Kochamy wysokie obcasy, bo zdecydowanie kojarzą się nam z kobiecością, seksapilem. Lubimy je nosić, a przynajmniej od czasu do czasu założyć, by poczuć się naprawdę zmysłowo. Wiadomo jednak, że częste noszenie szpilek nie wpływa dobrze na zdrowie nóg. Nie każda z nas jednak wie, że szpilki mogą powodować inne zmiany w ciele. Niestety chodzenie na obcasach ma sporo wad, ale pojawiają się również zalety
7 zmian w ciele, które stają się wadami lub zaletami gdy często chodzisz w szpilkach
1. Przeciążenie kręgosłupa
Przeciążenie kręgosłupa podczas chodzenia w wysokich szpilkach nie jest czymś zaskakującym. Konieczność balansowania ciałem, gdy stawiamy kroki, zmusza kręgosłup do nieprawidłowego wygięcia. A im słabsze mięśnie brzucha, tym większe przeciążenie i ból w okolicy krzyżowej. To jedna z głównych wad chodzenia w butach na obcasach.
2. Napięte mięśnie dna miednicy
Wysokie obcasy na nogach sprawiają, że mięśnie całego ciała są znacznie bardziej napięte. To oznacza również, że mięśnie dna macicy, czyli tzw. mięśnie Kegla również są napięte. To może być jednak zaletą, bo im silniejsza mięśnie dna miednicy, tym lepsze orgazmy.
3. Pracujące uda
Mięśnie nóg pracują bardzo intensywnie podczas chodzenia w szpilkach. To akurat jest zaleta noszenia szpilek, bo silniejsze mięśnie, to lepszy wygląd nóg.
4. Napięcie w kolanach
Tu akurat nie mamy się z czego specjalnie cieszyć, ponieważ szpilki zmuszają również ścięgna do większego napięcia i bardzo intensywnej pracy. To może prowadzić do deformacji chrząstki stawowej i zużywania się torebki stawowej i więzadeł przed czasem. W efekcie już po kilku latach mogą pojawić się zmiany zwyrodnieniowe, a dalej problemy z poruszaniem się. Jest to zdecydowanie wada noszenia szpilek.
5. Ból łydek
W stopie uwięzionej w szpilce ścięgno Achillesa zostaje usztywnione i mięśni łydek się skracają. To może powodować ból wtedy, gdy wkładamy buty na płaskim obcasie.
6. Pajączki na kostkach
Kolejna z estetycznych wad noszenia butów na obcasach. W obuwiu typu szpilki kostki są wypychane w górę, przez co następuje zaburzenie krążenie krwi w kończynach i powstają na nich pajączki.
7. Obciążone stopy
Kości przodostopia przy noszeniu szpilek są bardzo obciążone. Każde małe uderzenie stopy od dołu przynosi ryzyko powstawania mikrourazów kości i nerwów. Nie wspominając o tym, że ciasne szpilki mogą powodować wrastanie paznokci w skórę.
Jeśli w najbliższym czasie chcesz założyć szpilki poznaj 8 trików jak chodzić w szpilkach aby nie odczuwać bólu.
źródło: www.womenshealth.pl