Go to content

10 wskazówek jak żyć zdrowo, szczęśliwie i w poczuciu spełnienia

Fot. iStock / picture_istock

Zestawienie tych trzech rzeczy brzmi bardzo, ale to bardzo kusząco. Co prawda życie nie ułatwia nam rozsmakowania się w pełni szczęścia, ale mimo delikatnych perturbacji, można wypracować sobie to, o czym marzymy. 

Wystarczy zastosować 10 prostych wskazówek, które w efekcie zaprowadzą nas jedną drogą do spełnienia, poczucia szczęścia oraz zdrowia. Spójność pomiędzy tymi trzema elementami poprawia jakość życia.

Żyj lepiej, dzięki wykorzystaniu tych 10 niezawodnych sposobów:

1. Stwórz listę ambicji

Ale nie taką, która przyprawi cię o siwe włosy, gdy się zorientujesz nagle, że nie masz wielkich szans, by ją zrealizować. W zasadzie stwórz dla siebie aż dwie listy. Jedna — krótkoterminowa — niech określa większe palny i ambicje, jakie zamierzasz spełnić w najbliższej przyszłości, tygodniach czy dniach. Ona będzie tą łatwiejszą do realizacji i mocno motywującą. Druga lista, powinna zostać stworzona w perspektywie najbliższych lat, by mobilizować cię do stałego wysiłku. Zapełnij dni wartościowymi działaniami, spraw by nie ambicje kierowały twoim życiem, ale twoje życie przeplatało się z ambicjami.

2. Raz w tygodniu stosuj detoks od internetu

Zdziwisz się, jak wiele ci to da. Nie tylko wolnego czasu, który przecieka między palcami, szczególnie gdy „tylko” przez chwilę i na chwilę rzucamy okiem na tablet czy komputer. Wirtualny świat pochłania mocniej, niż byś się mogła spodziewać i dzieje się to kosztem realnego życia. Raz w tygodniu zrezygnuj na 24 godziny z buszowania po sieci, co da ci potrzebny oddech i możliwość lepszego skupienia się na sprawach bardziej istotnych, niż posty znajomych z portali społecznościowych.

3. Bądź krytyczna wobec tego, co widzisz i słyszysz

Nie wierz każdej zasłyszanej i przeczytanej informacji. Skup się na tym, co ważne dla ciebie i wybieraj to, co może ci być potrzebne lub pomocne. Otaczanie się z każdej strony newsami czy plotkami, nie da ci wiele więcej, niż tylko rozproszenie uwagi i marnowanie czasu. Nie zapełniaj głowy pierdołami, skup się na ważnej i optymistycznej stronie życia.

4. Wyjdź ze swojej strefy komfortu

Zaryzykuj i sama się przekonaj, że stawienie czoła niewiadomej, czy sytuacji, która cię napawa strachem, pozwoli ci odkryć nowe możliwości. Dobrze jest mieć bezpieczne miejsce, do którego wrócisz, by złapać dystans i zaznać odpoczynku. Ale niewychylanie z niej nosa dla własnego komfortu powoduje, że omijają cię ważne rzeczy, nowe doświadczenia. Pomyśl, że odczuwanie nerwów przed ważnym spotkaniem jest nieprzyjemne, ale zazwyczaj się okazuje, że to oczekiwane jest znacznie gorsze niż sama sytuacja, na którą czekasz. A ile tracisz nie podejmując działania?

5. Odkryj przyjemność pomagania

Wystarczy, że raz dziennie pomyślisz i zrobisz coś dobrego dla innych. Nie musisz zbawiać świata, ale posyłając choćby drobne wsparcie czy dobrą energię osobie, która tego potrzebuje, wspierasz ją na duchu. Łatwiej również z docenisz własne życie i to, co dobrego dostałeś od innych. Nie tłumacz się brakiem czasu i nawałem obowiązków. Nie wymawiaj się brakiem możliwości pomocy — nie musisz oddawać połowy pensji na dobroczynność, ale możesz wysłać SMS-a, pomóc w schronisku czy kupić głodnemu jedzenie. Wsparcie nie musi wymagać poświęceń, za to wspaniale wzbogaca wnętrze, pozwala dostrzec to, co jest ważne w życiu.

6. Uporządkuj przestrzeń wokół siebie

Zrób porządek w szafie i nadmiar ubrań oddaj zaprzyjaźnionej sąsiadce lub przekaż PCK. Wydaj zainteresowanym nadmiar bibelotów, które tylko łapały kurz w twoim domu, bo w ich mogą stać się miłym, nowym akcentem. Puść w obieg książki, których już nie będziesz czytać — niejeden mól książkowy czy biblioteka z radością przyjmą taką nadwyżkę. Uporządkujesz wokół siebie nie tylko przestrzeń w mieszkaniu, ale zrobisz jednocześnie wolne miejsce dla dobrej energii.

7. Uwierz w swoje marzenia

Pamiętaj o nich i myśl, gdy dopadnie cię gorsze samopoczucie. Marzenia są przepustką do ukojenia myśli oraz doskonałą motywacją do działania. Być może to, co wczoraj było poza twoim zasięgiem, jutro uda ci się dzięki wierze osiągnąć.

8. Skup się na tym, co możesz kontrolować  

Zostaw to, nad czym nie masz żadnej kontroli, bo stracisz jedynie czas. Nie koncentruj się nad tym co się może wydarzyć, ale na chwili, która właśnie trwa. Ona się już nie powtórzy, a zapatrując się w jeden punkt w przyszłości, przestajesz zauważać drobne rzeczy, które zdarzają się wokół ciebie.

9. Czerp inspiracje od pozytywnych ludzi

Otaczaj się ludźmi, którzy inspirują cię do działania, dają pozytywny przykład, zarażają dobrą energią. Takie towarzystwo dobrze wpływa na każdego, ułatwia rozwój, poszerzanie horyzontów. Zamiast dołować, dodają skrzydeł, pozwalają wzbić się bliżej i motywują, by wybierać nowe cele do zdobycia.

10. Otwórz głowę na książki

Książki oferują wiedzę, życiową mądrość, wzruszenie i inspiracje dla każdego z nas. Pamiętaj, że zawsze możesz nauczyć się czegoś nowego. W miarę upływu czasu i rozczytania się w kolejnych tytułach, zdobędziesz wiedzę na wiele tematów. Zobaczysz świat inaczej, łatwiej ci będzie komunikować się z innymi ludźmi, którzy mogą mieć podobne spostrzeżenia i przemyślenia na wiele tematów.


źródło: www.lifehack.org