Go to content

7 korzyści z domowego rosołu, o których nie każdy słyszał

Rosół warto jeść / popijać z kilku powodów:
Fot. iStock /Rouzes

Rosół — kto z nas nie zna tego wspaniałego smaku i aromatu? Ukochana zupa z dzieciństwa, która dumnie lądowała na stołach w każdą niedzielę, jako pierwsze, rozgrzewające danie. Rosół, choć bywa przyrządzany na różne sposoby, nadal cieszy się uznaniem i umiłowaniem przez rzesze Polek i Polaków. I nic w tym dziwnego, bo nie tylko cudownie kojarzy się z dzieciństwem i tradycją, ale ma również kilka innych, cennych zalet.

Rosół — prosty niczym konstrukcja cepa

Na ogół zamysł jest konkretny — należy stworzyć wspaniały wywar z mięsa (kura, kurczak, wołowina), warzyw i dobranych przypraw. Praktycznie każda pani domu ma przepis wyniesiony z domu rodzinnego, który może się różnić poszczególnymi składnikami. W tradycyjnym rosole nie może zabraknąć wybranego gatunku mięsa, pora, cebuli, selera naciowego, bulwy selera, korzenia pietruszki, natki pietruszki lub koperku. Do tego przyprawy jak pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, lubczyk i sól do smaku. Wywar gotuje się powoli, na małym ogniu, co znakomicie wydobywa smak potrawy. Finalnie podaje się go z makaronem, ale również z lanymi kluseczkami czy ziemniakami. Co region, to inna tradycja.

Rosół warto jeść / popijać z kilku powodów:

1. Skraca czas trwania infekcji

Podczas przeziębienia, czysty rosołek można śmiało popijać w kubku, co zdecydowanie rozgrzewa i stawia na nogi. Badania potwierdziły, że znakomicie łagodzi on stan zapalny toczący się w organizmie, szczególnie w odniesieniu do infekcji górnych dróg oddechowych. Zawiera naturalną cysteinę, która rozrzedza wydzielinę z gardła, płuc i nosa, dzięki czemu łatwiej ją usunąć.

2. Jest pomocny w bólach stawów

Rosół gotowany na kościach i mięsie zawiera siarczan chondroityny i glukozaminy, które działają zbawiennie na stawy. Wpływają one na uaktywnienie rozwoju kolagenu, co zmniejsza ból i przyczynia się do redukcji uszkodzeń, a arginina pomaga w leczeniu stanu zapalnego.

3. Poprawia strukturę kości

Rosół to skarbnica łatwo przyswajalnych minerałów, które przyczyniają się do dobrej kondycji kości, takich jak: wapń, magnez, fosfor, krzem i inne mikroelementy.

4. Chroni przewód pokarmowy

Może być pomocny dla osób z chorobą wrzodową, refluksem i zgagą. Duża zawartość kolagenu i żelatyny w rosole sprawia, że świetnie okala błonę śluzową żołądka. Rosół gotowany na kości zawiera też glutaminę, która wspiera regenerację uszkodzonych komórek przewodu pokarmowego. Pomaga również w regeneracji błon śluzowych jelit.

5. Wzmacnia skórę, włosy i paznokcie 

Oczywiście z powodu wcześniej już wymienianych kolagen i żelatyny, wspiera wzrost włosów, mocne paznokcie i zdrowszą skórę.

6. Poprawia sen

Wypity wieczorem, dzięki zawartości glicyny, działa uspokajająco, ułatwia zasypianie i dobry sen.

7. Zamiast suplementu

Do wywaru przechodzą cenne substancje z warzyw i mięsa. Znajdziemy tu potas, fosfor, wapń i magnez, żelazo, witaminy E, A i beta-karoten, pełnowartościowe białko pochodzące z mięsa.


Źródło: www.lifehack.org,  gurbacka.pl