Jesień i zima to miesiące wyjątkowo niesprzyjające zdrowiu. Na porządku dziennym jest katar i kaszel, a w przypadku rozwoju choroby może pojawić się gorączka (wzrost temperatury ciała ponad 38 stopni Celsjusza), którą niemal każdy z nas od razu zbija lekami.
Gorączka sama w sobie nie jest zła. W ten sposób organizm broni się przed rozprzestrzenianiem infekcji, ponieważ podwyższona temperatura powoduje zwiększone wydzielanie przeciwciał i substancji przeciwdrobnoustrojowych oraz zabija lub osłabia bakterie i wirusy. Przyczyn gorączki może być wiele, od przeziębienia, zmęczenia, ząbkowania u dzieci, chorób przewlekłych aż po nowotwory.
W przypadku zwykłego przeziębienia nie ma sensu sięgać po leki przy niewielkiej gorączce. Oczywiście nie można również dopuścić do sytuacji, w której temperatura rośnie niebezpiecznie, powyżej 39 stopni. Najczęściej podczas gorączki towarzyszą choremu także gorsze samopoczucie i brak sił na zwykłe funkcjonowanie. W takim przypadku, zanim sięgniemy po leki przeciwgorączkowe, dobrze jest najpierw spróbować obniżyć ją naturalnymi domowymi sposobami.
5 sposobów na walkę z gorączką
1. Naturalne napary
Herbatki z lipy, malin lub czarnego bzu są proste w przygotowaniu. Wystarczy zalać wrzątkiem odpowiednią porcję ziół i zaparzyć pod przykryciem przez 10-15 minut i wypić ją przed snem. Napary z tych roślin wykazują działanie napotne, dlatego czas po wypiciu należy spędzić w łóżku, aby dobrze wygrzać organizm.
2. Chłodne okłady
Gdy temperatura ciała wzrasta niebezpiecznie, sprawdzą się dobrze chłodne okłady. Materiał schłodzony pod strumieniem zimnej wody lub gotowe chłodne kompresy należy nakładać na czoło, szyję, kark, pachwiny, brzuch i nadgarstki. Można również wykorzystać kąpiele w wodzie o temperaturze nieco niższej, niż ciepłota ciała chorego, ale po to rozwiązanie najlepiej sięgać, gdy temperatura trudna jest do zbicia innymi sposobami.
3. Uzupełnianie płynów
Organizm wraz z poceniem pozbywa się nagromadzonego ciepła. Podczas gorączki należy pić odpowiednio więcej, by zapobiec odwodnieniu. Przy wysokiej temperaturze, szczególnie w przypadku dzieci, warto podawać gotowe roztwory nawadniające .
4. Obniżenie temperatury otoczenia
Podczas gorączki nie wolno przegrzewać ciała i na siłę zakopywać się pod kołdrą. Należy zakładać przewiewne ubrania oraz odrobinę przykręcić kaloryfery, aby utrzymać optymalną, niezbyt wysoką temperaturę otoczenia.
5. Leki z apteki
W przypadku gdy domowe sposoby nie są skuteczne i temperatura rośnie, trzeba sięgnąć po leki z przeciwgorączkowe. Należy jednak uważać, aby nie przekroczyć zalecanej dawki i w przypadku, gdy wysoka temperatura stale się utrzymuje, potrzebna jest konsultacja lekarska.
źródło: zdrowie.wm.pl, www.poradnikzdrowie.pl