawdziwa walka. Nagle trzeba zmienić nawyki, jeść mniej, inaczej, wprowadzić aktywność fizyczną. Wszystkie zmiany naraz mogą być trudne do wprowadzenia, nie oceniaj starań zbyt krytycznie. Gdy partner cierpi z powodu gorszego samopoczucia lub zdarzyło się jemu odpuścić trening czy zjeść za dużą porcję na obiad, zamiast gderać mu nad uchem, że czegoś nie powinien, zwyczajnie z nim porozmawiaj. Rozmowa daje potrzebne wsparcie.
6. Zachęcaj do prowadzenia dziennika żywności
Co prawda jest to żmudne zadanie, ale pozwala na stałą obserwację postępów. Ponieważ systematyczne uzupełnianie informacji może się znudzić, zachęcaj partnera do prowadzenia dzienniczka, czy korzystania z odpowiednich aplikacji na telefon. W razie niepowodzenia, w prosty sposób przejrzycie to, co się działo podczas prób schudnięcia i odkryjecie przyczynę porażki.
7. Przyłącz się do ruchu
Wybierzcie sporty, które pozwolą wam wspólnie spędzić czas. Osoba i na diecie i bez niej powinna się ruszać, więc zyskacie oboje motywując się wzajemnie. Ruch jest potrzebny dla zdrowia, dlatego sprawdźcie się na basenie, korcie czy wycieczce rowerowej.
8. Gotujcie wspólnie
Nie tylko razem spędzicie czas, ale łatwiej będzie wam wejść w nawyk zdrowego gotowania, gdy oboje będziecie zwracać uwagę na to, co na talerzach ląduje. Razem sprawdzajcie ubogokaloryczne produkty żywnościowe, sprawcie sobie wagę kuchenną. Wspólne zaangażowanie pozwoli wam unikać błędów.
9. Nie kuś partnera
Nie przemycaj do szafek własnych zapasów słodkości. Jeśli masz ochotę na coś, czego osoba na diecie jeść nie powinna, odwiedź kawiarnię czy zjedz batonika w drodze do domu. Nie wystawiaj jego siły woli na próbę, bo pokusa może kosztować go zaprzepaszczenie tego, co do tej pory udało się osiągnąć. Oczywiście jeden batonik nie zniszczy tego, co zostało wypracowane, ale może pociągnąć za sobą kolejne odstępstwa od diety.
źródło: www.wikihow.com, dieta.mp.pl