Go to content

6 sygnałów, że masz problem z wątrobą. Nie ignoruj tych objawów

Słyszysz „chora wątroba”, myślisz „alkoholik”? Najwyższa pora rozprawić się z tym stereotypem.  To, że nie jest uzależniona od alkoholu (a może tak ci się tylko wydaje?) wcale nie oznacza, że twoja wątroba jest bezpieczna i ma się dobrze. To bardzo ważny organ, biorący udział w wielu procesach, zachodzących w ludzkim organizmie. Zamiast otoczyć ją szczególną troską, zapominamy o jej istnieniu, zanim nie zacznie dawać o sobie znać. A nawet wtedy zdarza nam się udawać, że nic takiego się nie dzieje. Wątroba jest największym organem, jaki znajduje się w jamie brzusznej. Filtruje krew i oczyszcza ją z toksyn, pochodzących z zewnątrz, jak również produkowanych wewnątrz organizmu. Gospodaruje glukozą, tłuszczami i białkami, wspomagając cały metabolizm. Ponadto produkuje żółć, magazynuje niektóre witaminy, odtruwa organizm i neutralizuje wszystkie groźne wirusy, bakterie i patogeny. To tylko niektóre jej funkcje.

Ponieważ wątroba odgrywa tak ważną rolę, powinniśmy starać się utrzymać ją w dobrej kondycji. My natomiast wolimy balować na zakrapianych imprezach, łykać leki bez recepty jak cukierki i opychać się śmieciowym jedzeniem. Aż pewnego dnia nadchodzi moment, w którym „ziółka na wątrobę” lub suplementy diety już nie pomagają.

Czy wiesz, na które objawy warto zwrócić uwagę? W jaki sposób wątroba daje znać, że już nie wyrabia? Możesz się zdziwić.


 

Źródło: Power of positivity

Yellowing in the human eye. Illustration about symptom from digestion problem.

1/6 Żółta skóra

Kiedy twoja skóra, paznokcie i białka oczu robią się żółte, twoja wątroba pilnie potrzebuje pomocy. Dzieje się tak w wyniku bardzo wysokiego poziomu bilirubiny we krwi oraz tkankach. Przyczyn może być wiele, dlatego lekarz zbierze dokładny wywiad i zleci odpowiednie badania. Możliwe, że konieczna będzie hospitalizacja.

2/6 Zmęczenie

Zmęczenie, osłabienie i brak energii wiążą się z postępem toksycznej choroby wątroby. Zmęczenie w połączeniu z nudnościami, biegunką i utratą apetytu są pierwszymi objawami niewydolności wątroby. Niewydolność wątroby wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

3/6 Utrata apetytu

Nudności, wymioty i/lub brak apetytu zostały powiązane z toksyczną chorobą wątroby. W wyniku nudności może także dojść do utraty wagi.

Leptyna jest hormonem, wydzielanym przez organizm po to, by poczuć się pełnym po jedzeniu. Pacjenci, którzy zmagają się z toksycznym zapaleniem wątroby mają podwyższony poziom leptyny, co także tłumaczy brak apetytu.

4/6 Wysoki cholesterol

Nadciśnienie i wysoki poziom cholesterolu mogą być spowodowane przez otyłość. Oba te objawy są ściśle związane z chorobami wątroby. Warto sprawdzić poziom enzymów wątrobowych we krwi.

Jeśli zauważyłaś, że twoja krew krzepnie znacznie szybciej niż u innych ludzi, warto wybrać się do lekarza. U niektórych pacjentów z marskością lub zwłóknieniem wątroby zaobserwowano takie zjawisko.

5/6 Swędzenie skóry

Swędzenie skóry, a także pękające naczynka mogą wynikać z podskórnych obrzędów, spowodowanych niewydolnością wątroby. Zaniepokoić powinny także ciemne przebarwienia, zaczerwienienie i pieczenie skóry.

6/6 Obrzęki

Zaniepokoić powinny przede wszystkim obrzęki w okolicy stóp, kostek, piszczeli i łydek, a także wzdęcia brzucha. U osób otyłych objawy te mogą być maskowanie przez tkankę tłuszczową. Gdy wątroba choruje, dochodzi do nagromadzenia się płynu, którego organ ten nie jest w stanie przetworzyć.

Jeżeli zauważysz u siebie którykolwiek z tych objawów, nie wahaj się udać do lekarza!