Go to content

6 przyczyn wypadania włosów i sposoby na ich ratunek

Włosy są niewątpliwą dumą wielu kobiet. O ile pięknie wyglądają, są lśniące i zdrowe, chętnie się z nimi obnosimy. Ale w przypadku pasm słabych, wypadających, ich właścicielki częściej obcinają je lub noszą związane, niż chwalą się nimi. Zazwyczaj wypadanie włosów jest normalne, o ile dziennie na szczotce zostaje ich do 100. 

W innych przypadkach przyczyny problemów mogą być różne, począwszy od błędów dietetycznych po poważne choroby.

6 przyczyn wypadania włosów i sposoby na ratunek

1. Dieta uboga w składniki odżywcze

Dieta pozbawiona wystarczającej ilości składników odżywczych negatywnie odbija się na kondycji włosów. Włosy składają się z białka, wody, substancji tłuszczowych, minerałów, witamin i innych związków, których może brakować w codziennej diecie. Zmiana nawyków żywieniowych bywa wystarczająca do ich wzmocnienia.

Rozwiązanie: Włącz do diety produkty zawierające minerały, witaminy i związki, takie jak: siarkę, krzem, biotynę czy kwas pantotenowy. Jedz więcej ryb, włącz siemię lniane, pestki słonecznika, warzywa, herbatę z pokrzywy i drożdże.

2. Problemy z tarczycą

Niedobór tyroksyny w niedoczynności tarczycy powoduje, że włosy stają się suche, łamliwe, wypadają. Nadczynność tarczycy i związany z nim podwyższony poziom hormonów T3 i T4 sprawia, że włosy szybciej się starzeją i wypadają.

Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tego organu mogą dawać różne objawy, takie jak uczucie napięcia, ucisku w szyi, wahania wagi, spadek nastroju, problemy ze skórą i włosami, uczucie zimna lub uderzenia gorąca.

Rozwiązanie: Wizyta u lekarza endokrynologa rozwieje wszelkie wątpliwości. Wyrównanie poziomu hormonów tarczycy w organizmie, sprawi, że włosy wrócą do normalnego wyglądu.

3. Anemia

Anemia, czyli niedokrwistość wpływa na osłabienie organizmu oraz pogorszenie kondycji skóry, paznokci oraz włosów. Z powodu anemii skóra głowy przestaje być dobrze odżywiona, więc włosy zaczynają się łamać i wypadają. Anemii może towarzyszyć zmęczenie, osłabienie, zawroty lub bóle głowy, duszność, zaparcia, biegunki.

Rozwiązanie: Po konsultacji z lekarzem, jeśli niedokrwistość nie wynika z choroby, należy przyjmować większą dawkę żelaza, także w formie suplementów.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/DKart

1/1 6 przyczyn wypadania włosów i sposoby na ratunek

4. Łysienie plackowate

Łysienie plackowate to choroba autoimmunologiczna, w wyniku której uszkodzone zostają mieszki włosowe, co powoduje łysienie. Nie towarzyszą temu inne objawy, poza pojawiającymi się plackami skóry bez włosów na głowie oraz wzrostem tzw. włosów wykrzyknikowych. Pojawiają się one wokół ognisk łysienia, są krótko ułamane, a ich końcówki są ciemniejsze i grubsze od nasady. Włosy odrastają zazwyczaj po około 3–6 miesiącach.

Rozwiązanie: Należy odwiedzić dermatologa, który zaleci odpowiednie dla stanu włosów postępowanie.

5. Efekt uboczny przyjmowania leków

Toksyczne działanie leku na komórki macierzy mieszka włosowego mogą powodować łysienie czasowe lub trwałe. Wiele leków (np. kardiologicznych, hormonalnych, na nadciśnienie i wiele innych) ma w skutkach ubocznych właśnie negatywne działanie na włosy.

Rozwiązanie: Lekarz prowadzący leczenie powinien rozważyć, czy odstawienie lub zamiana leku na inny jest wskazane ze względu na stan zdrowia pacjenta. Samodzielnie nie wolno modyfikować dawki leku lub go odstawiać.

6. Stres

Stres nie pozostaje bez wpływu na cały organizm, cierpi także kondycja włosów. Sytuacje stresowe powodują  zaburzenie pracy nadnerczy i produkcję hormonów, które w dużej mierze odpowiadają za kondycję włosów.

Rozwiązanie: 

Trudno jest unikać sytuacji stresowych, ale techniki relaksacyjne mogą obniżyć jego negatywny wpływ na kondycję organizmu.

źródło:  krokdozdrowia.comzdrowie.tvn.pl