Wstajesz rano i czujesz się wciąż zmęczona? Gdy nawet po tych 8 godzinach snu budzik nie jest w stanie cię rozruszać. Choć jesteś rannym ptaszkiem, oczy zamykają się nawet po kawie, coś może być nie w porządku. Jednorazowe zdarzenie nie powinno niepokoić, ale gdy taka sytuacja powtarza się każdego dnia, warto przyjrzeć się kilku rzeczom.
5 powodów, przez które czujesz się zmęczona po przebudzeniu
1. Krótki i płytki sen
Jeżeli śpisz zbyt krótko, to nic dziwnego, że rano wstajesz jak za karę. Idealnie byłoby mieć te przynajmniej 7-9 godzin snu dla zdrowia i dla poprawnego funkcjonowania mózgu. Stałego niedosypiania nie da się uzupełnić drzemkami w ciągu dnia. Warto zwrócić uwagę również na jakość snu, wygodę materaca, temperaturę w sypialni. Jeżeli miewasz koszmary lub nie możesz znaleźć sobie miejsca w łóżku, leżysz i liczysz przysłowiowe barany, a syn nie nadchodzi warto popracować nad wyciszeniem i wieczornym relaksem.
2. Niewłaściwa dieta
Dieta również ma wpływ na jakość twojego snu. To, że jeszcze zdrowo nie zawsze oznacza, z dostarczasz organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych. Okazuje się, że niedobory witaminy A, C, B12, a także wapnia, magnezu i cynku, mogą powodować problemy ze snem.
3. Długotrwały stres
Stres jest jedną najczęstszych przyczyn zmęczenia, odpływu sił i braku chęci do działania. Wpływ stresu na organizm jest problemem, który wymaga zdecydowanej reakcji. Sprawdź w jaki sposób spędzasz swój wolny czas, przyjrzyj się swojej pracy, sprawdź, czy masz jakąś możliwość przeorganizowania pewnych rzeczy, abyś mogła wypoczywać. Często niewielki krok przynosi dużą różnicę.
4. Brak ćwiczeń
Brak aktywności fizycznej negatywnie wpływa i na ciało, i na mózg. W dodatku, gdy połączymy to ze stresem, mogą się pojawić problemy z brakiem energii rano. Trzeba pamiętać, że nawet umiarkowana gimnastyka uwalnia endorfiny i neutralizuje kortyzol, który jest hormonem stresu. Korelacja pomiędzy wysiłkiem fizycznym a potencjałem umysłowym została już dawno udowodniona.
5. Odwodnienie
Już 2% spadku ilości wody w organizmie negatywnie wpływa na działanie mózgu. Woda pomaga jest konieczna do produkcji neurotransmiterów w mózgu i hormonów, co przekłada się na procesy myślenia i pamięci. Picie przez cały dzień małymi porcjami wody poprawia możliwości ciała i umysłu.
źródło: www.powerofpositivity.com