Go to content

5 najczęstszych przyczyn „strzelania” w stawach

Fot. iStock / GeorgeRudy

„Strzelające” stawy to dość częsta przypadłość, z którą po prostu „się żyje”. To charakterystyczne trzaśnięcie w kolanach, łokciach, czy w palcach zdarza się, gdy wykonujemy gwałtowny ruch, prostujemy lub zginany staw. Zazwyczaj nie niesie to ze sobą bólu, ale nie każdy czuje się komfortowo z tymi charakterystycznymi odgłosami. Niektórzy ludzie mają tak od urodzenia, a inni żyją z tą osobliwą przypadłością od pewnego czasu. Z czego może ona wynikać?

5 przyczyn „strzelania” stawów

1. Budowa anatomiczna

U niektórych ludzi problem ze „strzelaniem” w stawach występuje od zawsze. To może wynikać z połączenia pomiędzy kośćmi, które są odrobinę luźniejsze, niż u innych osób. Z tego powodu następują gwałtowne przeskoki pomiędzy kośćmi i charakterystyczny dźwięk. Zazwyczaj nie stanowi to o żadnych nieprawidłowościach. W innych przypadkach, gdy torebka stawowa rozciąga się i w obecnej w niej mazi powstają pęcherzyki powietrza, które podczas ruchu ulegają zapadnięciu, wtedy następuje dźwięk.

2. Niedobory składników w diecie

Niedobory składników wpływają na budowę chrząstki lub mazi stawowej powodując, że i chrząstka i maź, nie są w stanie szybko się zregenerować. Problem szczególnie bywa nasilony u sportowców, mocno eksploatujących ciało. Najczęstszymi brakami powodującymi problemy są: niedobór mikroelementów, wapnia, witaminy C, witamin z grupy B i kwasów tłuszczowych omega-3.

3. Stany zapalne stawów

Mogą wynikać z niedoboru w mazi spowodowanej chorobami zwyrodnieniowymi, istniejących urazów, ale także chorób autoimmunologicznych. Szczególnie częste jest Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS), które najczęściej dotyka stawów palców, łokci, nadgarstków, ale zdarza się także w stawach kolanowych i biodrowych. RZS prowadzi z czasem do zniekształcenia i niszczenia stawów, a także upośledzenia ich funkcji. Nieleczona choroba prowadzi do niepełnosprawności.

4. Zbyt mało wody w diecie

Przy niedostatecznej ilości wody w organizmie, jej dostawy kierowane są ze stawów czy skóry, do innych, ważniejszych dla przeżycia narządów. W zbyt niska ilość wody może wpływać na maź i powodować tarcie stawów oraz powstanie stanu zapalnego.

5. Rozmiękczenie chrząstki stawowej

Chrząstka to specyficzny amortyzator dla stawów, który chroni je przed nadmiernymi obciążeniami i urazami. Gdy chrząstka ulega rozmiękczeniu i powierzchnia chropowacieje, powstają szczeliny pomiędzy tkanką łączną a chrzęstną, następują uciski na miejsca unerwione. To powoduje ból i charakterystyczne odgłosy, a także opór w momencie prostowania kończyny. Sprzyjają temu przebyte urazy, nadmierne obciążenie stawów czy nieprawidłowe położenie rzepki.

źródło:  www.hellozdrowie.plzdrowie.tvn.pl