Go to content

5 niezbędnych produktów w kosmetyczce zdrowej intymnie kobiety

Fot. iStock / Voyagerix

Higiena intymna, jak sama nazwa wskazuje, polega na utrzymaniu czystości i higieny intymnych części ciała. Niestety wiele kobiet nie zna różnicy między higieną intymną a regularną i nie przestrzega podstawowych zasad zachowania zdrowia pochwy. Co trzeba  o higienie intymnej wiedzieć i co powinnyśmy mieć zawsze przy sobie – najlepiej w specjalnie do tego przeznaczonej małej kosmetyczce higieny intymnej – żeby cieszyć dobrym zdrowiem intymnym? Sprawdzamy.

Higiena intymna to kwestia, którą albo bagatelizujemy, albo traktujemy przesadnie poważnie. Przejrzyste, białe upławy są normalne. W szyjce macicy znajdują się pewne gruczoły, które wytwarzają naturalny środek nawilżający, który przemieszcza się w dół pochwy, pomagając jej zachować nawilżenie i zdrowie. Mówiąc prościej, ta wydzielina z pochwy jest naturalnym sposobem oczyszczania pochwy i wskazówką, że jest całkowicie zdrowa. Jeśli jednak wydzielina ma nieprzyjemny zapach, inny kolor (np. żółty lub zielony) i powoduje swędzenie i bolesność, istnieje duże prawdopodobieństwo, że może to być spowodowane infekcją. W  takim przypadku natychmiast skonsultuj się z ginekologiem.

Twoja pochwa pod względem pH jest bardziej kwaśna niż reszta twojego ciała. Pomaga to w utrzymaniu dobrych bakterii, takich jak lactobacilli i zapobiega rozwojowi złych. Musisz przestrzegać dobrych praktyk higieny intymnej, aby nie zaburzyć równowagi pH pochwy, a tym samym uniknąć infekcji pochwy, takich jak bakteryjne zapalenie pochwy (BV).

Oto, co musisz zrobić, aby utrzymać zdrową i higieniczną pochwę

Jeśli chodzi o utrzymanie higieny, skóra okolic intymnych wymaga szczególnej, delikatnej pielęgnacji. Mycie zwykłymi mydłami/żelami może prowadzić do braku równowagi w poziomie pH, co z kolei może prowadzić do problemów, takich jak swędzenie, nieprzyjemny zapach i infekcje. Jeśli już cierpisz na infekcję, mycie mydłem może pogorszyć problem. Stosuj wysokiej jakości, przebadany dermatologicznie i ginekologicznie płyn do higieny intymnej, który jest również hipoalergiczny. Wylej kilka kropel na rękę i używaj tak, jak myje się mydłem w płynie.

Pochwa ma zdolność samooczyszczania, co oznacza, że ​​nie musisz myć jej w środku. Mycie pochwy od wewnątrz może być wręcz szkodliwe. Myj tylko zewnętrzną część okolic intymnych. Pamiętaj, żeby do higieny intymnej używać ciepłej, ale nie gorącej, wody. W czasie miesiączki warto podmywać się częściej. Nie używaj gąbki ani rękawiczki. Skóra twoich miejsc intymnych jest bardzo delikatna. Wszystko, co szorstkie, źle na nią działa. Wycieraj się miękkim ręcznikiem. Pamiętaj o regularnym praniu tego ręcznika, nawet zapraniu w ciepłej wodzie z łagodnym mydłem. Zawsze wycieraj okolice intymne od przodu do tyłu.

Pamiętaj,  żeby umyć się przed i po stosunku seksualnym. Upewnij się, że twój partner również utrzymuje dobrą higienę, ponieważ infekcje mogą się bardzo łatwo rozprzestrzeniać. Pamiętaj, żeby  wysikać się po seksie. Pomoże to usunąć wszelkie bakterie, które mogły rozprzestrzenić się do cewki moczowej – przewodu łączącego pęcherz z otworem pochwy.

