Przywykliśmy do tego, że najczęściej mówi się o raku piersi, czy raku szyjki macicy, ze względu na wysoką liczbę zachorowań i konsekwencje tych chorób. Rzadziej wspomina się o rzadszych nowotworach, które wydają się błahe, a jednak również zbierają żniwo, szczególnie że wiedza o nich jest niewystarczająca.
Rak jamy ustnej, to nowotwór, o którym wiemy naprawdę mało i nie potrafimy wskazać objawów mu towarzyszących. Powodem jest dość niewielka liczba zachorowań, co nie znaczy, że problem jest nieistotny.
Rak jamy ustnej — rzadki, ale niebezpieczny typ nowotworu
W Polsce co roku zapada na niego nieznacznie ponad 1000 osób, a 2/3 chorych umiera z tego powodu. Kobiety chorują 2–4 krotnie rzadziej niż mężczyźni. Na większe ryzyko zachorowania narażają pewne czynniki:
- rakotwórcze substancje zawarte w dymie tytoniowym,
- spożywanie mocnego alkoholu (szacuje się, że aż 33% zachorowań na raka jamy ustnej wiąże się z nadmiernym spożyciem alkoholu),
- brak troski o higienę jamy ustnej,
- mechanicznie drażnienie błony śluzowej jamy ustnej przez źle dobrane protezy stomatologiczn,
- wpływ zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (Human papilloma virus – HPV).
6 objawów raka jamy ustnej
Nowotworem, który jest najczęściej diagnozowany w jamie ustnej jest rak płaskonabłonkowy, zajmujący dno jamy ustnej oraz przednią część języka. Jednak nowotwory jamy ustnej mogą występować też jako np. rak policzka, podniebienia twardego czy wyrostka zębodołowego.
Najczęściej chorzy zauważają niepokojące objawy, gdy nowotwór jest już zaawansowany. Wtedy pojawiają się wyczuwalne guzy, w których przypadku pobranie wycinka ze zmiany, pozwala potwierdzić złośliwy charakter zmiany.
1. Ból w jamie ustnej, który nie mija w ciągu kilku tygodni
Ból to najczęściej ignorowany objaw, bo przyczyn może być wiele, np. zwykłe problemy stomatologiczne lub stan zapalny. Jednak istnienie ryzyka rozwoju raka sprawia, że nie powinno się bagatelizować bólu, który nie mija po 2 tygodniach.
2. Niewyjaśnione guzy w jamie ustnej
Stwierdzenie guza w obrębie jamy ustnej jest zazwyczaj dość łatwe, a jeśli doszło już do powstania przerzutów, uwagę chorego w pierwszej kolejności zwraca wyczuwalny guz na szyi, po stronie zaatakowanej przez nowotwór.