Go to content

9 przedziwnych rzeczy, które robi twoje ciało i o których nie masz pojęcia, że są… mechanizmem obronnym

Fot. iStock/freemixer

Oswajasz się z nimi od dziecka i wcale nie zastanawiasz dlaczego tak właśnie jest. Reakcje twojego organizmu przyjmujesz naturalnie, tak jak oddychanie. Kiedy masz katar lub alergię – kichasz, kiedy jesteś senny – ziewasz, kiedy rano wstajesz – przeciągasz się, odruchowo. Nie ma w tym większej filozofii. Czy na pewno?…

Nasze ciała są złożonym zbiorem licznych systemów i podzespołów. Nasz organizm potrzebuje mechanizmów obronnych, działających 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, bez odpoczynku i urlopu.

1. Kichanie

Fot. iStock/PeopleImages

Fot. iStock/PeopleImages

Zazwyczaj kichamy, gdy nasze kanaliki wypełnia zbyt wiele alergenów, bakterii, kurzu i innych substancji drażniących. Kichanie jest sposobem organizmu na pozbycie się tych „śmieci”.

2. Ziewanie

Fot. iStock/SIphotography

Fot. iStock/SIphotography

Według jednej z naukowych teorii, głównym celem ziewania jest… wentylacja przegrzanego mózgu. Zauważyliście, że zdarza wam się ziewać w sytuacji silnego stresu?…

3. Przeciąganie się

Fot. iStock/ArthurHidden

Fot. iStock/ArthurHidden

Instynktownie przeciągamy się rano po to, aby przygotować nasz organizm do obciążeń fizycznych, które czekają na nas w ciągu dnia. Jednocześnie, rozciągając  mięśnie, przywracamy prawidłowy przepływ krwi i poprawiamy nasze samopoczucie.

4. Czkawka

Fot. iStock/mediaphotos

Fot. iStock/mediaphotos

Dostajemy czkawki zazwyczaj wtedy, gdy jemy zbyt szybko i łapczywie połykamy duże kawałki, co drażni naszą przeponę. To ona wysyła sygnały ostrzegawcze do mózgu.

5. Mioklonie

Fot. iStock/BraunS

Fot. iStock/BraunS

Tzw „ruchy miokloniczne” są niezależnymi od naszej woli skurczami mięśni, podobnymi do porażenia prądem. Kiedy zasypiasz, twoja częstotliwość oddechu gwałtownie spada, tętno zwalnia jedynie nieznacznie, mięśnie są  rozluźnione. O dziwo, mózg interpretuje te zmiany jako zwiastujące śmierć. Więc próbuje cię uratować, dając Ci wstrząs.

6. Pomarszczona skóra (pod wpływem wody)

Fot. iStock/andy_Q

Fot. iStock/andy_Q

Zmarszczki, które pojawiają się na skórze rąk i stóp odgrywają naprawdę zaskakującą rolę. Gdy ciało poddawane jest działaniu większej ilość wilgoci, dostaje sygnał, że środowisko, w którym się znajduje może być śliskie. Twoja skóra na dłoniach od razu zaczyna się zmieniać w taki sposób, który pozwoli Ci uzyskać przyczepność na gładkich powierzchniach. Niesamowite, prawda?

7. Zaburzenia pamięci

Fot. iStock/SIphotography

Fot. iStock/SIphotography

Utrata pamięci często zdarza się po wystąpieniu najbardziej przykrych i trudnych doświadczeń w naszym życiu. Nasz mózg dosłownie usuwa to, co boli najmocniej, żeby ochronić naszą psychikę.

8. Gęsia skórka

Fot. iStock/kvitkafabian

Fot. iStock/kvitkafabian

Podstawową funkcją „gęsiej skórki” jest zmniejszenie ilości ciepła, jakie nasze ciało traci przez pory na skórze. Ten mechanizm sprawia, że łatwiej nam się ogrzać w mało przyjaznych strefach klimatycznych.

9. Łzy

Fot. iStock/Viktor_Kitaykin

Fot. iStock/Viktor_Kitaykin

Oprócz ochrony wyściółki śluzowej naszego oka, w przypadku, gdy dostanie się do niego jakieś ciało obce, łzy są również narzędziem służącym jako „obrona emocjonalna .” Naukowcy uważają, że w sytuacjach stresowych organizm tworzy nowe, potężne źródło podrażnienia, aby odwrócić uwagę człowieka od bólu, którego  doświadcza.


Źródło: brightside.me