Nie tylko uderzenia gorąca i zaburzenia miesiączkowania sygnalizują, że wchodzisz w okres menopauzalny, są też inne subtelne oznaki, których prawdopodobnie nie wiążesz z przekwitaniem.
Włosy na podbródku
Jak na ironię, podczas gdy włosy na głowie mogą stawać się coraz rzadsze, nowe, zupełnie niechciane, mogą pojawić się teraz na podbródku, górnej wardze lub na policzkach. Dzieje się tak ze względu na zmiany stosunku poziomu androgenów do poziomy estrogenu w organizmie.
Zapach ciała
Spadek poziomu estrogenu w organizmie sprawia, że gruczoł podwzgórza uważa, że jesteś „przegrzana”, sygnalizuje więc twojemu organizmowi, aby pocił się bardziej, aby schłodzić temperaturę ciała.
Utrata gęstości kości
Związana jest ze spadkiem poziomu estrogenów w organizmie i zwiększa ryzyko osteoporozy lub przerzedzania kości.
Częste oddawanie moczu
Osłabione mięśnie dna miednicy, często spowodowane naturalnymi porodami, w połączeniu z cienką wyściółką cewki moczowej (niższy poziomów estrogenów) przyczyniają się do wysiłkowego nietrzymania moczu.
Zapominanie
Zmiany hormonalne w okresie menopauzalnym mogą powodować stres i problemy ze snem. Będziesz mniej skupiona i zdarzy ci się nieraz zapomnieć o czymś ważnym.
Bezsenność
Progesteron jest hormonem uspokajającym, więc gdy poziom jego w organizmie spada, odczuwasz lęk i niepokój. Lęk może powodować problemy ze snem.
Nowe przypadki alergii
Osłabienie układu odpornościowego sprawia, że jesteśmy bardziej podatne na nowe reakcje alergiczne.
Nagłe pogorszenie wzroku
Zmniejszony poziom hormonów u kobiet w okresie okołomenopauzalnym może powodować zmiany w ostrości widzenia, a w niektórych przypadkach przejście od krótkowzroczności do dalekowzroczności.
Na podstawie: brightside.me