Dużo się mówi o tym, by warzywa poddawać jak najkrótszej obróbce termicznej, ponieważ w surowej postaci nie tracą cennych witamin. Długotrwałe gotowanie sprawia, że witaminy ulegają w różnym stopniu zniszczeniu (szczególnie nietrwała jest witamina C), a taka potrawa jest mniej odżywcza. Aby straty były mniejsze, wiele osób zachęca do gotowania na parze lub blanszowania.
To sprawia, że warzywa są łatwiejsze do strawienia, niż surowe, ale zawierają więcej witamin, niż długo gotowane.
Nie zawsze jednak gotowanie jest złem, które odbiera cenne właściwości różnym produktom. Są takie warzywa, którym obróbka termiczna wręcz służy, bo w nich składniki łatwiej się wchłaniają i są lepiej przyswajane przez organizm.
6 warzyw, które są zdrowsze ugotowane, niż podane na surowo
1. Szpinak
Jest źródłem wapnia, żelaza, magnezu, luteiny i przeciwutleniaczy. Po ugotowaniu ilość wapnia w szpinaku wzrasta trzykrotnie.
2. Marchew
Podczas obróbki termicznej miękną błony komórkowe marchwi, dzięki czemu łatwiej przyswajamy beta-karoten. Gotowana marchew zawiera go o 15% więcej niż surowa. Dzięki temu jest znakomitym sprzymierzeńcem zdrowej skóry i ostrego wzroku.
3. Jarmuż
Surowy jarmuż jest ciężkostrawny, a krótka obróbka termiczna likwiduje ten problem i sprawia, że witaminy, nawet po obróbce, są lepiej przyswajalne.
4. Pomidor
Surowe pomidory dostarczają zaledwie 4% likopenu, który chroni przed chorobami serca i nowotworami. Grube ściany komórkowe pomidorów utrudniają wchłanianie tego składnika, a pomidory gotowane, czy choćby sok, ketchup i koncentrat pomidorowy, dostarczają jego większe ilości.
5. Szparagi
Grube ściany komórkowe szparagów sprawiają, że składniki odżywcze, takie jak witaminy A, C i E są trudno przyswajalne przez nasz organizm. Gotowanie co prawda nie służy witaminom, ale mimo wszystko pozwala w tym przypadku przyswoić ich więcej.
6. Dynia
Najczęściej sięgamy po dynię w wersji pieczonej czy gotowanej, co sprzyja dostarczeniu większej ilości beta-karotenu do organizmu, podobnie jak w przypadku marchwi. Po ugotowaniu dyni wzrasta ilość witamin A i K oraz błonnika.
źródło: portal.abczdrowie.pl, kuchnia.wp.pl