Używaj miękkich, bawełnianych majtek na co dzień, a fantazyjnych tylko na specjalne okazje. Unikaj również noszenia ubrań, takich jak bardzo obcisłe dżinsy. Ubrania bawełniane pozwalają skórze oddychać, w przeciwieństwie do materiałów syntetycznych, które blokują cyrkulację powietrza. Jeśli nie ma cyrkulacji powietrza, poziom wilgotności w okolicach intymnych może wzrosnąć, tworząc sprzyjające środowisko dla rozwoju szkodliwych bakterii.

Pięć niezbędnych produktów do higieny intymnej w kosmetyczce zdrowej intymnie kobiety

Świetnym, sprawdzonym i  godnym polecenia jest posiadanie jednej małej kosmetyczki tylko na środki higieniczne. Nie zajmują dużo miejsca, więc naprawdę nie powinno to być problematyczne na co dzień. Wybierz  kolorową, na pewno nie zapomnisz jej zabrać ani przełożyć z  torebki do  torebki. Higiena intymna to kwestia twojego zdrowia i komfortu.

Tampony/podpaski/wkładki higieniczne – to oczywistość i wiele z nas ma je zawsze nie tylko przy sobie, ale też zapas w domu i w szufladzie biurka w pracy. To bardzo ważne dla naszego komfortu psychicznego, ale i dla higieny, zaplamiona bielizna to doskonałe środowisko dla rozwoju dla bakterii i drobnoustrojów. Wkładka higieniczna sprawdzi się dodatkowo, kiedy poczujesz, że masz problemy z utrzymaniem moczu, albo kiedy wydawało ci się, że to już  koniec miesiączki, a tu nagle szóstego  dnia  w południe  pojawia się jeszcze  delikatne plamienie.

Nakładki na deskę sedesową pomogą Ci utrzymać higienę intymną podczas korzystania z toalety publicznej. Izolują od nieczystości i minimalizują ryzyko zakażenia bakteriami i drobnoustrojami w publicznych toaletach. Bez problemu w drogerii czy aptece kupisz takie, których materiał ulega biodegradacji. Po użyciu można je wyrzucać do toalety i spłukiwać. Nie zajmują dużo miejsca, bez problemu zmieścisz je w kosmetyczce.

Używanie środków do higieny intymnej poza domem może być trudne ze względu na niedostępność wody – w toaletach publicznych, czy tych  w pracy, nie ma przecież umywalek  w kabinach. Tutaj z pomocą przychodzą nam chusteczki do higieny intymnej. Ich  obecność w torebce może uchronić Cię przed wieloma infekcjami. Chusteczki te mogą być używane, gdy odczuwasz dyskomfort w okolicy intymnej, po skorzystaniu z publicznej toalety i nie tylko. Ważne, żeby używać tych przeznaczonych do miejsc intymnych, mamy w  ich  przypadku pewność odpowiedniego składu.

Po korzystaniu z  sauny, przed wskoczeniem  do basenu i po wyjściu z niego, w podróży i w pracy doskonale  sprawdzi się  nam żel wspomagający leczenie infekcji  intymnych (Trivagin). Złagodzi objawy takie jak świąd, pieczenie, zaczerwienienie i ból. Nawilży i przywróci naturalną barierę ochronną okolic intymnych.

Furaginę stosuje się w ostrych i przewlekłych zakażeniach dróg moczowych. Warto mieć zawierające ją  tabletki przy sobie, bo może nam ona bardzo pomóc od razu, kiedy  poczujemy pierwsze  symptomy zakażenia. Pamiętaj, jeżeli pojawiają się pierwsze oznaki stanu zapalnego, warto wykonać ogólne badanie moczu, które pozwoli ocenić m.in. pH moczu oraz wykaże ewentualną obecność bakterii. Wynik zawsze warto skonsultować z lekarzem, który może zlecić dodatkowe badanie. Szczegółowa analiza pozwala na stwierdzenie obecności konkretnych szczepów bakteryjnych.